Asset 2

۲۰ کشته و ۲۹۰ زخمی در انفجار انبار سوخت در قره‌باغ 

انفجار یک انبار سوخت در منطقه قره باغ کوهستانی
(Screenshot Via Twitter)

همزمان با فرار هزاران ارمنی از منطقه قره‌باغ، انفجار یک انبار سوخت در این منطقه دست‌کم ۲۰ کشته و ۲۹۰ زخمی بر جای گذاشت. 

به دنبال تسلیم شبه نظامیان ارمنی مستقر در منطقه قره‌باغ در برابر ارتش باکو، هزاران ارمنی به دلیل نگرانی از پاک‌سازی نژادی و آزار و اذیت آذری‌ها در تلاش هستند که از طریق تنها گذرگاه موجود، خود را به ارمنستان برسانند. 

مقامات ارمنستان اعلام کردند که تا صبح روز گذشته حداقل ۲۹۰۰ نفر خود را به ارمنستان رسانده‌اند و تا شب گذشته این رقم به ۶ هزار و ۶۵۰ تن رسید و بیشتر آنها پیاده به سمت مرز ارمنستان در حرکت بودند و آذربایجان نیز اعلام کرد که اجازه عبور ارمنی‌ها با خودرو را صادر خواهد کرد. 

پس از آن بسیاری از ارامنه وحشت‌زده برای خروج از پایتخت قره‌باغ که ارمنستان آن را استپاناکرت و آذربایجان آن را خانکندی می‌نامد به سمت جایگاه‌های سوخت هجوم بردند. 

اما شب گذشته وقوع حادثه در یک انبار سوخت در نزدیکی استپاناکرت باعث انفجار مهیبی در این تأسیسات نفتی شد و دست‌کم ۲۰ کشته و بیش از ۲۹۰ زخمی بر جای گذاشت. 

به گفته مقامات محلی قره‌باغ، ده‌ها نفر در نزدیکی این تأسیسات نفتی صف‌کشیده بودند، زیرا به آن‌ها وعده تامین سوخت وسایل نقلیه داده شده بود تا از این منطقه به ارمنستان بروند. 

گغام ستیپانیان، فعال حقوق بشر در قره‌باغ گفت که بسیاری از قربانیان در وضعیت «وخیم یا بسیار وخیم» قرار دارند. دلیل وقوع این انفجار هنوز مشخص نیست. 

هفته گذشته ارتش آذربایجان تهاجمی سنگین علیه این منطقه را که تحت کنترل ارمنی‌های جدایی‌طلب بود آغاز کرد و در نهایت شبه نظامیان ارمنی پس از ۲۴ ساعت شروط باکو را پذیرفته و تسلیم شدند. یکی از خواسته‌های کلیدی که نیروهای قره‌باغ پذیرفته‌اند، پیشنهاد خلع سلاح کامل است 

قبلاً نیروهای آذربایجان نواحی اطراف قره‌باغ را به تصرف خود درآورده بودند و این منطقه در محاصره بود و با میانجیگری روسیه توسط یک کریدور از ارمنستان به آنجا مواد ضروری و غذا ارسال می‌شد. حدود ۱۲۰ هزار ارمنی تبار در این منطقه واقع در قفقاز جنوبی زندگی می‌کنند که در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی