Asset 2

طوفان و گردوخاک دست‌کم ۵۱۱ نفر را در سیستان و بلوچستان راهی بیمارستان کرد 

طوفان و گردوخاک در سیستان و بلوچستان
طوفان و گردوخاک در سیستان و بلوچستان (Public Domain)

طوفان  و ریزگرد در سیستان و بلوچستان طی روزهای اخیر ۵۱۱ نفر را راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرده و برخی از آنها به دلیل وخامت حالشان بستری شدند. 

مجید محبی، مدیرکل ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان خبر داد که طی روزهای گذشته ۵۱۱  نفر از مردم منطقه سیستان ‌‌‏به دلیل طوان گرد و غبار به مراکز بهداشتی و درمانی مراجهه کرده‌اند. 

او اضافه کرد: از این تعداد ۴۸۴ نفر سرپایی درمان شدند و ۲۷ نفر نیز به دلیل شدت عوارض این پدیده در مراکز درمانی بستری شده و تحت درمان قرار دارند. 

مشکل تنفسی، قلبی و چشمی از عمده مشکلات مراجعه کنندگان به مراکز بهداشتی و درمانی در منطقه سیستان در این مدت بوده است. 

از چند سال پیش بستر خشک شده دریاچه هامون به یکی از کانون‌های ریزگرد این منطقه تبدیل شده و با وزش باد طوفان گردوغبار زندگی شهروندان در این استان را دچار اخلال می‌کند به‌خصوص در تابستان و دوران وزش بادهای ۱۲۰ روزه این اتفاق تشدید می‌شود. 

بر اساس آمارهای اعلام شده توسط دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان فقط از ۳۰ مردادماه تا ۳ مهرماه، یعنی حدود سی و پنج روز، بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ نفر در پی طوفان شن و ریزگردها راهی بیمارستان‌ها شده‌اند. 

جمهوری اسلامی تاکنون نتوانسته سهم حقابه ایران از رودخانه مرزی هیرمند را از طالبان بگیرد و اعتراض‌های بسیار شهروندان منطقه سیستان و بلوچستان نیز در این مورد بی‌پاسخ مانده است. 

در یکی از این اعتراضات تعدادی از شهروندان منطقه سیستان شامل زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان سوم اردیبهشت‌ماه در بستر تالاب بین‌المللی خشکیده هامون تجمع اعتراضی تشکیل دادند و خواهان اقدامات جدی جمهوری اسلامی برای تامین حقابه رودخانه هیرمند شدند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی