Search
Asset 2

آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

میلیون‌ها شهروند روسیه برای رای دادن به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، آخر این هفته پای صندوق‌های رای خواهند رفت.
انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ روسیه (STRINGER/AFP via Getty Images)

انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه امروز شروع شد و تا ۱۷ مارس ادامه دارد. در این دور از انتخابات ۴ نامزد با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

در این دوره، رای‌گیری در مناطقی که روسیه آن را سرزمین های جدید خود می‌نامد نیز برگزار می‌شود؛ بخش هایی از اوکراین که اکنون توسط نیروهای روسی کنترل می‌شود و تحت قوانین روسیه قرار گرفته‌اند.

قرار است نتایج این انتخابات پس از پایان رای‌گیری به زودی اعلام شود و برنده در ماه مه کارش را آغاز می‌کند. بر اساس مقررات انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، نامزدی که بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کند، پیروز خواهد شد.

جمعیت روسیه حدود ۱۴۳.۴ میلیون نفر است و حدود ۱۱۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

نامزدها چه کسانی هستند؟

چهار نامزد توسط کرملین مورد بررسی قرار گرفته‌اند و در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه امسال حضور دارند.

ولادیمیر پوتین ۷۱ ساله که مسئول تمام اهرم‌های دولتی است و انتظار می‌رود برنده این انتخابات شود تا بتواند یک دوره شش‌ساله دیگر رئیس‌جمهور روسیه باشد.

نیکولای خاریتونوف، نماینده ۷۵ ساله که نامزد رسمی حزب کمونیست است.

لئونید اسلوتسکی ۵۶ ساله که یکی از اعضای ارشد دومای دولتی، رهبر حزب ملی‌گرای افراطی لیبرال دموکرات روسیه است.

ولادیسلاو داوانکوف ۴۰ ساله که معاون رئیس دومای روسیه است.

آیا این انتخابات ساختگی است؟

به گزارش خبرگزاری ایندیپندنت، پروفسور سیاست روسی ساموئل گرین از دانشگاه کینگز لندن توضیح داد: «نامزدهای روسی فقط مجاز به تبلیغات در چارچوب خطوط قرمز تعیین شده توسط پوتین هستند و واقعاً انتظار ندارند در انتخابات پیروز شوند؛ به این معنی که آنها هیچ چیز بحث برانگیزی مانند انتقاد از جنگ در اوکراین نخواهند گفت.»

او در ادامه گفت: «کاندیداهای اپوزیسیون مراقب هستند که در مبارزات انتخاباتی خود تهاجمی‌تر از پوتین نباشند. آنها واقعاً انتظار پیروزی ندارند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی