Search
Asset 2

سوئد به طور رسمی به ناتو پیوست

نخست‌وزیر سوئد و وزیرخارجه آمریکا اعلام کردند که سوئد به طور رسمی به ناتو پیوسته است. به این ترتیب این کشور به عنوان سی و دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به شمار می‌رود.
آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ایالات متحده و اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد در مراسم معارفه سوئد به عنوان عضو رسمی ناتو در ۷ مارس ۲۰۲۴ شرکت می‌کنند. (ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP via Getty Images)

نخست‌وزیر سوئد و وزیرخارجه آمریکا روز پنجشنبه در واشنگتن اعلام کردند که سوئد به‌طور رسمی به ناتو پیوسته است. به این ترتیب این کشور به عنوان سی‌و‌دومین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به شمار می‌رود.

سوئد با پیوستن به ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی به دو قرن بی‌طرفی پایان داد.

آنتونی بلینکن، بعد از دریافت اسناد الحاق سوئد در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که پیوستن سوئد به ناتو نتیجه دو سال دیپلماسی خستگی‌ناپذیر اعضای ناتو است. قرار است این اسناد در خزانه وزارت خارجه آمریکا نگهداری شود.

ینس استولنبرگ، دبیر کل ناتو، الحاق رسمی سوئد را یک روز تاریخی نامید و گفت که از این پس سوئد براساس ماده ۵ ناتو از حمایت‌های این سازمان در برابر تهدیدات امنیتی برخوردار خواهد شد.

براساس ماده ۵ ناتو، در صورتی که امنیت قلمرو یکی از اعضای ناتو به خطر بیفتد، کشورهای عضو متعهد به حمایت از متحد خود در برابر این تهدیدات هستند.

سوئد در کنار همسایه‌اش فنلاند، در واکنش به نگرانی‌های امنیتی فزاینده در منطقه که با تهاجم روسیه به اوکراین شدت گرفته بود، برای عضویت در ناتو درخواست داد. فنلاند در آوریل ۲۰۲۳ به ناتو پیوست، اما روند الحاق سوئد زمان بیشتری به طول انجامید. ترکیه و مجارستان آخرین کشورهایی بودند که با پیوستن سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی موافقت کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی