Search
Asset 2

اوکراین می‌گوید توطئه روسیه برای ترور زلنسکی را خنثی کرده است

سرویس امنیت اوکراین اعلام کرد که توطئه روسیه برای ترور ولودیمیر زلنسکی که قرار بود با حمله موشکی و پهپادی به کاروان وی صورت بگیرد، خنثی کرده است.
(Wikimedia)

سرویس امنیت اوکراین اعلام کرد که توطئه روسیه برای ترور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین را که قرار بود با حمله موشکی و پهپادی به کاروان او صورت بگیرد، خنثی کرده است.

به نوشته وال استریت ژورنال، «اس‌بی‌یو»، سرویس امنیت اوکراین گفته است که دو افسر ارشد وزارت امنیت کشور را که مسئول حفاظت از رئیس‌جمهور بودند، بازداشت کرده است.

این آژانس امنیتی افزود که که آنها دو نفر از پنج عاملی بودند که تحت هدایت «اف‌اس‌بی»، سرویس امنیت فدرال روسیه، روی این نقشه کار می کردند.

این نهاد امنیتی گفته است که این گروه همچنین در حال برنامه‌ریزی برای کشتن سپهبد «واسیل مالیوک» رئیس سرویس امنیت اوکراین و سپهبد «کایرلو بودانوف»، افسر ارشد اطلاعات نظامی کشور بوده است.

سرویس امنیت اوکراین در بیانیه‌‌ای گفته است که این دو افسر ارشد که به ظن اجرای طرح ترور بازداشت شدند، قبل از حمله تمام عیار روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ به خدمت گرفته شده‌اند.

واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیت دولتی گفته است که این توطئه را قبل از مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش‌بینی کرده بود و شخصاً بر عملیات فوق محرمانه برای ردیابی توطئه نظارت داشته است.

در بیانیه اوکراین آمده است که ماموران اطلاعاتی روسیه که زلنسکی را هدف قرار داده‌اند در جستجوی افرادی بودند که بتوانند به حوزه اطلاعات امنیتی زلنسکی نفوذ کنند تا بتوانند رئیس دولت را گروگان گرفته و بعداً او را بکشند. این عملیات از مسکو انجام شد و نام سه جاسوس روس در پشت این توطئه ارائه شده است.

طرح دیگر توطئه این بود که محل استقرار مقامات ارشد اوکراینی شناسایی شود و آنها با حمله موشکی و پهپادی هدف قرار گیرند.

بر اساس بیانیه، این دو افسر ارشد اوکراینی که  با اتهام خیانت دستگیر شده‌اند، به حبس ابد محکوم شده‌اند.

به نوشته رسانه‌ها، ادعاهای اوکراین مبنی بر تلاش روسیه برای کشتن زلنسکی جدید نیست. زلنسکی گفته است که در سال ۲۰۲۲ حداقل ۱۰ تلاش برای ترور او صورت گرفته است.

همچنین ماه گذشته دادستانی در لهستان اعلام کرد که یک مرد لهستانی به اتهام آمادگی برای جاسوسی از طرف اطلاعات نظامی روسیه در طرحی ادعایی برای ترور زلنسکی دستگیر شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی