Asset 2

قاضی نیویورک دستور گَگ دونالد ترامپ را در محاکمه کلاهبرداری مدنی به حالت تعلیق درآورد

قاضی نیویورک حکم گَگ ترامپ را به حالت تعلیق درآورد
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا ، در یک گردهمایی تبلیغاتی در شهر کلینتون، در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ سخنرانی می‌کند. (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

ترامپ که در پرونده مدنی خود در نیویورک و پرونده توطئه در انتخابات فدرال تحت دستورات گَگ قرار داشت، استدلال کرد که این محدودیتها او را بهطور غیرقانونی ساکت میکند، در حالی که او برای انتخابات ریاست جمهوری مبارزه می کند. 

این حکم که دستور گَگ نام دارد تعیین می‌کند دونالد ترامپ درباره چه افراد و موضوعاتی می‌تواند سخن بگوید و درباره چه افراد یا موضوعاتی نمی‌تواند. این حکم نگرانی‌هایی جدی درباره حق آزادی بیان و انتخابات آینده آمریکا مطرح کرده است. 

دونالد ترامپ در گفتگو با رسانه‌ها این دستور را خلاف قانون اساسی ایالات متحده دانست. 

ترامپ گفت: «دیدید که آن‌ها حق سخن گفتن را هم از من گرفتند. (طبق این حکم) دیگر من نمی‌توانم سخن بگویم، طوری که اکنون با شما صحبت می‌کنم؛ درحالی‌که هیچ چیز اشتباهی نمی‌گویم. من حقیقت را می‌گویم… من تنها سیاستمداری در تاریخ خواهم بود که علیه من حکمی صادر شده است که حق سخن گفتن درباره دیگران را از من گرفته است. آیا می‌توانید چنین چیزی را تصور کنید؟»   

دیوید فریدمن، قاضی استیناف نیویورک، در حالی که این پرونده در جریان است، دستور گَگ ترامپ را در محاکمه کلاهبرداری مدنی او به حالت تعلیق درآورد. 

قاضی پرونده، آرتور انگورون، ترامپ را به دلیل اظهار نظر در مورد کارمندش ۱۵۰۰۰ دلار جریمه کرده است. 

یک قاضی استیناف نیویورک روز پنجشنبه محدودیتها را در مورد آنچه که دونالد ترامپ می تواند درباره کارمندان دادگاه در دادگاه کلاهبرداری مدنی خود بگوید، به حالت تعلیق درآورد. 

قاضی دیوید فریدمن، که در بخش استیناف مافوق دادگاه انگورون حضور دارد، در حین بحث در مورد درخواست تجدیدنظر، دستور گَگ را به حالت تعلیق درآورد. فریدمن از لتیتیا جیمز، دادستان کل درخواست کرد تا تا ۲۲ نوامبر استدلالهای کتبی ارائه کند و ترامپ تا ۲۷ نوامبر پاسخ دهد. 

فریدمن نوشت: «با توجه به حقوق اساسی و قانونی مورد بحث، توقف موقت اعطا می شود 

این محاکمه به دلیل شکایت جیمز از ترامپ، پسرانش اریک و دونالد ترامپ جونیور و شرکت همنام آنها برای ۲۵۰ میلیون دلار انجام شد. انگورون قبلاً حکم کرده است که آنها سال‌ها با ارزش‌گذاری بیش از حد املاک و مستغلات خود برای دریافت وام‌های مطلوب‌تر تقلب کرده‌اند، و او اکنون در نظر دارد خسارت‌هایی را اعمال کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی