Search
Asset 2

تیم سازمان ملل می‌گوید حماس در حملات ۷ اکتبر مرتکب خشونت جنسی شده که جزو جنایات جنگی محسوب می‌شود

تیم سازمان ملل به اطلاعاتی «شفاف و مجاب‌کننده» دست یافته و به این نتیجه رسیده که تروریست‌های حماس در حمله ۷ اکتبر خود به اسرائیل مرتکب خشونت جنسی شده‌اند
معترضان به خشونت جنسی حماس در حمله ۷ اکتبر ۲۰۲۳ به اسرائيل در ۴ فوریه ۲۰۲۳ در لندن تجمع کردند. (HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)

هشدار: حاوی محتوای دلخراش با شرح تجاوز جنسی.

تیم سازمان ملل به اطلاعاتی «شفاف و مجاب‌کننده» دست یافته و به این نتیجه رسیده که تروریست‌های حماس در حمله ۷ اکتبر خود به اسرائیل مرتکب خشونت جنسی شده‌اند. همچنین گفته می‌شود این گروه تروریستی اقدامات مشابهی را علیه گروگان‌هایی که هنوز در غزه هستند انجام می‌دهد.

حماس در حمله ۷ اکتبر خود به اسرائیل ۱۲۰۰ نفر را قتل‌عام کرد و دست‌کم ۲۵۳ اسرائیلی و خارجی را گروگان گرفت و به غزه برد. در حال حاضر، وضعیت حدود ۱۳۰ نفر نامشخص است اما گفته می‌شود که این افراد هنوز در اسارت هستند. در این میان، ۳۰ نفر به‌طور حتم کشته شده‌اند.

پس از حمله تروریستی ۷ اکتبر، اسرائیل عملیات و حملات زمینی خود را علیه اهداف حماس در غزه آغاز کرد. به گزارش وزارت بهداشت غزه که به دست حماس اداره می‌شود، بیش از ۳۰ هزار فلسطینی از زمان آغاز درگیری‌ها کشته شده‌اند. اسرائیل می‌گوید اطمینان دارد که دست‌کم ۱۰ هزار نفر از این افراد جزو شبه‌نظامیان حماس هستند.

پرامیلا پتن، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور خشونت جنسی در جنگ، در گزارش ۴ مارس خود گفت که تیم فنی ۹ نفره او به «دلایلی متقن» دست یافته و به این نتیجه رسیده که حماس مرتکب خشونت جنسی، از جمله تجاوز جنسی و تجاوز گروهی شده است.

حماس بارها اتهامات مربوط به خشونت جنسی پیکارجویان در حملات ۷ اکتبر را رد کرده است. براساس قوانین بشردوستانه، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت جنسی به‌عنوان جنایات جنگی قلمداد می‌شوند.

به گفته خانم پتن، تیم سازمان ملل از ۲۹ ژانویه تا ۱۴ فوریه از اسرائیل و کرانه باختری که تحت کنترل فلسطینیان قرار دارد، بازدید کرد. مأموریت این تیم بررسی اتهامات مربوط به خشونت جنسی نبود، بلکه آن‌ها برای جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و راستی‌آزمایی اطلاعات جهت گزارش سالانه دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش، درباره خشونت جنسی جنگی در منطقه حضور داشتند. آن‌ها به دلیل «مناقشات جاری» درخواستی مبنی بر بازدید از نوار غزه نداشتند.

خانم پتن با استناد به گزارش‌های دست‌اول گروگان‌های آزادشده گفت که تیم او به «اطلاعاتی شفاف و مجاب‌کننده» دست یافته که نشان می‌دهند برخی از زنان و کودکان در دوران اسارت در معرض خشونت‌های جنسی مرتبط با جنگ، از جمله تجاوز جنسی و «شکنجه جنسی» قرار گرفته‌اند.

تیم سازمان ملل در جریان تحقیقات خود، ۳۳ نشست با نهادهای ملی اسرائیل داشت و از یک سردخانه به همراه چهار مکان دیگر که حماس به آن حمله کرده بود، بازدید کرد. بیش از ۵ هزار تصویر و ۵۰ ساعت فیلم بررسی شد و با ۳۴ نفر، از جمله بازماندگان، شاهدان و امدادگران حاضر در محل مصاحبه شد. براساس این گزارش، تیم سازمان ملل بر این باور است که در محل برگزاری جشنواره موسیقی نوا و اطراف آن تجاوز جنسی و تجاوز گروهی رخ داده است؛ جشنواره‌ای که ۷ اکتبر برگزار شد و در آن ۳۶۴ نفر به دست حماس قتل‌عام شدند.

در این گزارش آمده است: «در بیش‌تر موارد، قربانیان ابتدا مورد تجاوز جنسی قرار می‌گرفتند و بعد کشته می‌شدند و دست‌کم دو مورد مبنی بر تجاوز جنسی به اجساد زنان گزارش شده است.

«تیم سازمان ملل همچنین دریافت که زنان عمدتاً با الگویی واحد، به شکل عریان یا نیمه‌عریان، تیرخورده و با دست و پای بسته در مکان‌های مختلف رها شده‌اند. شاید این الگو تصادفی باشد اما می‌تواند حاکی از برخی اشکال خشونت جنسی، از جمله شکنجه جنسی و رفتار خشونت‌آمیز، غیرانسانی و تحقیرآمیز باشد.»

برخی از گزارش‌ها قابل تأیید نبودند

تیم سازمان ملل همچنین دریافت که برخی از موارد تجاوز جنسی قابل تأیید نیستند. براساس گزارش سازمان ملل، مشخص شد که دست‌کم دو ادعای خشونت جنسی در کیبوتص که به‌طور گسترده تحت پوشش قرار گرفته بود، بی‌اساس بوده است؛ از جمله، داستان زنی باردار که گفته می‌شد نوزادش را از شکم او بیرون کشیده‌اند.

گزارش‌های مربوط به تجاوز جنسی و ختنه سربازان زن و مرد به دست حماس در پایگاه نظامی نهال اوز برای تیم سازمان ملل قابل اثبات نبود. براساس این گزارش، «تحلیل پزشکی قانونی نشان می‌دهد که آسیب در چندین نقطه بدن، از جمله اندام تناسلی دیده می‌شود» اما تیم سازمان ملل درمجموع نتوانست به الگوی مشخصی دست پیدا کند.

به گفته خانم پتن، «به‌رغم تلاش‌های جمعی برای تشویق قربانیان به انجام مصاحبه»، تیم سازمان ملل نتوانست با هیچ‌کدام از قربانیان خشونت جنسی گفت‌و‌گو کند. شمار واقعی قربانیان نامشخص است اما خانم پتن گفت: «شمار اندکی از افرادی که تحت معالجه هستند، براساس گزارش‌های دریافتی با ناراحتی‌های روانی شدید و تروما دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.»

او گفت: «اثبات دامنه خشونت جنسی در حملات ۷ اکتبر و پیامدهای بعدی آن ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها به طول بینجامد و شاید هرگز به‌طور کامل عیان نشود.»

خانم پتن می‌گوید برای کسب اطلاعات بیش‌تر درخصوص میزان خشونت جنسی احتمالی به «تحقیقی همه‌جانبه» نیاز است.

خانم پتن افزود تیم او در جریان تحقیقات مختصر خود به دلیل کمبودهای حرفه‌ای در زمینه پزشکی قانونی، گزارش‌های نادرست و غیرقابل اطمینان، دسترسی محدود به بازماندگان و آوارگی جوامع آسیب‌دیده در داخل منطقه با چالش مواجه بوده است.

فقدان اعتماد عمومی و بی‌اعتمادی به نهادهای ملی و بین‌المللی، و موشکافی رسانه‌ای افرادی که ماجرای آن‌ها در بین مردم پخش شده و به رنج و ترس آن افراد از انگ اجتماعی دامن زده است، از جمله موانع دیگر بودند.

خانم پتن گفت که یافته‌های تیم او تنها بر «ضرورت دستیابی به توافق آتش‌بس» در سریع‌ترین زمان ممکن تأکید دارند. او معتقد است که در آتش‌بس بشردوستانه باید به خشونت جنسی مرتبط با جنگ نیز رسیدگی شود و تأکید کرد که صدای زنان و جوامع آسیب‌دیده باید در تمامی مراحل حل مناقشه و تثبیت صلح شنیده شود.

تیم سازمان ملل همچنین از رام‌الله در کرانه باختری بازدید کرد تا نگرانی‌ها و ادعاهای مقامات فلسطینی مبنی بر ارتکاب خشونت جنسی به دست نیروهای امنیتی اسرائیل را بشنود. انتظار می‌رود این یافته‌ها در گزارش سالانه دبیرکل قید شوند. سازمان ملل از اسرائیل خواسته که اجازه دهد تحقیقات موشکافانه‌تری انجام شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی