Asset 2

آمریکا از سازمان بهداشت جهانی خواست تایوان را به نشست سالانه خود دعوت کند

دعوت تایوان به نشست سالانه سازمان بهداشت جهانی
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در اجلاس سرمایه گذاری SelectUSA در 4 می 2023 در بندر ملی، مریلند، سخنانی را ارائه می کند. (Kevin Dietsch/Getty Images)

ایالات متحده آمریکا از سازمان بهداشت جهانی خواست که از تایوان دعوت کند تا به عنوان عضو ناظر در نشست سالانه این سازمان بین‌المللی که در ژنو برگزار خواهد شد، شرکت کند. 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک بیانیه اظهار کرد که «توانمندی‌ها و رویکردهای متمایز تایوان، از جمله تخصص قابل توجه این کشور در حوزه بهداشت عمومی، حکومت دموکراتیک و فناوری پیشرفته، ارزش قابل توجهی دارد و می‌تواند به بحث‌های مجمع جهانی بهداشت کمک کند.» 

مجمع جهانی بهداشت، نهاد تصمیم‌گیرنده سازمان بهداشت جهانی، نشست سالانه خود را از ۲۱ تا ۳۰ مه با موضوع اولویت‌های بهداشت عمومی جهانی برگزار خواهد کرد. 

بلینکن تایوان را بهعنوان یک «شریک قابل اعتماد، یک دموکراسی پر جنب‌وجوش و یک نیروی خوب در جهان» توصیف کرد. 

 وی گفت که ایالات متحده همچنان خواستار بازگشت تایوان به عنوان ناظر در مجمع جهانی بهداشت و مشارکت معنادار و قوی آن در «سراسر سیستم سازمان ملل و در مجامع بین‌المللی» خواهد بود و این حمایت در راستای سیاست چین واحد واشنگتن است. 

مجمع جهانی بهداشت از سال ۲۰۱۷ به این سو و به دلیل فشار دیپلماتیک از سوی چین برای ایزوله کردن جزیره خودمختار تایوان، عضویت تایوان در این سازمان بین‌المللی را لغو کرد. حزب کمونیست چین، تایوان را به عنوان بخشی از قلمرو چین قلمداد می‌کند و قصد دارد در صورت لزوم، با استفاده از زور آن را تصرف کند. 

دانیل هسو، پزشک عضو انجمن پزشکی تایوانی آمریکای شمالی، ماه گذشته به نشانه اعتراض به تصمیم مجمع جهانی بهداشت برای کنار گذاشتن تایوان تصاویری از خود منتشر کرد که یک لیوان با عبارت «WHC» در دست داشت تا نشان دهنده زیان کنار گذاشتن تایوان به سازمان بهداشت جهانی باشد. او توضیح داد که حرف C نشان دهنده یک O ناقص است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی