Search
Asset 2

آمریکا چهار نهاد و یک فرد ایرانی مرتبط با صنعت پهپادی ایران را تحریم کرد

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳ ژوئن چهار نهاد و یک فرد ایرانی مرتبط با توسعه، ساخت و تکثیر پهپاد را تحریم کرد.
هواپیمای بدون سرنشین "غزه" ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی دفاع در بغداد، عراق، ۲۱ آوریل ۲۰۲۴. (AHMAD AL-RUBAYE/AFP via Getty Images)

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳ ژوئن چهار نهاد و یک فرد ایرانی مرتبط با توسعه، ساخت و تکثیر پهپاد را تحریم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است که رژیم ایران پهپاد‌‏ها را در اختیار روسیه و گروه‌‏های نیابتی و شرکای شبه‌نظامی خود برای طولانی‌تر کردن درگیری و بی‌ثبات کردن منطقه قرار می‌دهد.

این تحریم‌ها همزمان با اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه افراد و نهادهای دخیل در صنعت پهپاد جمهوری اسلامی صادر شد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین تحریم‌‏های جدید اتحادیه اروپا را تحسین کرد؛ تحریم‌هایی که گفته شده است برای هدف قرار دادن رفتار بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی و جلوگیری از حمایت حکومت ایران از تروریسم در خاورمیانه صورت گرفته است.

اهداف تحریم شده از سوی آمریکا شامل چهار نهاد مرتبط با شرکت «رایان رشد افزار» و همچنین یکی از مدیران ایرانی سازمان صنایع هوانوردی ایران هستند؛ سازمان صنایع هوانوردی ایران، به‌عنوان یکی از شرکت‌‏های تابعه وزارت دفاع جمهوری اسلامی که بر تولیدکنندگان  پهپاد نظارت می‌کند، شناسایی شده است.

اتحادیه اروپا ۱۱ خرداد اعلام کرد که شش فرد و سه نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش‌شان در فرستادن پهپادها برای جنگ در اوکراین، انتقال پهپاد و موشک به خاورمیانه و دریای سرخ تحریم کرده است.

براساس فهرست منتشر شده در وب‌سایت شورای اروپا، قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا، شرکت کاوان الکترونیک بهراد و نیروی دریایی سپاه پاسداران، سه نهادی هستند که توسط اتحادیه اروپا تحریم شده‌‏اند.

اتحادیه اروپا بدون آوردن نام اعلام کرده است که یکی از فرماندهان قرارگاه خاتم الانبیا، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت الکترونیک بهراد نیز در لیست تحریم‌ها هستند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی