Asset 2

کنگره آمریکا نماینده فلسطینی‌تبار را به خاطر سخنان ضداسرائیلی محکوم کرد

محکومیت رشیده طلیب از حزب دموکرات به دلیل اظهارات یهودی‌ستیزانه و ضداسرائیلی در مجلس نمایندگان آمریکا
رشیده طلیب، عضو حزب دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا (Ali Khaligh/Middle East Images/AFP via Getty Images)

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا به قطعنامه محکومیت رشیده طلیب از حزب دموکرات به دلیل اظهارات یهودی‌ستیزانه و ضداسرائیلی رای داد.   

مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه هفتم نوامبر، این نماینده را به لفاظیهای یهودیستیزانه در بحبوحه جنگ بین اسرائیل و حماس متهم کرد. 

در این قطعنامه که روز دوشنبه، ششم نوامبر در کنگره مطرح شد و اپک‌تایمز به نسخه‌ای از آن دست یافته، آمده است که رشیده طلیب، حمله هفتم اکتبر حماس به جشنواره موسیقی در اسرائیل را که بزرگترین کشتار یهودیان بعد از هولوکاست طی یک روز محسوب می‌شود، «مقاومت» در برابر «آپارتاید» دانسته است.  

در ادامه این قطعنامه با اشاره به نقض حقوق فلسطینی‌ها توسط حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین آمده است که اسرائیل یک دولت آپارتاید نیست؛ زیرا همه شهروندانش از حقوق برابر برخوردار هستند، اما فلسطینی‌های خارج از غزه زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطین که عملکرد حقوق بشریش مورد انتقاد است و فلسطینی‌های غزه زیر نظر حماس که یک گروه تروریستی است، زندگی می‌کنند.  

در جریان یک مناظره در کنگره، رشیده طلیب با پوشیدن روسری چفیه که نمادی از انقلاب فلسطین است، ظاهر شد، درحالیکه تصویر مادربزرگ فلسطینیش را نشان می‌داد، گفت: «ما هم مانند هر کس دیگری انسان هستیم، مانند همه فلسطینی‌ها، او فقط می‌خواهد زندگی خود را با آزادی و کرامت انسانی که همه ما سزاوارش هستیم، بگذراند.»  

وی پیش از این با نوشتن پستی در شبکه اجتماعی ایکس ادعای حماس درباره حمله اسرائیل به بیمارستانی در غزه را تکرار کرد. او در ادامه از شعار «از رودخانه تا دریا فلسطین آزاد خواهد شد» که خواهان محو اسرائیل از روی نقشه دنیا است، دفاع کرد.  

مک کورمیک از اعضای کنگره نیز گفت: «همان ملتی که نازیسم را در جنگ جهانی دوم شکست داد، اکنون باید پوسیدگی داخلی را که همان خشونت و نفرت بی‌معنا از یهودیان را ترویج می‌کند، شکست دهد. این یک واقعیت غم‌انگیز است که این نوع نفرت یهودی‌ستیزانه توسط گروه کوچکی از اعضای این نهاد و بیشتر از سوی رشیده طلیب ترویج می‌شود، ما باید او را پاسخگو بدانیم.»  

طبق سوابقی که درباره اظهارات یهودی‌ستیزانه این نماینده آمریکایی- فلسطینی‌تبار در کنگره مطرح شده است، او در پادکستی در ماه می ۲۰۱۹ گفته بود که هولوکاست به او احساس آرامش‌بخشی داد. بعدها وی در پاسخ به منتقدان گفت که منظور وی این بوده است که اجدادش پس از هولوکاست به یهودیان «پناهگاه امنی» دادند و به خود واقعه هولوکاست اشاره نمی‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی