Asset 2

آمریکا چین را به تلاش برای پنهان‌کردن جنایات کره شمالی متهم کرد

تلاش چین در پنهان کردن جنایات کره شمالی
مردم در 20 ژوئن 2019 در ایستگاه راه‌آهن سئول در سئول، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را در حال دست دادن با رئیس‌جمهور چین، شی جین‌پینگ، یک صفحه خبری تلویزیونی تماشا می‌کنند. - کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین در پیونگ یانگ استقبال کرد. (JUNG YEON-JE/AFP via Getty Images)

 ایالات متحده چین را متهم کرد که با جلوگیری از پخش اینترنتی نشست غیررسمی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بررسی اتهام نقض حقوق بشر توسط پیونگ‌یانگ برگزار شده بود، تلاش می‌کند «جنایات کره شمالی» را از جهان پنهان کند. 

به گزارش رویترز، لیندا توماس گرین فیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در این نشست با اشاره غیرمستقیم به چین و روسیه گفت: «برخی از اعضای شورا بیش از حد تلاش می‌کنند که رژیم [کره شمالی] را در برابر پاسخگویی محافظت کنند.» 

چین و روسیه مدعی‌اند که شورای امنیت که مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را بر عهده دارد، نباید در مسائل حقوق بشر دخالت کند. آنها می‌گویند که چنین جلساتی باید به سایر نهادهای سازمان ملل مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل یا مجمع‌عمومی سازمان ملل محدود شوند. 

شینگ جیشنگ، دیپلمات چینی گفت این نشست که با میزبانی مشترک آمریکا و آلبانی برگزار شد، «از هیچ نظر سازنده نبود.» 

او گفت: «به‌جای کاهش تنش، ممکن است درگیری‌ها را تشدید کند، در نتیجه اقدامی غیرمسئولانه است. استفاده از وب تی‌وی (تلویزیون وب) سازمان ملل برای پخش زنده [نشست] اتلاف منابع سازمان ملل است 

لیندا توماس گرین فیلد گفت برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک کره شمالی «به شکل جدایی‌ناپذیری با نقض حقوق بشر رژیم در ارتباط است 

او گفت: «به دنبال سلاح‌های کشتارجمعی بودن [کره شمالی] همیشه بر حقوق بشر و نیازهای بشردوستانه مردمش غلبه می‌کند. کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) مهمات را به‌جای تغذیه، و موشک‌ها را به‌جای نوع بشر انتخاب کرده است.» 

بر اساس این گزارش، برای پخش اینترنتی چنین مباحثی در جلسات غیرعلنی باید تمامی ۱۵ عضو شورای امنیت با پخش آن موافقت کنند.. البته با وجود این اقدام چین، این جلسه همچنان علنی بود و رسانه‌ها نیز در آن حضور داشتند. 

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت سازمان ملل متحد احتمالاً روز دوشنبه نشستی رسمی درباره پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیما توسط کره شمالی در روز پنجشنبه گذشته برگزار خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی