Asset 2

نانسی پلوسی: اتهامات علیه ترامپ عالی هستند 

نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا گفت که اتهامات مختلف فدرال علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، «عالی» هستند.
نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا، در واشنگتن در 22 مارس 2023.(Paul Morigi/Getty Images for Protect Our Care)

نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا گفت که اتهامات مختلف فدرال علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، «عالی» هستند و در عین حال تأکید کرد که ترامپ نمی‌تواند برای بار دوم به کاخ سفید راه پیدا کند. 

نانسی پلوسی این اظهارات را در مصاحبه‌ای با مجله نیویورک بیان کرد و گفت که قبلاً در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ متقاعد شده بود که آقای ترامپ «مرتکب جرم شده است.»  

دونالد ترامپ در گردهمایی در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ از هوادارانش خواست نظرات خود را به صورت مسالمت آمیز اعلام کنند و تأکید کرد که متقاعد شده که با استفاده از طیف وسیعی از تاکتیک‌ها، از جمله تغییرات قوانین انتخابات ایالتی در آخرین لحظه که تقلب را آسان‌تر می‌کند، پیروزی او به سرقت رفته است. 

نهایتاً جمعیت زیادی که مشخص نبود به کدام گروه وابسته هستند، به ساختمان کنگره ایالات متحده یورش بردند و برخی از آنها دست به اقدامات خرابکارانه و خشونت‌آمیز زدند، در حالی که آقای ترامپ علناً از مردم خواست که رفتار تهاجمی نداشته باشند و به خانه‌های خود بازگردند. 

گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه ماموران مخفی اف‌بی‌آی در میان جمعیت بوده‌اند و ممکن است آنها در برانگیختن شورش در ۶ ژانویه نقش داشته باشند، ادعاهایی که کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی آنها را نادرست دانسته و رد کرده است. 

ترامپ: مداخله در انتخابات

جک اسمیت، بازپرس ویژه، آقای ترامپ را به چندین جرم در ارتباط با نقض کنگره در ۶ ژانویه متهم کرده است. رئیس جمهور سابق آمریکا با یک فقره توطئه برای کلاهبرداری از ایالات متحده، یک مورد توطئه برای ایجاد مانع در روند رسیدگی رسمی، یک فقره ممانعت و تلاش برای ممانعت از روند رسیدگی رسمی و توطئه علیه حقوق شهروندان مواجه است. 

ترامپ این ادعا را رد و اعلام کرده که بی‌گناه است و تشکیل پرونده در رابطه با ماجرای ۶ ژانویه بر علیه خود را دخالت در انتخابات دانسته تا به این وسیله مانع رسیدن او به پست ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ شوند. 

در مقابل، خانم پلوسی در مصاحبه خود با مجله نیویورک از تلاش‌های قانونی مختلف که آقای ترامپ را هدف قرار داده است، تمجید کرد. 

خانم پلوسی به این نشریه گفت: «کیفرخواست‌ها علیه رئیس‌جمهور سابق عالی، زیبا و پیچیده هستند و احتمالاً شانس بیشتری برای محکومیت نسبت به هر چیزی که من مطرح می‌کنم دارند.» 

رئیس مجلس سابق در پاسخ به سؤالی درباره افکارش در مورد احتمال ریاست‌جمهوری ترامپ، با ترس واکنش نشان داد و گفت: «حتی به این موضوع فکر هم نکن. فکر نکن دنیا در حال آتش‌گرفتن است.» 

پلوسی سپس افزود: «این اتفاق نمی‌افتد، وگرنه ما ایالات متحده آمریکا نخواهیم بود». 

او ادامه داد: «اگر ترامپ رئیس جمهور شود، این یک اقدام جنایت‌کارانه در کاخ سفید خواهد بود.» 

آقای ترامپ که نامزد پیشتاز نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ است، در سال آینده با مجموعه‌ای از دادگاه‌ها مواجه است که می‌تواند چالشی برای مبارزات انتخاباتی او باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی