Asset 2

جو بایدن و دونالد ترامپ هر دو پیام‌های متفاوتی را در روز کهنه سربازان منتشر کردند 

پیشتازی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نسبت به جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا (Brandon Bell/Getty Images) و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «امروز، ما به ماجرای کهنه سربازان خود احترام می‌گذاریم – ماجرای کشورمان در اوج خود. در روز کهنه‌سربازان، بیایید دوباره به انجام یک تعهد مقدس خود به‌عنوان یک ملت متعهد شویم: آماده سازی کسانی که در معرض خطر قرار می ‌دهیم و از آنها و خانواده‌هایشان در هنگام بازگشت به خانه مراقبت کنیم.» 

بایدن در سخنرانی روز کهنه سربازان در آمفی تئاتر یادبود در گورستان ملی آرلینگتون به «کسانی که همیشه نور آزادی را در سراسر جهان روشن نگه داشته‌اند» اشاره کرد و در عین حال به پسر مرحوم خود، بو، اشاره کرد که حدود ۱۵ سال پیش به عراق اعزام شد. 

رئیس جمهور بایدن نیز گفت: «ما امروز گردهم آمده‌ایم تا بار دیگر به نسل‌های آمریکایی که در خط مقدم آزادی ایستاده اند، احترام بگذاریم… تا بار دیگر شاهد اعمال بزرگ عده‌ای از افراد آزاده باشیم که همه چیز و همه چیز خود را به‌خطر انداختند تا آینده بهتری به ما بدهند.»   

در این مراسم، بانوی اول جیل بایدن، معاون رئیس جمهور کامالا هریس و آقای دوم داگلاس امهوف به رئیس جمهور پیوستند. چند تن از اعضای کابینه وی نیز به آن پیوستند. 

روز شنبه، بایدن اعلام کرد که کهنه‌سربازان ارتش که در معرض مواد سمی قرار گرفته‌اند می‌توانند از سال آینده در مراقبت‌های بهداشتی بدون هزینه ثبت نام کنند. 

ترامپ روز کهنه سربازان را با پیامی در پلتفرم رسانه اجتماعی حقیقت خود جشن گرفت: «از کهنه‌سربازان قهرمان ما، از خدمات شما به کشورمان سپاسگزارم و مفتخرم که روز کهنه‌سرباز را به شما تبریک بگویم». وی افزود: «هیچ عملی ایثارگرانه‌تر از دفاع از آزادی‌ها و آزادی‌های خدادادی آمریکا نیست.» 

ساعاتی بعد، او پیامی در این پلتفرم نوشت و خاطرنشان کرد: «به افتخار کهنه‌سربازان بزرگمان در روز کهنه‌سربازان، به شما قول می‌دهیم که کمونیست‌ها، مارکسیست‌ها، فاشیست‌ها و اراذل چپ رادیکال را که مانند حیوانات موذی در محدوده کشور ما زندگی می‌کنند ریشه کن کنیم.»  ترامپ که بعداً در یک مسابقه UFC در نیویورک در روز شنبه دیده شد، افزود: آنها «هر کاری که ممکن است، چه قانونی یا غیرقانونی، برای نابودی آمریکا و رویای آمریکایی انجام خواهند داد.» 

رئیس‌جمهور سابق همچنین نوشت: «تهدید نیروهای خارجی به مراتب کمتر شیطانی، کمتر خطرناک و کم اهمیت‌تر  از تهدید از درون است. علیرغم نفرت و خشم دیوانگان چپ رادیکال که می خواهند کشور ما را نابود کنند، ما آمریکا را دوباره باعظمت خواهیم کرد!» 

همچنین نیکی هیلی، سفیر سابق سازمان ملل متحد، و نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه همراه با عکسی از همسرش مایکل، افسر گارد ملی، در ایکسنوشت: به مایکل هیلی کهنه سربازم و مردان و زنان زیادی که برای دفاع از آزادی‌های ما خدمت کرده‌اند افتخار می‌کنم. 

۱۱ نوامبر، که زمانی بهعنوان روز آتش بس شناخته می‌شد، سالگرد آتش بس است که به جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۸ پایان داد. طبق گفته وزارت امور کهنه سربازان، اولین جشنی که از واژه روز کهنه‌سربازان استفاده کرد در بیرمنگام، آلاباما، در سال ۱۹۴۷ برگزار شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی