Search
Asset 2

بیل بار: خطری که کشور ما را تهدید می‌کند، از جانب چپ تندرو و اوباش سوسیالیست است، نه ترامپ

دادستان کل سابق آمریکا، با اشاره به این‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، یک دیکتاتور راست‌گرای تشنه قدرت نیست، گفت: «تهدید اصلی که آمریکا با آن مواجه است، نظریه‌پردازان چپ‌گرای تندرو هستند.»
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا و ویلیام (بیل) بار دادستان کل سابق آمریکا در ۲۲ مه ۲۰۱۹، کاخ سفید (Chip Somodevilla/Getty Images)

دادستان کل سابق آمریکا، با اشاره به این‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، یک دیکتاتور راست‌گرای تشنه قدرت نیست، گفت: «تهدید اصلی که آمریکا با آن مواجه است، نظریه‌پردازان چپ‌گرای تندرو هستند.»

آقای بیل بار، در مصاحبه با فاکس در ۲۰ آوریل گفت: «ترامپ برای افرادی که چاپلوسی او را می‌کنند، امتیاز ویژه‌ای قائل است و این جای نگرانی دارد. اما درنهایت باید بگویم در مقطعی که در دولت او خدمت می‌کردم، مشکلی با سیاست‌های او نداشتم. فکر می‌کنم سیاست‌های او سیاست‌های خوبی بودند. مشکل من با ترامپ به‌خاطر رفتار او بود که فکر می‌کنم بعد از انتخابات شکل آزاردهنده‌ای پیدا کرد. فکر می‌کنم این‌که او مستبد خواهد شد و مثل یک دیکتاتور راست‌گرا قدرت را قبضه خواهد کرد، خطری نیست که کشور ما را تهدید بکند.»

«تهدیدی که کشور ما با آن روبه‌روست، از جانب تندروهای چپ و گرایش به سمت نظام سوسیالیستی است؛ سیستمی که هیچ مخالفی را برنمی‌تابد، مردم را کنار می‌زند، تنها یک دیدگاه را در دانشگاه‌ها تدریس می‌کند و می‌کوشد که حضور والدین را از عرصه تحصیل فرزندان حذف کند. به نظر من، ما با مشتی اوباش بی‌رحم سروکار داریم و این همان خطری است که کشور ما را تهدید می‌کند.»

آقای بار افزود: «درحالی‌که همه از بی‌قانونی دولت ترامپ حرف می‌زنند، این دولت بایدن است که به‌طور مداوم قانون را زیر پا می‌گذارد.»

او گفت: «بایدن قانون را در مرز اجرا نمی‌کند. او ده‌ها میلیارد دلار از مطالبات آمریکا را می‌بخشد و فشار آن را روی دوش مالیات‌دهندگان سخت‌کوشی می‌گذارد که از این معافیت‌ها بهره‌ای نمی‌برند. و دادگاه چندی پیش اعلام کرد که دولت قدرت انجام چنین کاری را نداشت. بایدن سعی می‌کند این کار را قبل از انتخابات انجام بدهد تا رأی بخرد. این رفتار از نظر من رفتاری غیرقانونی و غلط است.»

او گفت دولت بایدن تهدید بزرگ‎تری برای دموکراسی محسوب می‌شود، چرا که دولت او خوی تمامیت‌خواهانه دارد.

به عقیده آقای بار، «نه بایدن و نه ترامپ سزوار ریاست جمهوری نیستند. اما اگر مجبور باشیم یکی را انتخاب کنیم، بدون شک برای کشور بهتر است که جمهوری‌خواهان در انتخابات به پیروزی برسند.»

او گفت: «درنهایت باید بین این‌دو نفر یکی را انتخاب کنیم. همیشه گفته‌ام. فکر می‌کنم این وظیفه من است که فردی را انتخاب کنم که تصور می‌کنم کمترین ضرر و زیان را به کشور وارد می‌کند و به عقیده من، این ترامپ و دولت جمهوری‌خواه است که چنین شرایطی دارد و این مسئله به نظر من حائز اهمیت است.»

اولویت اصلی رهبران آمریکا باید کنترل مرزها، توقف بی‌قانونی در شهرها، تقویت قوای کشور و جلوگیری از مقررات سختگیرانه‌ای باشد که کسب‌وکارها و بخش فناوری را در مضیقه نگه‌داشته‌اند. آقای بار معتقد است که این اهداف «در دولت ترامپ» به حقیقت می‌پیوندند.

او هشدار داد: «در عین‌حال، فکر می‌کنم دولت بایدن تهدید بزرگ‌تری برای دموکراسی است. فکر می‌کنم آن‌ها خوی تمامیت‌خواهانه دارند. آن‌ها به جنبش مترقی باور دارند اما سعی‌شان این است که حق اعتراض و آزادی بیان را نابود کنند.»

(Michael M. Santiago/Getty Images;Pedro Ugarte/AFP via Getty Images)

رقابت مجدد بایدن و ترامپ

اظهارات آقای بار درخصوص این‌دو درحالی مطرح می‌شود که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی مانده است. نظرسنجی‌های مختلف حاکی از پیشتاری ترامپ یا رقابت تنگاتنگ این‌دو رقیب هستند.

به‌روزرسانی مرکز نظرسنجی مورنینگ کانسالت در ۱۸ آوریل نشان می‌دهد که این‌دو نفر رقابت نزدیکی داشته و هرکدام رأی ۴۲ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی را دارند. رقابت آن‌ها حتی در بین مستقل‌ها نیز نزدیک است و هرکدام ۳۴ درصد رأی دارند.

با این‌حال، تعداد جمهوری‌خواهانی که از ترامپ حمایت می‌کنند از تعداد دموکرات‌های حامی بایدن بیشتر است. ۸۸ درصد از جمهوری‌خواهان گفتند به ترامپ رأی می‌دهند اما تنها ۸۵ درصد از دموکرات‌ها اعلام کردند که قصد دارند به بایدن رأی بدهند.

مورنینگ کانسالت افزود: «ترامپ اندکی محبوب‌تر است. او به لحاظ محبوبیت خالص نسبت به بایدن وضعیت بهتری دارد. اگرچه اکثر رأی‌دهندگان همچنان نسبت به هردو رقیب اصلی دیدگاه منفی دارند.»

براساس نظرسنجی کالج امرسون در ۱۸ آوریل، ۴۶ درصد از رأی‌دهندگان از ترامپ حمایت می‌کنند که نسبت به حمایت ۴۳ درصدی از بایدن ۳ درصد جلوتر است.

از زمان آخرین نظرسنجی کالج امرسون در اوایل آوریل، حمایت از بایدن ۲ درصد کاهش یافته است اما ترامپ همچنان ۴۶ درصد حامی دارد. براساس این نظرسنجی، وقتی از رأی‌دهندگان بلاتکلیف می‌پرسند به کدام نامزد تمایل دارند، میزان حمایت از ترامپ به ۵۱ درصد و میزان حمایت از بایدن به ۴۸ درصد می‌رسد.

اسپنسر کیمبال، مدیر اجرایی نظرسنجی کالج امرسون، گفت: «رأی‌دهندگانی که تصور می‌کنند مخارج زندگی در حال افزایش است، در برابر بایدن- با ۳۲ درصد رأی- از ترامپ- با ۵۶ درصد رأی- حمایت می‌کنند. در همین‌حال، کسانی که گمان می‌کنند مخارج زندگی در حال کاهش است یا ثابت مانده، در برابر ترامپ از بایدن حمایت می‌کنند.

ترامپ درحالی برای دومین‌بار مبارزات انتخاباتی خود را برای راه یافتن به کاخ سفید آغاز کرده که با چندین پرونده حقوقی روبه‌روست. او در حال حاضر درگیر چهار پرونده جنایی است.

دفاعیات اولیه ترامپ قرار است از روز دوشنبه آغاز شود. او در این پرونده با ۳۴ اتهام مواجه است که اثبات هرکدام حداکثر چهار سال حبس به دنبال خواهد داشت.

ترامپ چالش‌های حقوقی پیش روی خود را سیاسی می‌داند. او در پستی که ۱۹ آوریل در شبکه اجتماعی تروث نوشت، گفت: «ما تحت هجمه سیاسی اوباش بایدن قرار داریم که دست‌شان با دفتر دادستانی در یک کاسه است و می‌خواهند به انتخاب دوباره جو بایدن، بدترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا، کمک کنند. ماگا۲۰۲۴! »

ماگا به معنی «دوباره عظمت را به آمریکا بر می‌‏گردانیم» است.

براساس اطلاعات افشاشده فدرال که سه گروه مرتبط با کارزار ترامپ پشت آن بودند، دموکرات‌ها درمجموع بیش از ۱۶.۱ میلیون دلار در سال جاری برای به جریان انداختن پرونده‌های حقوقی رئیس‌جمهور سابق آمریکا در دادگاه هزینه کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی