Search
Asset 2

زخمی شدن دست‌کم ۱۹ نفر در حملات شبانه روسیه به تأسیسات انرژی در اوکراین

حملات شبانه روسیه به زیرساخت‌های انرژی در اوکراین سبب وارد آمدن آسیب به این تاسیسات در پنج منطقه اوکراین شد و دست‌کم ۱۹ نفر در پی این حملات مجروح شدند.
در حالی که آتش‌نشانان تلاش می‌کنند آتش را خاموش کنند، مردم در خارج از ساختمان مسکونی خود که مورد حمله موشکی روسیه قرار گرفته است، ایستاده‌اند. ۳۱ مه ۲۰۲۴، شهر خارکیف در اوکراین. (SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images)

حملات شبانه روسیه به زیرساخت‌های انرژی در اوکراین سبب وارد آمدن آسیب به این تاسیسات در پنج منطقه اوکراین شد و دست‌کم ۱۹ نفر در پی این حملات مجروح شدند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، شرکت دولتی «شبکه برق اوکراین» اعلام کرد که این حمله به تاسیسات انرژی در پنج منطقه از جمله شرق دونتسک، جنوب شرقی زاپروژیا و دنیپرو، و همچنین مناطق کروپیونیسکی مرکزی  ایوانو-فرانکیفسک در غرب آسیب رسانده است.

روزنامه گاردین با بیان اینکه این بزرگ‌‌‌‏ترین حمله نظامی روسیه طی چند هفته اخیر است، افزود که دست‌کم ۱۹ نفر در پی این حملات زخمی شده‌اند.

«اوله سینیهوبوف»، فرماندار خارکیف گفته است که ۱۲ نفر از جمله هشت کودک پس از حمله در نزدیکی دو خانه در خارکیف، زخمی و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

حمله شب گذشته، بخشی از سری حملات مستمر روسیه علیه شبکه برق اوکراین بوده که از ماه مارس ادامه داشته است.

بزرگ‌‌‌‏ترین شرکت خصوصی انرژی اوکراین، DTEK اعلام کرده است که دو نیروگاه آن در ششمین حمله به نیروگاه‌های این شرکت طی دو ماه و نیم اخیر آسیب جدی دیده‌اند.

روز گذشته وزیر خارجه آمریکا در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک اعلام کرد که سیاست رئیس‌جمهور امریکا در حملات اوکراین به داخل روسیه، تغییر کرده است و به اوکراین اجازه می‌‌‌‏دهد که با اسلحه آمریکایی به خاک روسیه حمله کند. پیش‌‌‌‏تر این ممنوعیت به دلیل ترس از گسترده‌تر شدن جنگ ایجاد شده بود.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین و جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳ در کاخ سفید دیدار کردند. (Drew Angerer/Getty Images)

تاخیر بایدن در رفع تحریم استفاده از تسلیحات غربی علیه روسیه

ولودیمیر زلنسکی در مصاحبه‌ای اختصاصی به گاردین گفت که تأخیر جو بایدن در تحریم استفاده از تسلیحات غربی علیه اهداف در روسیه باعث شده است که نیروهای کرملین به اوکراین بخندند و بتوانند مردم اوکراین را «شکار» کنند. 

رئیس جمهور اوکراین افزود که ابهامات کاخ سفید به قیمت جان انسان‌ها تمام شده است و او از رئیس جمهور ایالات متحده خواست که بر نگرانی‌های همیشگی خود در مورد تشدید تنش احتمالی هسته‌ای با مسکو غلبه کند.

گاردین نوشته است که پنجشنبه شب مشخص شد که پس از ماه‌ها لابی، ایالات متحده گامی کوچک اما نمادین برداشته است – و برای اولین باراجازه می‌دهد تا برخی از سلاح‌های ساخت آمریکا توسط ارتش کیف برای شلیک در داخل روسیه برای دفاع از خارکیف استفاده شود.

اما زلنسکی در مصاحبه اختصاصی خود با گاردین تصریح کرد که اوکراین باید بتواند از تسلیحات دوربرد «قدرتمند» استفاده کند تا مواضعی را در عمق خاک روسیه هدف قرار دهد – خط قرمزی که کاخ سفید از رفع آن امتناع کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی