Asset 2

فشار جمهوری اسلامی برای گرفتن امتیازات حاکمیتی در سوریه

(noandish)
(noandish)

منابع غربی عنوان کردند در حالی که جمهوری اسلامی در داخل کشور با بحران اقتصادی و سیاسی روبرو است، به رژیم بشار اسد فشار می‌آورد که در قبال کمک‌های اقتصادی، امتیازات و توافقات حاکمیتی در سوریه به دست آورد.

در همین رابطه میدل ایست مانیتور به نقل از چند دیپلمات غربی که نخواستند نامشان فاش شود خبر داد: تهران در جریان تدارک سفر ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران به سوریه، رژیم اسد را با ارائه پیش‌نویس این توافقنامه‌ها غافلگیر کرد.

به گفته این دیپلمات‌‌ها یکی از توافق‌ها شامل این بود که ایرانی‌ها در بیمارستان‌ها و مؤسسات آموزشی به عنوان اتباع سوری تلقی شوند، و حقوق مالکیت مشابه سوری‌ها را به دست آورند، و در صورت ارتکاب جرم، توسط قوه قضائیه ایران مورد محاکمه قرار گیرند.

این منابع افزودند که توافقی که تهران به دمشق ارائه داده است، مشابه توافقی است که در پایان سال ۲۰۱۵ بین رژیم اسد و مسکو درباره ایجاد پایگاه‌های نظامی روسیه در حمیمیم و طرطوس امضا شد که امتیازات نظامی و دیپلماتیک گسترده‌ای به روس‌ها می‌داد، از جمله اینکه اتباع روسیه در صورت ارتکاب جرم در سوریه، توسط دادگاه‌های روسی محاکمه شوند.

روزنامه الشرق الاوسط نیز در همین پیوند گزارش داد که یکی از درخواست‌های فوری بشار اسد از مقام‌های جمهوری اسلامی در جریان سفری که اردیبهشت‌ماه گذشته به ایران داشت، ارسال نفت و مشتقات آن برای کمک به حل بحران اقتصادی سوریه بود اما بر خلاف گذشته، پاسخی به این درخواست داده نشد.

به نوشته این روزنامه، جمهوری اسلامی در عوض درخواست دریافت امتیازهایی را که برای سوریه خوشایند نیست مطرح کرده و اکنون دمشق از عمق مطالبات جمهوری اسلامی شگفت‌زده شده و تهران نیز از تاخیر سوریه در پذیرش درخواست‌هایش غافلگیر شده است.

الشرق الاوسط در ادامه با اشاره به بحران اقتصادی که سوریه اکنون با آن دست به گریبان است نوشت: جمهوری اسلامی می‌خواهد با دور جدیدی از فشارها از بحران اقتصادی دمشق بهره‌مند شود.

این روزنامه ادامه داد: تهران قصد دارد که در اوج نیاز دمشق به کمک‌های ایرانو مشغله‌های روسیه به جنگ اوکراین، امتیازات بزرگ حاکمیتی از رژیم اسد بگیرد تا بخشی از هزینه‌هایی که در طول جنگ در سوریه متحمل شده و حدود ۲۰ میلیارد تخمین زده می‌شود جبران کند. همچنین با تشدید فشار نظامی اسرائیل در سوریه، حکومت ایران قصد دارد نفوذ خود را برای مدت طولانی در این کشور تثبیت کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی