Asset 2

استعفای رئیس بانک مرکزی در پی رکوردشکنی چندباره نرخ دلار

markazi bank-min

در پی سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی و رکوردشکنی پی‌درپی قیمت دلار، علی صالح‌آبادی رئیس بانک مرکزی استعفا داد.

به دنبال استعفای علی صالح‌آبادی، محمدرضا فرزین که پیش‌تر مدیرعامل بانک ملی، رئیس هیات مدیره بانک کارآفرین و مدیرعامل این بانک بوده، به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی معرفی شد.

این تغییر در حالی در عالی‌ترین سطح نظام بانکی ایران رخ می‌دهد که ارزش پول ملی ایران در هفته‌های گذشته با سقوطی بی‌سابقه مواجه شده و نرخ دلار در بازار آزاد ایران طی روزهای اخیر به قیمت بیش از ۴۳ هزار تومان معامله شد.

اگرچه نرخ برابری هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران دیروز، با بیش از ۷۰۰ تومان کاهش به ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید، اما برخی کارشناسان تردید دارند این روند کاهشی در هفته آینده ادامه یابد و آن را یک عقب‌نشینی موقت برای خیز برداشتن ارزیابی می‌کنند.

طی هفته‌های اخیرصالح‌ابادی که اکنون برکنار شده است چندین بار وعده داده بود که از افزایش بیشتر قیمت ارز جلوگیری خواهد کرد و شنبه گذشته با اعلام این که معاون ارزی بانک مرکزی برکنار شده اعلام کرد: معاون جدید اقدامات مناسبی را دنبال خواهد کرد تا به زودی شاهد ثبات و آرامش در بازار ارز باشیم.

با این حال روز گذشته و هم‌زمان با بحران ارزی ایران و مشکلات اقتصادی شدید در کشور ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت مدعی شد که سیاست‌های هماهنگ و اقدامات منسجم دولت موجب ناکامی توطئه‌های دشمنان خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی