Search
Asset 2

سخنگوی کاخ سفید: ارسال سلاح توسط روسیه به ایران و کره شمالی سبب بی‌ثباتی منطقه می‌شود

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز چهارشنبه درباره همکاری‌های نظامی میان ایران، روسیه و کره شمالی ابراز نگرانی کرد.
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی در جریان جلسه مطبوعاتی در کاخ سفید در ۹ آوریل ۲۰۲۴ صحبت می‌کند. (Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images)

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز چهارشنبه درباره همکاری‌های نظامی میان ایران، روسیه و کره شمالی ابراز نگرانی کرد.

جیک سالیوان گفت که ارسال تسلیحات توسط روسیه به ایران و کره شمالی می‌تواند باعث افزایش بی‌ثباتی در مناطق خاورمیانه و هند و اقیانوسیه شود.

رسانه رسمی کره شمالی در روزهای گذشته با انتشار گزارشی نادر اعلام کرده بود که هیأتی از مقامات کره شمالی به ریاست وزیر تجارت بین‌الملل این کشور در حال سفر به ایران هستند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره سفر یک هیات کره شمالی به ایران، در خصوص همکاری‌های نظامی دو کشور در سال‌های گذشته صحبت کرد.

جیک سالیوان عنوان کرد که در طول سال‌های گذشته ارتباطات مختلفی میان ایران و کره شمالی در زمینه همکاری‌های دفاعی پدید آمده، شدت این روابط نوسان داشته، ولی همواره در جریان بوده است.

او با بیان اینکه در طول دو سال گذشته شاهد امری جدید بوده‌ایم، افزود که روابط روسیه با ایران و همچنین روابط روسیه با کره شمالی توسعه یافته است.

این مقام کاخ سفید توسعه همکاری‌ها میان این سه کشور را مایه نگرانی شدید فراتر از مرزهای اوکراین برای امنیت اروپا دانست.

رویترز در روزهای گذشته به نقل از خبرگزاری مرکزی کره شمالی نوشته بود که «یون جونگ هو»، وزیر روابط اقتصاد خارجی کره شمالی، در رأس یک هیأت روز سه‌شنبه پیونگ‌یانگ را به مقصد ایران ترک کرده است.

انتشار این خبر در حالی است که گمان می‌رود ایران و کره شمالی روابط نظامی مخفیانه داشته باشند.

به نوشته رویترز، کره شمالی و ایران همواره در مظان این اتهام بوده‌اند که در زمینه تولید موشک‌های بالستیک همکاری می‌کنند و در حوزه تبادل تخصص و قطعات تولید، روابط نزدیکی دارند.

از سویی دیگر، کره شمالی نیز در مظان این اتهام قرار دارد که سامانه موشکی و توپخانه روسیه را تجهیز می‌کند.

هر دو کشور روسیه و کره شمالی این اتهام را رد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی