Search
Asset 2

بزرگ‌ترین فرار سرمایه از بورس تهران طی یک سال گذشته

(ILNA)
(ILNA)

بازار بورس تهران روز چهارشنبه در حالی به کار خود پایان داد که سیاست‌های دستوری دولت در حوزه کنترل نرخ ارز نه تنها سبب ریزش قابل توجه شاخص کل شد بلکه به بزرگترین فرار سرمایه در طول یک سال گذشته و پنجمین فرار سرمایه در طول تاریخ بازار سهام ایران نیز انجامید.

بازار سهام تهران روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. روزهایی که عمدتاً شاخص کل به خود رنگ قرمز می‌بیند. اما علاوه بر این موضوع مسئله خروج پول حقیقی از این بازار نیز روند صعودی به خود گرفته است. در روز چهارشنبه بازار سهام تهران برای پنجمین روز متوالی شاهد خروج سرمایه‌های حقیقی از این بازار بود. در این روز رکورد ۱ ساله خروج سرمایه شکسته شد و با خروج ۱ هزار ۳۳۶ میلیارد تومان از این بازار عنوان پنجمین خروج سرمایه تاریخ بازار سهام تهران را به خود اختصاص داد.

این موضوع در حالی به وقوع پیوست که دولت ایران در این روزها بیشترین تمرکز خود را بر روی بازار ارز گذاشته است و تلاش دارد باسیاست‌های دستوری روند صعودی نرخ‌ها در این بازار را به کنترل درآورد. موضوعی که به گفته اغلب کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی دلیل اصلی برای ناخوش‌احوالی این روزهای بورس تهران است.

در همین رابطه وب‌سایت تجارت نیوز می‌نویسد: «برخی از کارشناسان عقیده دارند که نوسان قیمت دلار و پس‌ازآن قیمت‌گذاری دستوری این ارز، باعث شده که بورس در روز اخیر روند اصلاحی را پشت سر بگذارد.» این وب‌سایت اقتصادی در ادامه می‌افزاید: «دلار و بورس ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. به علت نوسان شدید و دست‌کاری قیمت در بازار ارز، بورس تهران واکنش منفی به افزایش یا کاهش قیمت دلار نشان می‌دهد و تنها ثبات نسبی قیمت این ارز می‌تواند روی بازار سرمایه تأثیر بگذارد.»

همچنین علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه در خصوص تأثیر قیمت دلار روی بورس به تجارت ‌نیوز گفت: «قطعاً شاخص امروز (چهارشنبه) درگیر دلار فرزین بود؛ می‌توان گفت که شاخص امروز فرزینی بوده است! نوسانات نرخ ارز که به‌واسطه بانک مرکزی در بازار به وجود آمده برای بورس تبعات زیادی داشته است.»

اشاره این کارشناس اقتصادی به سیاست‌های دستوری محمدرضا فرزین رئیس‌کل جدید بانک مرکزی حکومت ایران برای کنترل افزایش نرخ‌ها در بازار ارز است. نرخ دلار آمریکا طی یک هفته گذشته نوسانات قابل‌توجهی داشت و بعد از مدتی ثبات نسبی نرخ‌ها بازهم سوی افزایشی به خود گرفت تا جایی که یکشنبه دوم بهمن به ۴۵ هزار تومان رسید. در همین حال دولت ایران تلاش می‌کند باسیاست‌های دستوری در برابر این افزایش نرخ مقاومت کند اما به نظر چندان توفیقی نداشته و دلار کماکان در کانال قیمتی ۴۴ هزار تومان به سر می‌برد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی