Asset 2

نگرانی بنیاد جورج سوروس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات و به خطر افتادن گلوبالیسم 

نگرانی بنیاد جورج سوروس نسبت به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ و تضعیف گلوبالیسم
جورج سوروس، سرمایه گذار میلیاردر، در حاشیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، شرق سوئیس در 24 ژانویه 2019 سخنرانی می کند. (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

بنیاد جورج سوروس ضمن هشدار درباره زیان‌های پیروزی جمهوری‌خواهان معتقد به «بازگرداندن عظمت به آمریکا» در انتخابات، اعلام کرد که نسبت به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ و تضعیف «گلوبالیسم» نگران است. 

بنیاد جامعه باز (OSF)، که پسر ۳۷ساله آقای سوروس، الکس سوروس، اکنون رهبری آن را بر عهده دارد، در حال تلاش است تا بتواند هر سناریویی را در عرصه سیاسی آمریکا پس از فرونشستن گردوغبار انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده پیش‌بینی کرده و راه‌حلی برای آنها داشته باشد. 

پسر جورج سوروس در مقاله‌ای که اخیراً در پولیتیکو منتشر کرده از دورنمای پیروزی ترامپ ابراز نارضایتی کرده است. 

او نگران است که پیروزی دونالد ترامپیا پیروزی هر نامزد دیگر معتقد به «بازگرداندن عظمت به آمریکا» وحدت اروپا را به خطر بیندازد و ضربه‌ای به گلوبالیسم وارد کند. 

او پیش‌بینی کرد که «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحدهیا حداقل فردی با سیاست‌های انزواطلبانه و ضد اروپایینامزد جمهوری‌خواهان خواهد بود» و افزود: «پیروزی جمهوری‌خواهان معتقد به «بازگرداندن عظمت به آمریکا» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال آینده می‌تواند در نهایت برای اتحادیه اروپا بدتر از ایالات متحده باشد 

الکس سوروس ادامه داد که پیروزی ترامپ یا پیروزی جمهوری‌خواهان معتقد به «بازگرداندن عظمت به آمریکا» در سال ۲۰۲۴ «اتحاد اروپا را به خطر می‌اندازد و پیشرفت‌های به دست آمده در بسیاری از جبهه‌ها در واکنش به جنگ در اوکراین را تضعیف می‌کند 

او در مورد اینکه چگونه پیروزی ترامپ وحدت اروپا را به خطر می‌اندازد یا منجر به نتایج نامطلوب در مورد اوکراین می‌شود، توضیح نداد. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه دونالد ترامپ در صورت رسیدن به مسند ریاست‌جمهوری برای برقراری صلح بین روسیه و اوکراین، کییف را برای پذیرش برخی شروط مسکو از جمله در مورد بخشی از خاک اوکراین تحت فشار قرار دهد. 

دونالد ترامپ در کارزارهای انتخاباتی خود بدون اشاره به اینکه مایل است کدام طرف جنگ اوکراین پیروز شود وعده داده که پس از راه‌یافتن به کاخ سفید، ظرف ۲۴ ساعت به جنگ میان روسیه و اوکراین خاتمه خواهد داد. 

او طی یکی از سخنرانی‌های خود با اشاره به اینکه مسکو و کییف نقاط ضعف و قدرتی دارند گفت که آنها را برای انجام یک معامله تحت فشار قرار خواهد داد. 

ترامپ همچنین در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز جزئیات بیشتری در مورد اینکه چگونه هر دو طرف را متقاعد می‌کند که سلاح‌ها را کنار بگذارند و توافق صلح را بپذیرند، ارائه کرد و گفت: «من به زلنسکی می‌گویم دیگر کافی است، باید معامله کنی. همچنین به پوتین می‌گویم، اگر معامله نکنی، ما به اوکراین پول زیادی می‌دهیم و اگر مجبور باشیم به این کشور بیشتر از آنچه که قبلاً داده بودند خواهیم داد.» 

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حمایت مردم آمریکا از جنگ اوکراین کاهش یافته است. یک نظرسنجی تازه منتشر شده توسط شبکه CNN و مرکز تحقیقات SSRS در تاریخ ۴ اوت نشان می‌دهد که اکثریت مردم این کشور (۵۱ درصد) معتقدند که ایالات متحده اقدامات کافی درباره جنگ اوکراین انجام داده است. 

ایالات متحده یکی از اصلی‌ترین ارائه‌دهندگان کمک‌های امنیتی به اوکراین بوده است. وزارت امور خارجه ایالات متحده در تاریخ ۲۲ اوت اعلام کرد که کمک‌های نظامی و آموزشی ایالات متحده به اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون به حدود ۴۶ میلیارد دلار می‌رسد که  ۴۳.۱ میلیارد دلار آن از زمان شروع تجاوز روسیه به این کشور در فوریه ۲۰۲۲ به این کشور اختصاص یافته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی