Search
Asset 2

پس از عبور کمک‌های بشردوستانه، گذرگاه رفح بار دیگر بسته شد؛ افزایش شمار گروگان‌های اسرائیلی در غزه

ارسال کمکهای بشردوستانه به غزه از گذرگاه رفح
ارسال کمکهای بشردوستانه به غزه از گذرگاه رفح (Isna)

برای اولین بار از آغاز حمله گروه تروریستی حماس به اسرائیل و اقدامات تلافی‌جویانه ارتش اسرائیل در غزه از دو هفته پیش، گذرگاه رفح که در مرز مصر با غزه قرار دارد باز و کمک‌های بشردوستانه به این منطقه ارسال شد. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده صبح امروز ۲۰ کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه از این گذرگاه به غزه ارسال و پس از عبور این کامیون ها، مجددا گذرگاه غزه که توسط ارتش مصر کنترل می شود بسته شد. 

این در حالی است که از روزهای گذشته ۲۰۰ کامیون پشت گذرگاه رفح در مصر در انتظار انتقال کمک‌های بشردوستانه به اسرائیل هستند. 

گفته شده که کاروان کامیون‌های کمک‌های امدادی که صبح امروز وارد نوار غزه شد، حامل دارو، تجهیزات پزشکی و مقدار محدودی غذا و کنسرو بوده است. 

سازمان ملل پیش‌تر در مورد وقوع «فاجعه انسانی» در غزه هشدار داده است، جایی که گفته می‌‏شود ذخایر مواد غذایی در حال اتمام است. 

پس از حمله تروریستی حماس به اسرائیل، این کشور به منظور اعمال فشار برای آزاد سازی گروگان‌‏ها، محاصره همه‌جانبه غزه را آغاز کرد و ارسال برق، سوخت، غذا و آب به این منطقه را قطع کرد. 

همچنین شب گذشته یک مادر و دختر آمریکایی اسرائیلی که دو هفته پیش از یکی از شهرک‌های نزدیک نوار غزه ربوده و به غزه منتقل شده بودند توسط حماس آزاد شدند. این دو گروگان حماس، بعد از رایزنی‌های مقامات آمریکا و قطر و وساطت این کشور از سوی حماس آزاد شدند. 

این مادر و دختر اولین گروگان‌هایی هستند که از سوی اسلامگرایان تندرو در غزه آزاد شده‌اند. دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل صبح امروز اعلام کرد که ارتش تاکنون به خانواده‌های ۲۱۰ گروگان اطلاع داده است که عزیزانشان در حال حاضر در نوار غزه نگهداری می‌شوند. او می‌گوید که این تعداد قطعی نیست زیرا ارتش در حال بررسی اطلاعات جدید در مورد افراد ناپدید شده است. 

در همین حال مقامات ارشد اسرائیلی اعلام کردند که آزادی دو شهروند آمریکایی که توسط حماس به اسارت گرفته شده بودند بر برنامه‌های این کشور برای عملیات نظامی علیه گروه تروریستی حاکم غزه تأثیری نخواهد داشت. 

اظهارات این مقامات در حالی بیان می‌شود که اسرائیل با فشارهایی در مورد انجام حمله مورد انتظار خود در نوار غزه مواجه است و دولت‌های غربی امیدوارند که مذاکرات بیشتر منجر به آزادی گروگان‌های بیشتری شود. 

در همین راستا شب گذشته حمله هواپیماهای اسرائیلی به غزه ادامه یافت و در شمال اسرائیل نیز درگیری‌های پراکنده‌ای بین ارتش اسرائیل و نیروهای حزب‌الله که به جمهوری اسلامی وابسته هستند روی داد. 

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در حملات هوایی شب گذشته خود به مواضع حماس در نوار غزه، به مراکز فرماندهی و زیرساخت‌های مختلف دیگر متعلق به این گروه تروریستی حمله کرده و همچنین تعدادی سایتهای پرتاب موشک ضدتانک و مواضع تک‌تیراندازها در ساختمان‌های بلند را هدف قرار داده است. 

همچنین ارتش اسرائیل اعلام کرد که در پاسخ به حملات موشکی و پرتاب موشکهای ضدتانک توسط حزب‌الله، شبانه چندین حمله به اهداف این گروه در جنوب لبنان انجام داده است. 

به گفته ارتش اسرائیل در شب گذشته «مجموعه‌ای از تأسیسات نظامی مورد استفاده حزب‌الله لبنان» از هوا مورد هدف قرار گرفته‌اند. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که یک سرباز این کشور بر اثر حملات حزب‌الله کشته شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی