Search
Asset 2

پیشتازی شروین حاجی‌پور برای دریافت جایزه جدید جشنواره گرمی

شروین حاجی‌پور به حبس و ممنوع‌الخروجی محکوم شد. در تصویر حکم دادگاه نوشته شده است که متهم در جلسه دادگاه از عمل خود صریحا ابراز ندامت و پشیمانی نکرده است.
شروین حاجی‌پور (PUBLIC DOMAIN)

آکادمی ملی هنرها و علوم ضبط که هرساله جشنواره گرمی را برگزار میکند بخش جدیدی به نام «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» به جشنواره اضافه کرده و شروین حاجیپور با ترانه «برای» بخت اول دریافت جایزه این بخش جدید است.

وبسایت «بیلبورد» که بهصورت تخصصی به صنعت موسیقی میپردازد، اعلام کرد که در ۴ فوریه، شب قبل از شصت و پنجمین دوره جوایز گرمی، «آکادمی ضبط» اولین جایزه خود برای بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» را در مراسم ویژهای اهدا خواهد کرد.

به نوشته این وبسایت، پیشتاز دریافت این جایزه، آهنگ اعتراضی فارسیزبان شروین حاجیپور، نوازنده ۲۵ساله ایرانی است و از ۱۱۵ هزار مورد قابل ثبت برای رأی به برنده این جایزه، ۹۵ هزار مورد به آهنگ «برای» شروین حاجیپور اختصاص یافته است.

«بیلبورد» همچنین توضیح داد که حاجیپور متن ترانه «برای» را با استفاده از کلماتی از پستهای اینترنتی ایرانیان درباره اعتراضات مردمی در پی قتل مهسا امینی به دست پلیس اخلاق حکومت ایران نوشت و به سرود جنبش اعتراضی ایرانیان در سراسر جهان تبدیل شد.

حاجی پور که در ایران زندگی می کند، یک روز پس از انتشار این آهنگ توسط رژیم اسلامی بازداشت شد. او هفته بعد با قرار وثیقه آزاد شد و در حال حاضر در انتظار محاکمه است.

هاروی میسون جونیور، مدیرعامل «آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط»، نهادی که هرساله جایزهٔ گرمی را اعطا میکند، روز دوشنبه دهم بهمن در بیانیهای در مورد شروین حاجیپور گفت: «آکادمی عمیقاً تحتتأثیر حجم بالای درخواستها قرار گرفته است

وی اضافه کرده: «اگرچه نمیتوانیم پیشبینی کنیم که چه کسی برنده این جایزه میشود، اما از اینکه میبینیم آکادمی ما بستری برای شتاب بخشیدن به تغییرات شده تحتتأثیر قرار گرفتهایم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی