Asset 2

جو بایدن: آمریکا توان حمایت همزمان از اوکراین و اسرائیل در جنگ را دارد 

حمایت آمریکا از اوکراین در جنگ با روسیه و اسرائیل در درگیری تازه با سازمان تروریستی حماس
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، نگرانی‌ها در مورد کمبود منابع آمریکا برای حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه و اسرائیل در درگیری تازه با سازمان تروریستی حماس را رد کرد. 

جو بایدن عنوان کرد که به توانایی ایالات متحده برای ادامه حمایت نظامی و کمک‌های مالی مداوم به هر دو کشور اطمینان دارد. 

او گفت: «به لطف خداوند، ما قدرتمندترین کشور هستیم، نه تنها در جهان بلکه در طول تاریخ، ما می‌توانیم از این دو کشور مراقبت کنیم و همچنان دفاع بین‌المللی خود را حفظ کنیم 

پس از حمله مرگبار ۱۰ روز پیش حماس به اسرائیل  که باعث شد این کشور برای اولین بار از سال ۱۹۷۳ اعلام کند رسما درگیر جنگ شده، جو بایدن گفت: اولین محموله تدارکاتی تسلیحات ایالات متحده در ۱۰ اکتبر به اسرائیل رسید، که شامل «مهمات لازم برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین است.»  

از سوی دیگر، اوکراین از آغاز تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ میلیاردها دلار کمک نظامی و مالی دریافت کرده است. 

با این حال، بر خلاف اوکراین، نیروهای اسرائیلی با استقرار فزاینده کشتی‌های جنگی ایالات متحده در منطقه برای ایجاد بازدارندگی در برابر جمهری اسلامی و نیروهای نیابتی آن در منطقه حمایت می‌شوند. 

ایالات متحده همچنین در ماه ژوئیه پس از ماه‌ها درخواست‌های کی‌یف برای کمک بیشتر برای ادامه نبرد در برابر روسیه، تصمیم گرفت مهمات خوشه‌ای بحث‌برانگیز را به اوکراین ارسال کند. 

بایدن تصمیم خود را در آن زمان به خبرنگاران توضیح داد و با اشاره به مهمات توپخانه ۱۵۵ میلی متری کالیبر متوسط گفت: «مهمات ما تمام شده است.» 

نه تنها ایالات متحده، بلکه متحدان اروپایی اوکراین نیز ابراز داشته‌اند که مهمات ۱۵۵ میلی‌متری آنها روبه‌اتمام است، زیرا در حمایت از دفاع اوکراین ذخایر خود را خالی کرده‌اند. 

سربازان آمریکایی در جنگ زمینی دخالت نمی‌کنند

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا موضوع مشارکت سربازان آمریکایی در هر نبرد واقعی در زمین را رد کرد و گفت که او فکر نمی‌کند این موضوع ضروری باشد. 

او گفت: «اسرائیل یکی از بهترین نیروهای رزمی را در اختیار دارد و من تضمین می‌کنم که هر چیزی که آنها به آن‌ نیاز دارند را ارائه خواهیم داد 

تاکنون در جریان حمله غافلگیرکننده ۷ اکتبر حماس به اسرائیل بیش از ۱۳۰۰ اسرائیلی کشته و بیش از ۳۰۰۰ نفر نیز زخمی شده اند. حملات هوایی تلافی جویانه اسرائیل به اهداف حماس در نوار غزه نیز دست کم ۲ هزار و ۶۷۰ کشته و ۹ هزار و ۷۱۴ زخمی برجای گذاشت. 

اسرائیل غذا، برق و آب غزه را قطع کرده و قول داده است تا زمانی که حماس همه گروگان‌ها را آزاد نکند محاصره کامل خود را حفظ خواهد کرد. 

جو بایدن همچنین اعلام کرد که در جلساتی با سرویس امنیت داخلی و اف‌بی‌آی تشکیل داده تا اطمینان حاصل کند که هیچ‌گونه اقدامات تروریستی از خاورمیانه به داخل آمریکا سرایت نمی‌کند و در خاک آمریکا رخ نمی‌دهد. رئیس جمهور آمریکا گفت: «ما تلاش زیادی می‌کنیم تا مطمئن شویم که این اتفاق نمی‌افتد 

انتظار می‌رود کاخ سفید از کنگره بخواهد در روزهای آینده بودجه کمک‌های بیشتری به اسرائیل را تصویب کند. با این حال، مجلس نمایندگان آمریکا همچنان به یک رئیس نیاز دارد و تا زمانی که رسماً رئیس این مجلس تعیین نشود، هیچ قانونی نمی‌تواند تصویب شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی