Asset 2

طالبان ۱۳ تانکر بنزین «بی‌کیفیت» ایران را برگرداند 

طالبان ۱۳ تانکر بنزین صادراتی ایران را به دلیل بی‌کیفیت بودن مرجوع کردند.
(Farsnews)

مقامات اداره ملی استاندارد طالبان امروز چهارشنبه خبر دادند که کارمندان این اداره در گذرگاه مرزی «۷۸ میل» واقع در ولایت فراه در جنوب غربی افغانستان ۱۳ تانکر بنزین صادراتی ایران را به دلیل بی‌کیفیت بودن مرجوع کردند. 

منابع خبری افغانستان به نقل از اداره ملی استاندارد افغانستان اعلام کردند  که کیفیت بنزین این تانکرها که از ایران بارگیری شده بود بعد از آزمایش در گذرگاه مرزی «۷۸ میل» ولایت فراه مثبت ارزیابی نشد. 

اداره ملی استاندارد افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بنزین این تانکرها به ایران برگشت داده شده است. 

سوم خردادماه سال جاری نیز هرات نیوز گزارش داد اداره ملی استاندارد دولت طالبان در افغانستان ۳۶ تانکر بنزین «بی‌کیفیت» ایران را به این کشور بازگردانده است. 

پیش از این نیز اخبار برگشت داده شدن تانکرهای بنزین از افغانستان به ایران منتشر شده بود، اما مقامات جمهوری اسلامی هرگونه صادرات بنزین به افغانستان را رد کرده و گفته‌اند که این محموله‌ها به ایران ارتباطی ندارد. 

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور در افغانستان، ۲۵ خردادماه سال جاری به وب‌سایت خبری تابناک گفت: در حال حاضر هیچ مجوزی مبنی بر صادرات یا حتی ترانزیت بنزین از ایران به افغانستان وجود ندارد بنابراین تانکرهای مسترد شده متعلق به ایران نیست. 

از سوی دیگر حمید حسینی، رئیس اتحادیه صادرکننده‌های فرآورده‌های نفتی روز دوشنبه ۲۹ خرداد از امتناع افغانستان و عراق از خرید بنزین صادراتی ایران به خاطر استاندارد نبودن آن خبر داد. 

او عنوان کرد کشورهای عراق و افغانستان بنزین مورد نیاز خود را از ازبکستان و روسیه «با استاندارد بالاتری» تأمین می‌کنند، به همین دلیل طالبان دیگر متقاضی بنزین ایران نیست. 

گزارش‌هایی که در اوایل سال جاری از سوی وزارت نفت منتشر شد، نشان می‌دهد که تنها ۳۰ درصد بنزین تولیدی کشور استاندارد یورو ۴ و تا حدودی یورو ۵ را دارد و بقیه بنزین تولیدی غیراستاندارد است. 

حکومت طالبان گفته است که به تاجران افغان هشدار داده که از وارد کردن کالاها و مواد نفتی بی‌کیفیت خود‌داری کنند و اعلام کرده است که با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی