Search
Asset 2

واکنش کاخ سفید به کشته‌شدن سه خدمه کشتی تجاری در دریای سرخ

حمله موشکی حوثی‌ها به یک کشتی تجاری در دریای سرخ منجر به کشته شدن سه دریانورد شده است. کاخ سفید خواستار اقدام جهانی جهت توقف حملات حوثی‌ها شد.
کشنی آسیب‌دیده M/V True Confidence بعد از حمله حوثی‌ها (Twitter/@CENTCOM)

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به حمله موشکی حوثی‌ها به یک کشتی تجاری در دریای سرخ که منجر به کشته شدن سه دریانورد شد گفت که ایالات متحده از دولت‌های سراسر جهان می‌خواهد به آمریکا بپیوندند تا طی اقدامی دسته جمعی این حملات وحشتناک را متوقف کنند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که حمله موشکی حوثی‌ها به یک کشتی تجاری در دریای سرخ منجر به کشته شدن سه دریانورد شده است. طبق گزارش خدمه این کشتی، بر اثر این حمله، حداقل چهار نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند که وضعیت سه نفر از آنها وخیم است و خسارت قابل توجهی به کشتی وارد شده است.

بر اساس گزارش وب‌سایت کاخ سفید، کارین ژان پی‌یر با بیان اینکه حوثی‌ها در این حمله غیرنظامیان بی‌گناه را به قتل رساندند، افزود که برخلاف ادعای حوثی‌ها، این کشتی متعلق به آمریکا نبود.

او تاکید کرد که حملات این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی نه‌تنها تجارت و بازرگانی جهانی را مختل کرده، بلکه جان ملوانان بین‌المللی را نیز گرفته است.

حوثی‌ها مسئولیت این حمله به کشتی «ترو کانفیدنس» متعلق به یونان با پرچم باربادوس را بر عهده گرفته‌اند که در آبهای بندر عدن یمن هدف حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا (Win McNamee/Getty Images)

واکنش مقامات بریتانیا

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در واکنش به کشته شدن سه دریانورد در حمله حوثی‌ها عنوان کرد که «ما حملات حوثی‌ها علیه کشتیرانی جهانی را محکوم می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم که این حملات را متوقف کنند.»

حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ از ماه نوامبر با هدف اعلام همبستگی با فلسطینی‌ها در جریان جنگ غزه، آغاز شده است.

این حملات حمل‌ونقل جهانی را مختل کرده و شرکت‌ها را مجبور به تغییر مسیر به سفرهای طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف جنوب آفریقا کرده است.

بریتانیا و ایالات متحده طی هفته‌های اخیر حملات تلافی جویانه‌ای را علیه حوثی ها انجام داده‌اند و این موجب کاهش تعداد حملات حوثی‌ها شده بود.

حوثی‌ها ادعا می‌کنند که به کشتی‌های مرتبط با بریتانیا، ایالات متحده و اسرائیل حمله خواهند کرد، در حالی که کشتی «ترو کانفیدنس» متعلق به این کشورها نبوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی