Search
Asset 2

تهدید مخالفان جمهوری اسلامی در غرب توسط حامیان حکومت

سایه مماشات و پیام‌های تسلیت کشورهای غربی، حامیان جمهوری اسلامی در خارج از ایران مخالفان حکومت را به قتل تهدید می‌کنند.
(Twitter)

علی‌رغم آشکار شدن مخالفت بسیاری از ایرانیان در داخل و خارج از کشور با حکومت جمهوری اسلامی، به نظر می‌رسد در سایه مماشات و پیام‌های تسلیت کشورهای غربی، حامیان جمهوری اسلامی در خارج از ایران فعال‌تر شده و حتی مخالفان حکومت را به قتل تهدید می‌کنند.

طی روزهای گذشته ایرانیان خارج از کشور تجمعات متعددی برگزار کرده و ضمن ابراز شادی از کشته شدن ابراهیم رئیسی مخالفت خود را با حکومت ایران نشان دادند.

در ویدئویی که به‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و گفته می‌شود مربوط به کشور آمریکا است، فردی چفیه به دست دیده می‌شود که با حرکت دست روی گلوی خود، ظاهرا در حال تهدید یکی از مخالفان جمهوری اسلامی است. چنین تهدیدی در خاک آمریکا و در حضور پلیس آمریکا تعجب بسیاری از کاربران فضای مجازی را برانگیخته است.

در روز شنبه نیز، یکی از مراکز وابسته به جمهوری اسلامی در لندن مراسم عزاداری برای ابراهیم رئیسی برگزار کرده بود و تعدادی از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی نیز مقابل این مرکز تجمع اعتراضی برگزار کردند که مورد حمله حامیان حکومت قرار گرفتند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، برخی از حامیان جمهوری اسلامی به معترضان حمله کرده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

پس از بازنشر تصاویر ضرب و شتم مخالفان جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی، شاهزاده رضا پهلوی نیز با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس، با خطاب قرار دادن مقامات بریتانیا عنوان کرد که معترضان ایرانی در غرب توسط اراذل و اوباش رژیم با تهدیدهای مستمر مواجه هستند.

او در ادامه خواستار دستگیری و محاکمه حامیان حکومت شد و نوشت: «زمان آن فرا رسیده که این پیام به جمهوری اسلامی داده شود که ارعاب، تهدید و خشونت شبکه مراکز و وابستگان رادیکال اسلامی حکومت قابل تحمل نخواهد بود.»

پلیس لندن اعلام کرد که ۴ نفر در این درگیری زخمی شده و یک مرد به ظن رفتار خشونت‌آمیز دستگیر شده است. همچنین تحقیقات بیشتر انجام خواهد شد.

به دنبال حمله به مخالفان جمهوری اسلامی در روز شنبه، تجمع گسترده‌تری از ایرانیان روز یکشنبه مقابل این مرکز تشکیل شد و علیه رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی شعار دادند و پس از آن، مراسم شمع‌افروزی برای ابراهیم رئیسی و همراهانش در این مکان لغو شد.

همزمان با برگزاری مراسم یادبود برای ابراهیم رئیسی از سوی برخی از حامیان جمهوری اسلامی در خارج از کشور، شمار قابل توجهی از ایرانیان در این کشورها نیز طی روزهای گذشته و پس از اعلام خبر مرگ ابراهیم رئیسی، در شهرهای مختلف دنیا تجمعاتی علیه جمهوری اسلامی برگزار کرده و در برخی از این تجمعات از مرگ ابراهیم رئیسی ابراز شادمانی کردند.

شماری از ایرانیان ساکن بروکسل، پایتخت بلژیک، روز یکشنبه ۶ خردادماه، با تجمع مقابل سفارت جمهوری اسلامی در این شهر، با در دست داشتن پرچم‌های شیرخورشید نشان ضمن سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، در مرگ ابراهیم رئیسی به پایکوبی و شادی پرداختند.

همچنین تعدادی از ایرانیان در مونترال کانادا نیز روز یکشنبه، با برگزاری تجمعی در این شهر علیه حکومت ایران شعار داده و نسبت به مرگ ابراهیم رئیسی ابراز شادمانی کردند.

ایرانیان در تورنتو و برخی دیگر از شهر‌های کانادا در ۳۱ اردیبهشت‌ماه با برگزاری تجمعاتی شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر داده و با پایکوبی و رقص کشته شدن ابراهیم رئیسی را جشن گرفتند.

همزمان جمعی از ایرانیان در شهر برن کشور سوئیس نیز با در دست داشتن تصاویر تعدادی از معترضان کشته شده توسط نیروهای امنیتی در ایران علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران شعار دادند.

ویدئو‌های منتشر شده از برخی شهرهای آلمان مانند هامبورگ، دوسلدولف نیز نشان داد که ایرانیان در این شهرها پس از انتشار خبر مرگ ابراهیم رئیسی او را «قصاب تهران» خطاب کرده و به پایکوبی پرداختند.

ابراهیم رئیسی سال‌های زیادی در پست‌های مختلف قوه قضاییه جمهوری اسلامی مشغول به کار بود. همچنین او در سال ۱۳۶۷ و در جریان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی، یکی از اعضا رسیدگی به این زندانیان معروف به «هیات مرگ» بود و با تصمیم این هیات شمار زیادی از زندانیان به اعدام محکوم و در زندان‌های جمهوری اسلامی کشته شدند.

همچنین همزمان با برگزاری مراسم یادبودی برای رئیسی در کنسولگری جمهوری اسلامی در فرانکفورت، شماری از ایرانیان ساکن این شهر با تجمع مقابل این کنسولگری به برگزاری چنین مراسمی اعتراض کرده و علیه رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهور کشته شده حکومت ایران شعار دادند.

در ایالات متحده نیز تجمع‌های این‌چنینی برگزار شد و ایرانیان در واشینگتن و مریلند در مقابل دو مرکز اسلامی که مراسمی برای یادبود ابراهیم رئیسی برگزار کرده بودند تجمع کرده و نسبت به برگزاری این‌گونه مراسم اعتراض کردند.

گرچه تعداد ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند دقیقاً مشخص نیست اما گفته می‌شود که بیش از ۵ میلیون ایرانی در کشورهای مختلف جهان ساکن هستند و جامعه بزرگی را در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی