Search
Asset 2

ردصلاحیت رقیب انتخاباتی پوتین؛ روسیه صداهای ضدجنگ را خاموش می‌کند؟

کمیسیون انتخابات روسیه اعلام کرده است که بوریس نادژدین، نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه را واجد شرایط رقابت‌های انتخاباتی ندانست و او را رد صلاحیت کرد.
بوریس نادژدین، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه، در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۴ در سنت پترزبورگ کنفرانس مطبوعاتی برگزار می‌کند. (OLGA MALTSEVA/AFP via Getty Images)

کمیسیون انتخابات روسیه اعلام کرده است که بوریس نادژدین، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه را واجد شرایط رقابت‌های انتخاباتی ندانست و او را رد صلاحیت کرد.

رسانه‌های انگلیسی زبان، نادژدین را تنها رقیب انتخاباتی پوتین می‌دانند که مخالف جنگ در اوکراین است. او در سخنرانی‌های خود حمله روسیه به اوکراین را «اشتباهی مهلک» نامیده بود. این نامزد ریاست‌جمهوری در نظرسنجی‌ها بعد از پوتین، بالاترین رای‌ها را بدست آورده بود.

کمیسیون انتخاباتی روسیه اعلام کرده است که ۱۵ درصد از امضاهایی که برای حمایت از نامزدی نادژدین جمع‌آوری شده است، معتبر نیست. این نامزد ریاست‌جمهوری که از سوی حزب موسوم به «ابتکار مدنی» وارد کارزارهای انتخاباتی شده است، برای بدست آوردن شرایط نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری باید ۱۰۰ هزار امضا جمع‌آوری می‌کرد.

نادژدین با بیان اینکه شرکت در این انتخابات مهم‌ترین تصمیم زندگی سیاسی وی است و حاضر به تسلیم شدن نیست، گفته است که حدود ۲۰۰ هزار امضا جمع‌آوری کرده است و به دادگاه عالی این کشور شکایت خواهد کرد.

این منتقد سیاست‌های کرملین با اشاره به تصمیم کمیسیون انتخاباتی برای رد صلاحیت وی اعلام کرد که در واقعیت این کمیسیون، ده‌ها میلیون شهروند روسی را که به تغییر امیدوار بودند، نادیده گرفته است.

کارشناسان مسائل روسیه می‌گویند که کارزار انتخاباتی بوریس نادژدین به جبهه‌ای برای ابراز صداهای مخالف با جنگ روسیه در اوکراین تبدیل شده بود.

گاردین گزارش داده است که در چند روز گذشته تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی روسیه منتشر شد، صف‌های طولانی هزاران شهروند روسی را نشان می‌داد که در هوای سرد برای حمایت از این نامزد راست میانه صف کشیده بودند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز در تحلیل تازه خود نوشته است که با رد صلاحیت نادژدین، هیچ شکی برای پیروزی پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه مارس وجود ندارد. به این ترتیب پنجمین دور ریاست‌جمهوری ولادیمیر پوتین تضمین می‌شود و حکومت پوتین به عنوان یکی از طولانی‌ترین و مهم‌ترین دوره‌های تاریخ روسیه ثبت خواهد شد.

اکنون پوتین، سه رقیب انتخاباتی دارد که شانس کمی برای پیروزی در این انتخابات دارند.

لئونید ای. اسلوتسکی از حزب لیبرال دموکرات، ولادیسلاو آ. داوانکوف، یک قانونگذار طرفدار سیاست‌های کرملین و نیکولای خاریتونوف از حزب کمونیست در انتخابات ریاست جمهوری روسیه ثبت‌نام کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی