Search
Asset 2

عضویت در شبکه‌های اجتماعی برای دانشجویان خواجه نصیر ممنوع شد

مسئولان دانشگاه خواجه ‌نصیر طی اطلاعیه‌ای اعلام کردند که اگر دانشجویان این دانشگاه در شبکه‌های اجتماعی خارجی عضو شوند با محکومیت‌های انضباطی مواجه خواهند شد.
دانشگاه خواجه نصیر طوسی. (Public Domain)

مسئولان دانشگاه خواجه ‌نصیرالدین طوسی در تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کردند که اگر دانشجویان این دانشگاه در شبکه‌های اجتماعی خارجی عضو شوند با محکومیت‌های انضباطی مواجه خواهند شد.

دانشجویان دانشگاه خواجه ‌نصیرالدین طوسی، این مقررات تازه وضع‌شده را ناقض حقوق اساسی شهروندی و آزادی بیان دانشجویان می‌دانند.

در بیانیه دانشگاه خواجه نصیر آمده است: «براساس ضوابط و قوانین جدید دانشگاه صنعتی خواجه نصیر»، دانشجویان این دانشگاه «از عضویت در شبکه‌های مجازی غیرمجاز منع شدند» و «تشکیل گروه‌های دانشجویی بالای ۱۰۰ نفر» نیز «منوط به کسب مجوز از دانشگاه» است.

امیررضا شاهانی، رئیس دانشگاه خواجه نصیر تهران، دو هفته قبل در بحبوحه اعتراض شماری از دانشجویان هوادار فلسطین و حماس در دانشگاه‌های آمریکا، طی نامه‌ای به نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، مدعی شد برای پذیرش دانشجویان اخراج‌شده آمریکایی آمادگی دارد.

مشخص نیست که آیا دانشجویان آمریکایی آمادگی دارند با قوانین وضع شده در این دانشگاه که ناقض حقوق اساسی بشر و آزادی بیان است، مواجه شوند.

مقامات دانشگاه خواجه نصیر به‌منظور توجیه قوانین امنیتی وضع‌شده، گفته‌اند که «برخی از این فضای به وجود آمده سوءاستفاده نموده و ضمن هتک حرمت افراد، مطالب و محتوای بسیار نامناسب در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند که می‌بایست توسط ایجادکنندگان گروه‌ها و کانال‌ها تحت عنوان ادمین‌ها یا مدیران، کنترل و مراقبت شوند.»

خبرنامه امیرکبیر، که اخبار سرکوب‌ها و بازداشت‌های دانشجویی را پوشش می‌دهد دراین‌باره نوشت: «سرکوب در دانشگاه خواجه نصیر به حدی رسیده است که مزدوران در زندگی شخصی دانشجویان، اعم از فضای مجازی و حقیقی، سرک می‌کشند و برای تک‌تک رفتارهای دانشجویان جلسه کمیته انضباطی تشکیل می‌دهند. قبل از این و در طول خیزش زن زندگی آزادی هم دست‌کم در دو دانشگاه تهران و صنعتی امیرکبیر، نیروهای حراست و امنیتی بدون داشتن مجوز به حریم خوابگاه دانشجویی تعدی کرده بودند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی