Search
Asset 2

نفوذ حزب کمونیست چین در اقیانوس آرام از طریق جزایر سلیمان

حزب کمونیست چین کشورهای اقیانوس آرام را مسلح می کند
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، با مناسه سوگاواره، نخست وزیر جزایر سلیمان (تصویر ندارد) در دیدار آنها در مهمانخانه دولتی دیائویوتای در پکن در 9 اکتبر 2019 گفتگو می کند.(PARKER SONG/POOL/AFP via Getty Images)

دانیل سویدانی، نخست‌وزیر سابق استان مالایتا در جزایر سلیمان گفت: «حزب کمونیست چین، به سیاستمداران در سراسر جزایر سلیمان رشوه می‌دهد و کشورهای اقیانوس آرام را برای اهداف خود مسلح می‌کند 

سویدانی در یک سخنرانی در ۲۸ آوریل در بنیاد هریتیج، یک اندیشکده محافظه‌کار، گفت: «مردم باید از نحوه برخورد حزب کمونیست چین با توسعه در کشور ما آگاه باشند و اقدامات آنها به هیچ وجه با ارزش‌های ما مشترک نیستند 

او عنوان کرد که حزب کمونیست چین و شرکت‌های آن در سرزمین‌های سلیمان، منابع ملی این کشور را تخریب می‌کنند، فرهنگ محلی را به خطر می‌اندازند و شغل‌های بومیان سلیمانی را از آن‌ها سلب می‌کنند 

این سیاست‌مدار جزایر سلیمان با اشاره به اینکه ما هیچ‌چیز خوبی از حزب کمونیست ندیده‌ایم، افزود «بازار برای چین است» و شرکت‌های حزب کمونیست چین که به جزایر سلیمان می‌آیند نیروی کار خود را آورده‌اند و اغلب چینی‌ها را تشویق می‌کنند تا با مردم محلی ازدواج کنند تا از حق قانونی برای اداره مشاغل محلی برخوردار شوند و این در حالی است که ساکنان بومی فرصت‌های شغلی را از دست داده‌اند. 

دولت جزایر سلیمان در سال گذشته با امضای یک پیمان امنیتی با پکن، اجازه داد که حزب کمونیست چین به بهانه حفاظت از شرکت‌ها و شهروندان چینی ارتش خود را در این جزایر مستقر کند. 

یکی از مخالفان سرسخت این پیمان امنیتی دانیل سویدانی بود که پس از رای عدم اعتماد پارلمان محلی استان مالایتا در ماه فوریه از سمت خود به‌عنوان نخست‌وزیر برکنار شد. 

او معتقد است که چندین نفر از اعضای دولت ملی جزایر سلیمان که برکناری او را ترویج کردند، از حزب کمونیست چین رشوه دریافت کرده‌اند. 

دولت ملی جزایر سلیمان همچنین در سال ۲۰۱۹ برای حمایت از حزب کمونیست چین، به رسمیت شناختن دیپلماتیک تایوان را لغو کرد که سویدانی با این تغییر سیاست مخالف بود. 

سویدانی در این سخنرانی عنوان کرد که بزرگ‌ترین ترس من، در واقع برای مردم مالایتا و حتی کل سلیمان، این است که کشور واقعاً تحت تسلط تجارت چین قرار دارد. 

او با اشاره به اینکه آزادی برای همه مردم ضروری است گفت که امیدوار است ایالات متحده و سایر کشورهای دموکراتیک بتوانند به سلیمان‌ها کمک کنند تا بتواند از چنگال قدرت خودکامه چین کمونیستی در این منطقه فرار کنند. 

دانیل سویدانی در پایان خاطرنشان کرد: «ما حتی اگر جامعه کوچکی باشیم، به همان آزادی که آمریکایی‌ها دارند نیاز داریم و بنابراین اگر برای کمک در هر موردی به ما راهی وجود داشته باشد که آمریکایی‌ها آن را مناسب بدانند، این امر برای جزایر سلیمان به‌عنوان یک کشور عالی خواهد بود. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی