Search
Asset 2

شش نفر از اعضای گروه رسانه‌ای جمهوری اسلامی از عربستان اخراج شدند

عربستان شش نفر از اعضای گروه رسانه‌ای نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت (بعثه مقام رهبری) را از این کشور اخراج کرده است.
(Social Media)

خبرگزاری وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که عربستان شش نفر از اعضای گروه رسانه‌ای نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت (بعثه مقام رهبری) را از این کشور اخراج کرده است.

خبرگزاری مهر نوشته است که این گروه رسانه‌ای شامل شش «خبرنگار و مستندساز» بودند که سه‌شنبه هفته پیش در حال «ضبط تلاوت قرآن» در «مسجدالنبی» دستگیر شدند.

این رسانه‌ افزود که بازداشت‌شدگان «پس از چند ساعت بازجویی» به بازداشتگاه پلیس مرکزی مدینه منتقل شدند.

پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما صبح چهارشنبه برای استقبال از این افراد به فرودگاه رفت. او در مصاحبه با شبکه خبر گفت که «از علت بازداشت و بازگرداندن این افراد بی‌اطلاع هستیم.»

شبکه خبر جمهوری اسلامی گزارش داده است که این تیم رسانه‌ای برای پوشش مراسم حج امسال به عربستان رفته بودند. آنها «بدون انجام اعمال حج» از عربستان اخراج شدند.

وبسایت «دیده‌بان ایران» نوشت که اعضای این گروه شامل سید سلیم غفوری، شفیع شعله کار، سید مهدی مویدی، مهدی امیری، پوریا سلیمان زاده و علیرضا تابان بودند که سه شنبه شب با تصمیم دولت سعودی با یک پرواز غیرایرانی به دوبی منتقل شدند و صبح امروز با یک پرواز ایرانی به تهران بازگشتند.

رسانه‌های داخل ایران به جزییات بیشتر درباره فعالیت‌های این گروه که سبب بازداشت و اخراج آنها از عربستان شده است، اشاره نکرده‌اند.

بازداشت دو خبرنگار در پی اقدام برای حضور در مراسم دعای کمیل

خبرگزاری ایسنا همچنین نوشته است که «پلیس عربستان سعودی دو روز بعد از بازداشت این گروه، دو خبرنگار شبکه العالم و خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما را هنگام پیاده شدن از خودرو برای حضور در مراسم دعای کمیل در هتل محل اقامت زائران ایرانی بدون اینکه اقدامی انجام داده باشند، دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرد.»

طبق گزارش این خبرگزاری، اخراج گروه رسانه‌ای بعثه از عربستان سعودی در حالی اتفاق افتاد که پیگیری‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی و نمایندگی رهبر حکومت ایران در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و سفیر ایران در عربستان برای آزادی این افراد در جریان بود.

جمهوری اسلامی هر ساله از طریق نهاد «بعثه» برنامه‌های سیاسی و مذهبی را برگزار می‌کند که بارها با اعتراض دولت عربستان سعودی مواجه شده است.

این نهاد وابسته به رهبر جمهوری اسلامی است و مسئولیت هدایت و هماهنگی حجاج ایرانی را برعهده دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی