Search
Asset 2

اسپانیا به اوکراین یک میلیارد یورو کمک نظامی ارائه می‌کند

طبق توافقنامه‌ای که بین رئیس‌جمهور اوکراین و نخست وزیر اسپانیا در مادرید امضا شد، اسپانیا متعهد شد که در سال جاری ۱ میلیارد یورو به اوکراین کمک نظامی ارائه کند.
رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی(چپ) و نخست وزیر اسپانیا پدرو سانچز (راست) پس از امضای توافق نامه در ۲۷ مه ۲۰۲۴ در مادرید، اسپانیا عکس می‌گیرند. (Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

طبق توافقنامه‌ای که روز دوشنبه بین ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در مادرید امضا شد، اسپانیا متعهد شده است که در سال جاری یک بسته کمک نظامی به ارزش یک میلیارد یورو را در اختیار اوکراین قرار دهد.

سانچز در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «تجاوزات روسیه همچنان ادامه دارد و به همین دلیل اکنون بیش از پیش مهم است که حمایت خود را مضاعف کنیم.»

روزنامه ال پایس اوایل روز دوشنبه ۲۷ مه گزارش داد که اسپانیا متعهد شده است ۱۲ فروند موشک ضد هوایی پاتریوت ساخت آمریکا، ۱۹ تانک دست دوم لئوپارد ساخت آلمان و سایر تسلیحات ساخت اسپانیا مانند تجهیزات ضد پهپاد را به اوکراین ارسال کند.

سانچز گفت که اوکراین از متحدان خود پرتاب کننده‌های موشک پاتریوت را درخواست می‌کند و در حالی که فعلاً امکان ارسال چنین محموله‌هایی از اسپانیا وجود ندارد، آنها در تلاش هستند تا ببینند چه تعداد می‌تواند به کی‌یف ارسال شود.

او افزود که اسپانیا از قبل در حال تأمین این موشک‌ها بود و همچنین در حال بررسی تحویل سیستم‌های دفاع هوایی جایگزین است.

زلنسکی نیز در این نشست خبری گفت که اوکراین برای دفاع از خود به حداقل هفت سامانه موشکی آمریکایی «پاتریوت» نیاز دارد.

زلنسکی گفت که اوکراین برای بدست آوردن آنها بر متحدان خود فشار خواهد آورد.

زلنسکی قبل از دیدار با سانچز، در فرودگاه باراخاس مورد استقبال فیلیپه پادشاه اسپانیا قرار گرفت، حرکتی که بر اهمیت این دیدار برای مادرید تاکید می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی