Search
Asset 2

حمایت قاطع رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از اسرائیل؛ برنامه جمهوری‌خواهان برای فشار بر جمهوری اسلامی اعلام شد 

حمایت مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از اسرائيل
مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از انتخاب شدن در 25 اکتبر 2023 در مورد گام های کنگره ایالات متحده در واشنگتن سخنرانی می کند.(Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

مایک جانسون، رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا در اولین سخنرانی عمومی خود پس از تصدی این سمت، حمایت قاطعاش از اسرائیل را اعلام کرد و در این مراسم برنامه جمهوری‌خواهان برای تحت فشار قرار دادن حکومت جمهوری اسلامی نیز اعلام شد. 

مایک جانسون در این سخنرانی با اشاره به تعهدش به اسرائیل در جنگ مقابل حماس گفت: «ما مانند یک کوه در کنار دوست و متحدمان اسرائیل خواهیم ایستاد 

او با اشاره به درخواست‌های طرفداران فلسطین برای آتش‌بس در جنگ غزه و قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد آتش‌بس در این جنگ گفت: «تنها زمانی آتش‌بس برقرار خواهد شد که حماس دیگر تهدیدی برای اسرائیل نباشد». 

همچنین در این مراسم، استیو اسکالیس، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که با توجه به اینکه فعالیت مجلس ایالات متحده آغاز شده است، چند لایحه کلیدی باید در دستور کار این مجلس قرار گیرد. برخی از این لوایح که رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا به آنها اشاره کرد در راستای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی تنظیم شدهاند. 

استیو اسکالیس اعلام کرد که یکی از این لوایح، ۶ میلیارد دلاری را که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در قالب مذاکره مبادله گروگان‌ها در اختیار جمهوری اسلامی به عنوان حامی اصلی تروریسم در سراسر جهان قرار داده بود، مسدود می‌کند. 

او همچنین با اشاره به درآمد ۳۰ میلیارد دلاری تهران از فروش نفت خام در سال گذشته گفت: جو بایدن تحریمهای جمهوری اسلامی را کاهش داده است اما جمهوری‌خواهان تلاش خواهند کرد که از فروش نفت ایران در بازار جهانی جلوگیری کنند. 

رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا همچنین گفت که قانونگذاران جمهوری‌خواه بودجه‌ای را در اختیار اسرائیل قرار خواهند داد تا تسلیحاتی مانند سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین را تکمیل کند. 

پایان شکاف جمهوری‌خواهان با انتخاب رئیس مجلس جدید 

انتصاب مایک جانسون به عنوان رئیس جدید مجلس نمایندگان، تحسین بسیاری از جمهوری‌خواهان را برانگیخت و جو ویلسون یکی از جمهوری‌خواهان ارشد این مجلس در واکنش به انتصاب رئیس جدید مجلس گفت: «آمریکا به مسیر خود بازگشته است». 

مایک جانسون در ۲۵ اکتبر با کسب ۲۲۰ رای و حمایت یکپارچه جمهوری‌خواهان در اولین رای گیری، به عنوان پنجاه و ششمین رئیس مجلس نمایندگان این کشور انتخاب شد.  

انتخاب او به عنوان برترین مقام در مجلس نمایندگان آمریکا، به هفته‌ها نزاع داخلی جمهوری‌خواهان پایان داد و به نظر می‌آید که همکاری مجدد اعضا این حزب حول دیدگاههای مشترکشان از سر گرفته شده است. 

حمایت ترامپ از مایک جانسون، رئیس جدید مجلس آمریکا 

همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده روز چهارشنبه و پیش از انتخاب مایک‌جانسون، از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان خواست تا به سرعت از مایک جانسون حمایت کنند. 

دونالد ترامپ با انتشار پستی در شبکه اجتماعی «Truth Social» ضمن تمجید از افرادی که بعد از برکناری کوین مک‌کارتی از ریاست مجلس، کاندیدای تصدی این پست شدند و در رای گیری شرکت کردند، از نمایندگان مجلس خواست که «به سرعت» از مایک جانسون به عنوان «نامزد برتر» حمایت کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی