Asset 2

سی و سه روزنامه‌نگار کماکان در زندان‌های جمهوری اسلامی

(SOCIAL NETWORKS)
(SOCIAL NETWORKS)

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گزارش داد که از ابتدای اعتراضات ضد حکومتی در ایران تاکنون ۷۱ روزنامه‌نگار بازداشت‌شده‌اند که از این میان ۲۸ تن از آن‌ها کماکان در زندان هستند. این موضوع در شرایطی است که در هفته‌های اخیر بعضی از این روزنامه‌نگاران به احکام حبس بسیار سنگینی محکوم‌شده‌اند. مقامات فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران بارها در این رابطه به مقامات ایران هشدار داده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی شده‌ است.

آنتونی بلانگر، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در این رابطه گفت: «ما به‌شدت نگران سرنوشت همکارانمان در زندان و تلاش‌های بی‌وقفه مقامات ایران برای تشدید کنترل خود بر رسانه‌ها و خبرنگاران هستیم.» او افزود: «ما خواستار آزادی فوری همه خبرنگاران دربند هستیم و از مقامات ایران می‌خواهیم شرایط واقعی دموکراسی را در کشور حاکم کنند.»

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط بخش فارسی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، از ابتدای اعتراضات ضد حکومتی در ایران تاکنون مجموعاً ۷۱ روزنامه‌نگار بازداشت‌شده‌اند که تاکنون تنها ۴۳ نفر آن‌ها آزاد و ۲۸ تن دیگر کماکان در زندان هستند. همچنین ۵ روزنامه‌نگار نیز پیش از اعتراضات اخیر در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند که با احتساب آن‌ها ۳۳ روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند.

از این میان چهار زن روزنامه‌نگار به نام‌های نسیم سلطان بیگی، ملیکا هاشمی، مهرنوش زارعی و سعیده شفیعی تنها در ۲ هفته اخیر بازداشت‌شده‌اند. همچنین در هفته‌های گذشته اخباری از محکومیت برخی روزنامه‌نگارانی که در طول وقایع اخیر بازداشت‌شده‌اند، منتشرشده است. احکامی که برخی از آن‌ها حبس‌های طولانی‌مدت است، مانند حکم ۱۸ سال حبس که برای احسان پیربرناش روزنامه‌نگار ورزشی و طنزنویس صادرشده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی