Asset 2

شاهزاده رضا پهلوی: مردم ایران بارها برائت خود از حماس و حزب‌الله را اعلام کرده‌اند 

شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی (Screenshot via Twitter)

شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه با تلویزیون دولتی TVP لهستان با اشاره به سردادن شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» از سوی معترضان در ایران گفت که شهروندان ایران دشمن اسرائیل نیستند. 

او در این مصاحبه روابط تاریخی مردم ایران و یهودیان را ستود و خاطرنشان کرد اسرائیل می‌تواند «یک متحد استراتژیک فوق‌العاده» برای ایران باشد و برای حل مشکلات مختلف در ایران از جمله بحران آب همکاری کند. 

شاهزاده رضا پهلوی گفت جمهوری اسلامی بهعنوان «پدرخوانده تروریسم» و گروه‌های نیابتی آن همواره به دنبال سنگ‌اندازی در مسیر صلح و ثبات در منطقه هستند اما شهروندان ایرانی بارها برائت خود از حماس و حزب‌الله لبنان را اعلام کرده‌اند. 

او جمهوری اسلامی را عامل اصلی برافروختن جنگ در منطقه معرفی کرد و اینکه حمله حماس به اسرائیل در راستای مختل کردن روند عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی بوده است. 

چندی پیش علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را «قمار سراسر باخت» خوانده و به «شرط‌بندی روی اسب بازنده» تشبیه کرده بود. 

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از مصاحبه خود به موضوع توافق دولت بایدن با جمهوری اسلامی بر سر تبادل زندانیان و آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران پرداخت و آن را «اشتباهی کشنده» خواند و گفت دولت بایدن به جمهوری اسلامی بابت اقدامات خصمانه‌اش «پاداش» داده است. 

او تأکید کرد که نتیجه عملکرد دولت بایدن تشویق جمهوری اسلامی به ادامه سیاست گروگان‌گیری است. 

شاهزاده رضا پهلوی تأکید کرد همان‌طور که در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما هم مشاهده شد، پول‌های آزاد شده از سوی آمریکا برای بهبود سطح زندگی مردم ایران هزینه نمی‌شود و تهران از آن برای تامین مالی گروه‌های نیابتی خود در منطقه استفاده می‌کند. 

رسانه‌های آمریکایی در مردادماه ۱۳۹۵ گزارش دادند که بر اساس توافق مبادله زندانیان میان دولت اوباما و جمهوری اسلامی، دولت آمریکا معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به صورت محرمانه با هواپیما به این ایران  فرستاده است. بعد تر دونالد ترامت این رقم را ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ذکر کرد. 

شاهزاده رضا پهلوی همچنین ضمن تأکید بر این موضوع که تا زمانی که جمهوری اسلامی در قدرت است، جهان روی صلح و ثبات را نخواهد دید، افزود که جامعه جهانی باید به این نتیجه برسد که برای حل مشکلات موجود، لازم است ریشه این مشکلات که حکومت جمهوری اسلامی است، نابود شود. 

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به اصلاح‌پذیر نبودن جمهوری اسلامی گفت که سیاست‌های تهران با تغییر رژیم برطرف خواهند شد و با حذف رژیم جمهوری اسلامی، تهدید هسته‌ای، افراط‌گرایی و تروریسم نیز ریشه‌کن می‌شوند. 

او همچنین به مماشات دولت بایدن با جمهوری اسلامی بر سر تحریم‌های نفتی نیز اشاره کرد و گفت که بیش از نیمی از تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی به‌ویژه در حوزه فروش نفت اجرا نشده است و تهران از سود حاصل از معاملات نفتی برای پشتیبانی از گروه‌های نیابتی خود مانند حماس و حزب‌الله استفاده می‌کند. 

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه بیان کرد که به دنبال این سیاست، چین با هدف افزایش نفوذ خود در منطقه، با برقراری روابط نزدیک با جمهوری اسلامی نفت ارزان از تهران دریافت می‌کند. 

او همچنین ضمن هشدار درباره همکاری نزدیک روسیه و جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین گفت که مسکو با سوءاستفاده از ضعف جمهوری اسلامی در حال استثمار منابع ایران است و حکومت ایران را به «دولت تابع» خود تبدیل کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی