Search
Asset 2

تلگراف: جمهوری اسلامی از بنادر اروپا برای قاچاق اسلحه به حزب‌الله لبنان استفاده می‌کند

یک نشریه خارجی با انتشار گزارشی عنوان کرده که حکومت ایران از بنادر اروپایی برای قاچاق محموله‌های تسلیحات به حزب‌الله لبنان استفاده می‌کند.
(WISSAM AL-OKAILI/AFP via Getty Images)

یک نشریه خارجی با انتشار گزارشی عنوان کرده که جمهوری اسلامی ایران از بنادر اروپایی برای قاچاق محموله‌های تسلیحات به حزب‌الله لبنان استفاده می‌کند.

وبسایت تلگراف به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که کشتی‌های حامل تسلیحات برای حزب‌الله لبنان در بنادر بلژیک، اسپانیا و ایتالیا پهلو می‌گیرند.

این منبع افزوده است که حکومت ایران پس از اینکه اسرائیل شروع به هدف قرار دادن محموله‌هایی کرد که از طریق زمینی به شمال سوریه وارد می‌شدند، به حمل سلاح از طریق دریا روی آورده است.

در حال حاضر این محموله‌ها به بنادر آنتورپ، والنسیا و راونا ارسال می‌شوند و تسلیحات از آنجا به لاذقیه سوریه و سپس به جنوب لبنان منتقل می‌شوند.

یک منبع ارشد اطلاعاتی اسرائیل گفته است که پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر اروپا، با هدف پنهان کردن ماهیت و منبع محموله‌ها و همچنین تغییر اسناد و محتوای کانتینرها صورت می‌گیرد.

حملات اسرائیل باعث تغییر تاکتیک ایران شد

رونن سولومون، تحلیلگر اطلاعاتی مستقل مستقر در اسرائیل گفته است که حکومت ایران مستقیماً به سوریه تسلیحات ارسال می‌کند. استفاده از مسیرهای جداگانه از طریق اروپا برای مشروعیت بخشیدن به این کار و انحراف توجه‌ها از محموله‌ها است.

سولومون افزود؛ دلیلی که ما شاهد تلاش‌های حکومت ایران برای انتقال از طریق دریا در ماه گذشته هستیم، حملات اسرائیل به زیرساخت‌های هوایی و زمینی در مسیر سوریه به لبنان است، بنابراین شاهد افزایش محموله‌های کانتینری هستیم.

او که با مقامات اطلاعاتی در اسرائیل کار می‌کند، گفت که کریدور ایران به سوریه و لبنان از طریق زمین، هوا و دریا به طور مستمر فعالیت می‌کند.

نشریه تلگراف نوشته است که این جریان ارسال تسلیحات در بحبوحه بدترین تنش‌ها بین حزب‌الله لبنان و اسرائیل صورت می‌گیرد.

حزب‌الله این هفته در یک روز صد موشک به بلندی‌های جولان پرتاب کرد. حدود شصت‌هزار غیرنظامی اسرائیلی از مناطق مرزی شمالی تخلیه شده‌اند و رهبران اسرائیل مرتباً هشدار داده‌اند که برای جنگ زمینی علیه حزب الله آماده هستند.

استفاده از مسیرهای مصر و لیبی برای ارسال سلاح برای حماس

سولومون در بخشی از سخنان خود گفته که این تسلیحات همچنین به حماس در لبنان ارسال می‌شود و مسیرهایی در مصر و لیبی برای ارسال سلاح به حماس در غزه استفاده می‌شود.

جابه‌جایی کشتی‌ها و کانتینرها از طریق اروپا، به ویژه تحت پوشش شرکت‌های مستقر در کشورهایی مانند رومانی صورت می‌گیرد.

لیبی مدت‌هاست که به عنوان مسیری برای حمل سلاح به حماس از طریق رفح در مصر شناخته می‌شود، و این می‌تواند همچنان ادامه داشته باشد، زیرا بازرسی‌های مصر به روشی که در مرزهای اسرائیل انجام می‌شود، صورت نمی‌گیرد.

سولومون گفت که از آغاز جنگ غزه در مهرماه، پنج ناو ایرانی دیسی، کاشان، شیبا، آرزو و آذرگون سفر خود را از بندرعباس در ایران آغاز و محموله‌ها را در سوریه تخلیه کرده‌اند.

او گفته که سپس با هماهنگی واحد ۱۹۰ نیروی قدس سپاه پاسداران، انتقال تسلیحات توسط واحد ۴۴۰۰ حزب الله، که مسئولیت ارسال تسلیحات را بر عهده دارد، مدیریت می‌شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی