Search
Asset 2

انتقال اجساد ابراهیم رئیسی و همراهان؛ معاون اول رئیس‌جمهور وظایف ریاست جمهوری را برعهده می‌گیرد

انتقال اجساد ابراهیم رئیسی و همراهان؛ معاون اول رئیس‌جمهور وظایف ریاست جمهوری را برعهده می‌گیرد
رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه (ISNA)

رسانه‌های داخل ایران از انتقال اجساد ابراهیم رئیسی و همراهان وی به مناطق پایین‌دست محل وقوع سانحه هلی‌کوپتر در منطقه ورزقان در آذربایجان شرقی خبر داده‌اند.

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان گفته است که ظرف ۵۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری باید برگزار شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه قانون اساسی پیش‌بینی‌هایی برای چنین شرایطی داشته است، گفت که با موافقت رهبر جمهوری اسلامی، معاون اول رئیس‌جمهور اختیارات دولت را بر عهده خواهد گرفت.

نظیف تصریح کرد که همچنین شورایی از رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه و سایر کارگزاران تشکیل خواهد شد و این شورا موظف است حداکثر ظرف ۵۰ روز شرایط انتخاب رئیس‌جمهور را مهیا کند.

خبرگزاری مهر نیز درباره نحوه انتخاب سرپرست وزارت امور خارجه در شرایط اضطراری نوشت که  طبق اصل ۱۳۵ قانون اساسی وقتی وزارتخانه‌ای وزیر ندارد، رئیس‌جمهور می‌تواند حداکثر برای سه ماه، فردی را برای سرپرستی این وزارتخانه انتخاب و معرفی کند.

این خبرگزاری افزود که با توجه به کشته‌شدن رئیس‌جمهور در این حادثه، «طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی، در صورت درگذشت رئیس‌جمهور حین دوره ریاست‌جمهوری، معاون‏ اول‏ رئیس‌جمهور با موافقت‏ رهبری‏ اختیارات‏ و مسئولیت‌های‏ وی‏ را بر عهده‏ می‌گیرد.»

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد که انتخاب سرپرست برای وزارت خارجه نیز توسط شخص «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور انجام می‌شود تا با انتخاب رئیس‌جمهور جدید در ظرف حداکثر ۵۰ روز، وزیر خارجه پیشنهادی جدید از سوی رئیس‌جمهور برای کسب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی