Search
Asset 2

دیده‌بان حقوق بشر : ارتش روسیه از ماه دسامبر حداقل ۱۵ سرباز اوکراینی تسلیم‌شده را اعدام کرده است

بر اساس گزارش اخیر دیده‌بان حقوق بشر، نیروهای روسیه از ابتدای دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون حداقل ۱۵ سرباز اوکراینی را که قصد تسلیم شدن داشتند، اعدام کرده‌اند.
نیروهای اوکراین در طی یک تمرین آموزشی نظامی در یک میدان تیراندازی در منطقه کییف در ۱۰ آوریل ۲۰۲۴ شرکت ‌می‌کنند. (GENYA SAVILOV/AFP via Getty Images)

دیده‌بان حقوق بشر در تحلیل خود از تصاویر پنج حادثه از دسامبر  ۲۰۲۳ تاکنون گفت که سربازان اوکراینی «با بی‌رحمی به ضرب گلوله نیروهای ارتش روسیه کشته شدند» که نقض آشکار کنوانسیون‌های ژنو است.

بر اساس گزارش اخیر دیده‌بان حقوق بشر، نیروهای روسیه از ابتدای دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون حداقل ۱۵ سرباز اوکراینی را که قصد تسلیم شدن داشتند، اعدام کرده‌اند.

این سازمان مستقر در ایالات متحده خواستار تحقیق درباره پنج مورد از اعدام‌های ادعا شده به‌عنوان مصداق جنایات جنگی شد.

بلکیس ویل، مدیر بحران و درگیری در دید‌بان حقوق بشر گفت: «از زمان تهاجم تمام‌ عیار روسیه به اوکراین، نیروهای این کشور جنایات جنگی شنیع بسیاری را مرتکب شده‌اند.»

دیده‌بان حقوق بشر تصاویر پهپادی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مربوط به تاریخ‌های ۲ دسامبر، ۲۷ دسامبر و ۲۵ فوریه را تجزیه و تحلیل کرد.

در این تصاویر به نظر می‌رسید که سربازان اوکراینی تسلیم شده‌اند اما توسط نیروهای روسی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. دیده‌بان حقوق بشر گفت که آنها نمی‌توانند مکان برخی از حوادث را راستی‌آزمایی کنند.

با توجه به اینکه آنها دیگر بخشی از جنگ نبودند، قوانین بشردوستانه بین‌المللی می‌گوید که این افراد هدف نیستند و بنابراین نمی‌توان به آنها شلیک کرد.

کنوانسیون‌های ژنو به‌طور خاص می‌گوید که باید با سربازانی که به دلایلی مانند تسلیم شدن، جراحت یا دستگیری خارج از نبرد هستند، به‌طور انسانی رفتار شود و آن‌ها دیگر اهداف قانونی برای حمله نیستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی