Search
Asset 2

فرمانده یگان ویژه پلیس ایران کشتار معترضان ضد حکومتی را رد کرد

(TASNIM)
(TASNIM)

بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری در اعتراضات ضد حکومتی که طی حدود ۴ ماه گذشته در ایران جریان داشته است، بیش از ۵۰۰ تن به دست نیروهای سرکوبگر کشته‌شده‌اند، همچنین گزارش این نهادها حاکی از مجروح شدن هزاران تن در سرکوب خشونت‌بار این اعتراضات توسط این نیروها است. این در حالی است که طی این مدت مقامات حکومتی و مقاماتی که در رأس نیروهای سرکوب قرار دارند تلاش کرده‌اند از عملکرد نیروهای امنیتی و انتظامی دفاع کرده و برخورد با معترضان را مماشات گونه دانسته و برخوردهای خشونت‌باری که منتهی به کشته و زخمی شدن هزاران تن شده را تا جای ممکن انکار کنند. در آخرین نمونه ازاین‌دست، فرمانده یگان‌های ویژه پلیس ایران که نیروهای تحت امرش نقش ویژه‌ای در سرکوب خشونت‌بار اعتراضات اخیر داشته، در گفتگو با روزنامه همشهری مدعی شده «اگر کسی ثابت کند فردی براثر خطای کارکنان ما کشته‌شده، به او جایزه خواهم داد.»

رفتار غیرحرفه‌ای در مرام یگان ویژه نیست!

فرمانده یگان‌های ویژه فراجا، سه‌شنبه ۱۱ بهمن در گفتگویی با وب‌سایت همشهری آنلاین وابسته به روزنامه همشهری، گفت:: «من آن‌قدر به توانایی یگان ویژه اعتماد دارم که بارها گفته‌ام اگر کسی ثابت کند فردی براثر خطای کارکنان ما کشته‌شده، به او جایزه خواهم داد.»

سردار حسن کرمی ضمن انکار برخورد بسیار خشونت‌آمیز نیروهای سرکوبگر امنیتی و انتظامی که منجر به آمار بالای تعداد کشته‌ها و مجروحان در اعتراضات ضد حکومتی اخیر شده است، افزود: «نیروهای یگان ویژه این توانایی و تخصص را دارند که با کمترین هزینه و آسیب، آرامش را در محل تجمع برقرار کنند. عملکرد یگان ویژه تابه‌حال نشان داده که در مرام آن‌ها نیست که با مردم رفتار غیرحرفه‌ای داشته باشند.»

او در واکنش به این موضوع که پلیس در اعتراضات ضد حکومتی اخیر به‌عمد نقاط حساسی چون چشم‌ها و سر معترضین را مورد هدف قرار داده است نیز آن‌ها را «تبلیغات و القائات» دشمنان خواند و گفت: «مهارت و حرفه‌ای عمل کردن یگان‌های ویژه در آسیب نزدن به جمعیت معترض معنا و مفهوم پیدا می‌کند. عملیات آرام‌سازی و مقابله‌ای یگان، به رویکرد جمع‌کردن اعتراضات بدون هزینه تأکید دارد؛ حتی تجهیزات در اختیار ازجمله سلاح‌های غیر کشنده در راستای همین سیاست تولید می‌شوند.»

این فرمانده ارشد پلیس ایران همچنین در یادداشتی با عنوان «چرایی فروکش کردن ناآرامی‌های اخیر» در همین روز و در روزنامه همشهری با تکرار برخی از مواضعی که در گفتگوی خود به آن‌ها اشاره‌کرده بود، در رابطه با موضوع کشتار معترضان توسط نیروهای سرکوبگر امنیتی و انتظامی، خشونت را به معترضان نسبت داد و با توصیف کسانی که در خط مقدم اعتراضات ضد حکومتی شرکت داشتند به «اشخاص شرور و اراذل‌واوباش»، نوشت: «آشوب‌طلبان خیلی زود به خشونت متوسل شدند و شبکه‌های خبری آن‌ها با ترویج و تبلیغ خشونت از شبکه‌های تروریستی، نیت پلید خود را برای مردم روشن کردند. تیراندازی با سلاح‌های جنگی به‌سوی مردم و نیروها، حمله اراذل‌واوباش با قمه و چاقو به نیروها، استفاده از مواد انفجاری و آتش‌زا، خیلی سریع جواب معکوس داد و خودشان طعمه آتشی شدند که با دلارهای آمریکایی‌ها، آل سعود و صهیونیست‌ها برافروخته بودند.»

شواهد مستند در برابر ادعای عوامل سرکوب

این ادعاها و مواضع سردار حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه فراجا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس آخرین گزارش مجموعهٔ فعالان حقوق بشر در ایران، از آغاز اعتراضات ضد حکومتی در ۲۶ شهریور تا روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن، دست‌کم تعداد ۵۲۷ شهروند توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که ۷۱ نفر از آن‌ها کودک بوده‌اند. این آمار بر اساس شناسایی قطعی و ثبت هویت کشته شدن اعتراضات ضد حکومتی اخیر است و آمار واقعی می‌تواند بسیار بیش از این باشد.

البته آماری هم از سوی حکومت در رابطه با کشته‌شده‌های وقایع اعتراضی اخیر منتشرشده که در آخرین آن در ۱۲ آذرماه شورای امنیت کشور با صدور بیانیه‌ای درباره اعتراضات توضیحاتی ارائه و اعلام کرد که «۲۰۰ نفر در اعتراضات اخیر جان خود را ازدست‌داده‌اند.»

این‌همه در حالی است که در طول حدود ۴ ماه گذشته ویدیوهای بسیاری از معترضانی که توسط گلوله‌های جنگی یا ساچمه‌ای بکار گرفته‌شده توسط نیروهای امنیتی و انتظامی ازجمله یگان ویژه دچار آسیب‌های دائمی به‌ویژه ازدست‌دادن بینایی خود شده‌اند، نیز انتشاریافته است. تصاویری که مقامات امنیتی و انتظامی ازجمله فرمانده یگان ویژه افراد شلیک‌کننده را «پلیس‌نما با یونیفرم یگان ویژه» خطاب کرده و یا معترضان را به شلیک علیه یکدیگر متهم کرده‌اند.

تنها در موضوع شلیک عامدانه به سروصورت که منتهی به ازدست‌دادن چشم بسیاری از معترضین شده است، پیش‌تر ۱۴۰ پزشک متخصص چشم در نامه‌ای به رئیس انجمن چشم‌پزشکی ایران اعلام کردند تعداد زیادی از شهروندان براثر اصابت ساچمه و پینت‌بال در جریان سرکوب اعتراضات ضد حکومتی، بینایی یک یا هر دو چشم خود را ازدست‌داده‌اند. پیش از آن نیز بیش از ۲۳۰ پزشک متخصص چشم ایرانی، در نامه‌ای به رئیس انجمن چشم‌پزشکی در همین رابطه هشدار مشابهی دادند. همچنین چندی پیش روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی در همین زمینه به نقل از چشم‌پزشکان سه بیمارستان فارابی، رسول اکرم و لبافی‌نژاد و همچنین پزشکان استان کردستان، از وارد آمدن آسیب جدی به چشم حدود ۵۸۰ نفر از معترضان خبر داده بود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در اواخر دی با انتشار گزارش سالانه خود در مورد وضعیت جهانی حقوق بشر در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد در ایران مأموران جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات سراسری از «نیروی قهریه کشنده و بیش‌ازحد» استفاده کرده‌اند. این سازمان در گزارش خود آورده بود: «استفاده نیروهای امنیتی از شات‌گان، تفنگ جنگی، و هفت‌تیر علیه معترضان را در موقعیت‌هایی عمدتاً مسالمت‌آمیز و اغلب پر از جمعیت ثبت کرده است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی