logo_eet

شن یون، سفری به دنیای زیبایی‌‏ها

شن‌یون شامل رقص کلاسیک چینی، رقص‌های محلی و قومی چینی و نمایش اسطوره‌ها و داستان‌های کهن چینی به‌همراه رقص است.

پرده بالا می‌‏رود، شِن ‏یون مخاطبان خود را به زمان و مکان متفاوتی در تاریخ پنج هزار ساله چین می‌‏برد. علاوه بر اجرای تک نوازی و رقص‌‏های کلاسیک چینی و محلی، نمایش‌‏های کوتاه داستانی، داستان‌‏هایی از دوران باستان تا امروز را بازگو می‌‏کنند.

شرکت هنرهای نمایشی شن‌‏یون در سال ۲۰۰۶ در نیویورک توسط گروهی از هنرمندان برجسته چینی که از آزار و شکنجه حزب کمونیست چین فرار کرده بودند، تاسیس شد. در دهه‌های پس از روی کار آمدن حزب کمونیست چین، فرهنگ سنتی چین در آستانه نابودی قرار گرفت. اکنون در سایه امنیت در آمریکا، این هنرمندان ساکن نیویورک مصمم هستند که فرهنگ پنج هزار ساله چین قبل از کمونیست که الهام گرفته از الهیات بود را زنده کنند و «زیبایی چین قبل از کمونیسم» را با تماشاچیان به اشتراک بگذارند.

باب و ماریون اورای در ۱۹ فوریه ۲۰۲۳ از هنرهای نمایشی شن یون در فینیکس ارفیوم لذت بردند.
باب و ماریون اورای در ۱۹ فوریه ۲۰۲۳ از هنرهای نمایشی شن یون در فینیکس ارفیوم لذت بردند. (Sherry Dong/The Epoch Times)

باب اورای، رئیس یک شرکت سرمایه گذاری، و همسرش ماریون، که روز ولنتاین را با شرکت در اجرای شن یون در فینیکس از ایالت آریزونای آمریکا جشن گرفتند، معتقدند که دیدن این نمایش همانند یک «سفر بسیار زیبا» بود. آقای اورای در مصاحبه با اپک تایمز گفت: «اجرایی زیبا با پیام‌‏هایی زیبا بود … حس معنوی، حرکات نمایشی، زیبایی اجراکنندگان نمایش، لباس‌هاس‌‏هایشان و رقص‌‏ها … خوشحالم که آمدیم.» برای آقای اورای، شن یون تجسم «آزادی روح انسان» است.

او افزود: «شن یون خاص و منحصر به فرد است؛ زیرا بیانی از هنرهای قبل از سلطه کمونیسم بر چین است. در چین در حال حاضر اجرای نمایش آزاد نیست. داستان سرکوب شدن صد میلیون نفر در چین و آرزوی آزادی آنها – نگران کننده است. من تا حدودی از آن آگاه بودم، اما این نمایش‌‏ها عملکرد آنها را بیشتر در معرض دید آورده است.»

دامیان کرمر در در ۱۹ فوریه ۲۰۲۳ در اجرای نمایش شن‏یون در فونیکس ارفیوم، شرکت کرد. (NTD)

همچنین دامیان کرمر، موسس و مدیر عامل شرکت استرانگ مایند، در فینیکس در ایالت آریزونای آمریکا، از زیبایی و معنویت شن‏یون می‌‏گوید.

«رقص، رقصنده‌‏ها، موسیقی، ارکستر، همه چیز بی‌‏نظیر و زیبا بود! من دوست دارم بیشتر نمایش را ببینم. عالی بود

ارکستر شن یون اولین ارکستر در جهان است که سازهای کلاسیک چینی و غربی را با هم ترکیب می‌‏کند. ارکستر غربی به عنوان پایه استفاده می‌‏‌‏شود، سپس سازهای سنتی چینی، مانند  ساز دو سیم آرهو و ساز پیپا، که یک عود باستانی چینی است، همراه با گروه ارکستر غربی نواخته می‌‏شوند و موسیقی قدرتمند و در عین حال منحصر به فردی را ایجاد می‌‏کنند.

کرمر گفت که موسیقی شن یون را بسیاری دوست داشت و احساس می‌‏کرد که چیزی ورای موسیقی معمولی بود.

«همه بخش‌‏های نمایش شگفت انگیز بود، اما قطعاً پیامی در پشت موسیقی وجود داشت … سعی دارند ارزش‌های باستانی را به مخاطب منتقل کنند و اینکه به آنچه که هستیم برمی گردیم و تحت تأثیر اتفاقاتی که در این برهه زمانی در جهان می‌‏گذرد، هدایت نشویم.»

آقای کرمر در مصاحبه با اپک‌‏تایمز می‌‏گوید که ماموریت شن یون برای احیای فرهنگ‎های سنتی بسیار مهم است. او معتقد است: «ما راه خود را گم کرده‌ایم و با یکدیگر بسیار بد رفتار می‌کنیم. همه باید به دنبال حقیقت باشیم و نیکخواه، راستگو و بردبار باشیم؛ این‌‏ها فضیلت‌‏هایی هستند که ما به عنوان انسان باید آنها را به خاطر بسپاریم. شن یون پیامی از چگونگی باز‌‏یافتن حقیقت دارد. زیباست که به دنیایی متفاوت فکر کنی، دنیایی که آرام‌تر و روشن تر است. این نمایشی بی‌‏نظیر بود.»

آقای علی احمدی که تاجر موفقی از ایران است نیز در مصاحبه با تلویزیون ان‏تی‏دی گفت که شن یون به او احساس شگفت انگیزی داده است. « فکر می‏کنم این سنت ها باید برای همیشه حفظ شوند. آنها باید به همه دنیا معرفی شوند. امیدوارم به ایران هم بیاید، هم به کشورهای قوی و هم به کشورهای ضعیف. همه باید ببینند. فکر می‌کنم می‌تواند نمادی برای همه ادیان و همه مردم باشد.»

میزبان آنها، آقای یاشار مرادبختی، که مدیر توسعه یک شرکت بازی‏های رایانه‏ای در استکهلم است، گفت که مهمانانش تمام راه را از ایران آمده بودند زیرا می خواستند این نمایش را ببینند. او همچنین برداشت‏های خود را از تماشای این نمایش چنین گفت «رنگارنگ و بسیار زیبا بود، با رقصندگانی خوب، رقصندگانی بسیار جوان. نمایش انرژی بسیار خوبی داشت و شور و شوق زیادی داشت، لباس هایشان شگفت انگیز بود. در مجموع نمایش خوبی بود.»

شرکت غیرانتفاعی «هنرهای نمایشی شنیون» در سال ۲۰۰۶ در نیویورک آمریکا تاسیس گردید و از آن زمان تا کنون بدلیل ممانعت حکومت کمونیستی چین، اجازه حضور و اجرای برنامه در سرزمین اصلی چین را نداشته است.

اپک تایمز اسپانسر افتخاری هنرهای نمایشی شن یون است.

برای خرید بلیط و اخذ اطلاعات بیشتر از اجراهای شن یون در کشورها و شهرهای مختلف میتوانید به وب سایت زیر مراجعه فرمایید:

Shenyun.com

اخبار مرتبط