Search
Asset 2

نماینده آمریکا در امور ایران: به تلاش علیه ارسال سلاح به روسیه ادامه می‌دهیم  

آبرام پیلی، جانشین رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران عنوان کرد ایالات متحده به تلاش خود علیه ارسال تسلیحات به روسیه ادامه خواهد داد.
یک پهپاد برای حمله به کیف در 17 اکتبر 2022 در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین نزدیک می شود.(YASUYOSHI CHIBA/AFP via Getty Images)

آبرام پیلی، جانشین رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره به انتشار گزارشی از تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در مورد تأثیر افزایش همکاریهای پهپادی بر جنگ اوکراین عنوان کرد که ایالات متحده به تلاش خود علیه ارسال تسلیحات به روسیه ادامه خواهد داد. 

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا به تازگی هشدار داد که روسیه در حال ساخت تأسیسات تولید پهپاد با کمک جمهوری اسلامی است و با تکمیل ساخت این مجتمع توانایی کرملین در حمله به اوکراین به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. 

آبرام پیلی با انتشار توییتی نوشت: «شواهد برای دیدن همه در دسترس است، ایران روسیه را با صدها پهپاد انتحاری یک‌طرفه برای استفاده در جنگ تجاوزکارانه خود علیه اوکراین مسلح کرده است. ما همچنان در کنار جامعه بین‌المللی در برابر ارائه تسلیحات ایران به روسیه خواهیم ایستاد 

تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که حوزه تخصصی آن امور دفاعی و اطلاعاتی نظامی است عنوان کردند که انتظار می‌رود با تکمیل این مجتمع تولید پهپاد که روسیه به کمک جمهوری اسلامی می‌سازد، «زرادخانه بسیار بزرگ‌تری از پهپاد برای جنگ در اوکراین در اختیار روسیه قرار بگیرد 

این تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که ساخت این کارخانه که حدود ۹۶۰ کیلومتری شرق مسکو واقع شده اوایل سال میلادی آینده به پایان خواهد رسید. 

کاخ سفید در ۱۹ خرداد اعلام کرد که جمهوری اسلامی در حال کمک به روسیه برای احداث یک کارخانه تولید پهپاد در شرق مسکو برای جنگ در اوکراین است و جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت که مقامات اطلاعاتی ایالات متحده معتقدند این کارخانه تولید پهپاد در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا روسیه می‌تواند در اوایل سال آینده عملیاتی شود. 

در ماه آوریل آمریکا تصاویری ماهواره‌ای از محل برنامه‌ریزی شده برای تأسیسات پهپادسازی در منطقه آلابوگای روسیه منتشر کرد و تحلیلگران می‌گویند، جمهوری اسلامی مرتباً تجهیزات لازم برای ساخت این تأسیسات را به روسیه ارسال می‌کند. 

به گمان آن‌ها، ایران تا کنون بیش از ۴۰۰ فروند پهپاد شاهد ۱۳۱ و ۱۳۶ و پهپاد مهاجر به روسیه داده ولی روسیه تقریباً تمامی آن‌ها را در جنگ اوکراین استفاده کرده است. 

یک مقام ارشد آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا گفته است که روسیه در درجه اول از این پهپادها برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی و دفاع هوایی اوکراین استفاده می‌کند. 

به گفته تحلیل‌گران، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا یک فروند پهپاد شاهد ۱۰۱ ساخت ایران که در عراق کشف شده را به نمایش گذاشت که کوچک‌تر و سبک‌تر از شاهد ۱۳۱ است. آن‌ها احتمال داده‌اند که ایران ارسال شاهد ۱۰۱ به روسیه را شروع کند، چرا که جمع‌وجورتر و سبک‌تر است و حمل آن نیز آسان‌تر. 

آمریکا در اواخر سال گذشته احتمال داده بود که ایران علاوه بر پهپاد در صدد ارسال موشک بالستیک به روسیه است. اما یکی از تحلیل‌گران گفت که این طرح “به تعویق افتاده است.” 

ایران همواره تحویل مستمر پهپاد به روسیه برای استفاده در اوکراین را رد کرده، اما اوکراین بارها اعلام کرده که تا کنون صدها پهپاد ایرانی را ساقط کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی