Search
Asset 2

آمریکا بیش از ۵۰۰ نهاد و شخص مرتبط با روسیه را در سالگرد جنگ اوکراین تحریم می‌کند

وزارت خزانه ‌داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد بیش از ۵۰۰ نهاد و شخصی را که در جنگ روسیه در اوکراین نقش داشته‌اند، تحریم کند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا (Public Domain)

وزارت خزانه ‌داری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد بیش از ۵۰۰ نهاد و شخصی را که در جنگ روسیه در اوکراین نقش داشته‌اند، تحریم کند، زیرا درگیری‌ها دو سال پس از تهاجم مسکو همچنان ادامه دارد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که این کشور تحریم های جدیدی را علیه بیش از ۵۰۰ نهاد و شخص مرتبط با جنگ روسیه در اوکراین وضع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک سخنگوی وزارت خزانه داری گفت اقدامی که قرار است در روز جمعه اجرا شود به «روسیه، توانمندسازانش و ماشین جنگی آن» ضربه خواهد زد.

این مقام مسئول افزود: «این تحریم‌ها هم از سوی وزارت خزانه داری و هم از سوی وزارت امور خارجه اعمال خواهد شد.»

از زمانی که روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به کشور همسایه‌اش اوکراین حمله کرد، واشنگتن و متحدانش مجموعه‌ای از تحریم‌ها را اعمال کرده‌اند که درآمد و مجتمع صنعتی نظامی مسکو را هدف قرار داده‌اند.

از جمله این تلاش‌ها سقف قیمتی است که توسط ایالات متحده و متحدانش با هدف کاهش درآمدهای مسکو از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی وضع شده است.

برای کاهش بودجه جنگ و در عین حال تضمین عرضه نفت به بازار جهانی، ائتلافی شامل کشورهای گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا سقف قیمتی ۶۰ دلاری برای هر بشکه نفت خام روسیه را تعیین کرده بود.

با توجه به این سقف قیمتی، روسیه این انتخاب را داشت که یا نفت با تخفیف را به کشورهای ائتلاف بفروشد یا در ساخت یک اکوسیستم جایگزین سرمایه‌گذاری کند.

در ماه‌های اخیر، ائتلاف برنامه‌هایی را برای تشدید رعایت سقف قیمت‌ها اعلام کرد.

تحریم‌ها علیه پوتین

تحریم‌های جدیدی که قرار است روز جمعه اعلام شود، پس از آن صورت می‌گیرد که الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان کرملین هفته گذشته در یکی از زندان‌های قطب شمال درگذشت.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که این تحریم‌ها «علیه پوتین است که مسئول مرگ اوست.»

روز پنجشنبه، بایدن گفت که به‌طور خصوصی در کالیفرنیا با همسر و دختر ناوالنی ملاقات کرده است.

او پس از دیدار با همسر و دختر ناوالنی در سانفرانسیسکو به خبرنگاران گفت که حریف فقید پوتین «مردی با شجاعت باورنکردنی» بود.

مقامات روسیه در ۱۶ فوریه اعلام کردند که ناوالنی ۴۷ ساله به‌طور ناگهانی در بازداشت درگذشت.

از آن زمان، یک سری از دولت‌های اروپایی نیز دیپلمات‌های روس را احضار کردند.

کاخ سفید همچنین گفته است که واشنگتن به زودی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به‌دلیل حمایت این کشور از تهاجم روسیه اعمال خواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی به خبرنگاران گفت: «در پاسخ به حمایت مداوم ایران از جنگ وحشیانه روسیه، در روزهای آینده تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال خواهیم کرد.»

او گفت که اگر ایران موشک‌های بالستیک به روسیه بفروشد، مقامات آمریکا آماده هستند که از این هم فراتر بروند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی