Search
Asset 2

تلاش مشترک ترامپ و رئیس مجلس نمایندگان برای جلوگیری از مشارکت غیرشهروندان در انتخابات آمریکا

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و دونالد ترامپ خواستار حمایت از لایحه‌ای شدند که هدف آن جلوگیری از مشارکت غیرشهروندان در انتخابات فدرال است.
دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری و رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۱۲ آوریل ۲۰۲۴، شرکت کردند. (Joe Raedle/Getty Images)

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و دونالد ترامپ خواستار حمایت از لایحه‌ای شدند که هدف آن جلوگیری از مشارکت غیرشهروندان در انتخابات فدرال است.

رهبران جمهوری‌خواه در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه، ۱۲ آوریل، در اقامتگاه مارآلاگو، که به رئیس‌جمهور سابق آمریکا تعلق دارد، از این لایحه به‌عنوان بخشی از اقدامی بزرگ‌تر برای تقویت صداقت انتخاباتی پرده برداشتند.

آقای جانسون گفت: «هدف ما وضع قانونی است که به‌موجب آن همه کسانی که برای رأی دادن در انتخابات فدرال ثبت‌نام می‌کنند، می‌بایست اول شهروندی خود را ثابت کنند.»

برخی از حوزه‌های قضایی به غیرشهروندان اجازه می‌دهند در انتخابات محلی شرکت کنند اما رأی دادن این افراد در انتخابات ایالتی و فدرال غیرقانونی است. با این‌حال، در فرم ثبت‌نام رأی‌دهندگان فدرال آمریکا اشاره‌ای به مدارک اثبات شهروندی نشده و تلاش ایالت‌ها برای گنجاندن این شرط در فرم ثبت‌نام با مخالفت دولت بایدن مواجه شده است.

رئیس مجلس آمریکا گفت قانون جدید تضمین می‌کند که فقط شهروندان آمریکا در انتخابات رأی خواهند داد. این قانون ایالت‌ها را ملزم می‌کند که غیرشهروندان را از فهرست رأی‌دهندگان حذف کنند. از این‌رو، امکان دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت امنیت میهن و اداره تأمین اجتماعی برای خروج نام این افراد از فهرست رأی‌دهندگان فراهم می‌شود.

رئیس مجلس افزود: «کنگره مسئولیت این امر را برعهده دارد. نمی‌شود که دست روی دست بگذاریم تا تقلبی گسترده رخ دهد… بویژه در مقطعی که امکان تقلب با ورود هر مهاجر غیرقانونی که از مرز می‌گذرد، افزایش می‌یابد.»

او افزود که انتظار دارد این لایحه با حمایت گسترده جمهوری‌خواهان مواجه شود و دموکرات‌ها را به اعلام موضع واقعی خود وادارد.

«نوک کوه یخ»

تلاش برای مصون نگه‌داشتن انتخابات از آرای غیرقانونی در بحبوحه سیل مهاجران غیرقانونی که از مرزهای جنوبی به آمریکا سرازیر می‌شوند، انجام می‌گیرد.

مهاجرت غیرقانونی، که مشکل همیشگی چند دهه اخیر بوده، در دولت بایدن به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است. سیل مهاجران شامل افرادی می‌شود که در فهرست تروریستی آمریکا قرار دادند یا افرادی که ارتکاب جرایم خشونت‌بار در سوابق‌شان به ثبت رسیده است.

جمهوری‌خواهان بارها گفته‌اند که جو بایدن قدرت پایان دادن به این بحران را دارد اما از این کار سر باز می‌زند. ترامپ روز جمعه ضمن تکرار این ادعا تأکید کرد که رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند و باید در اسرع وقت مرزها را ببندد.

«من به‌عنوان شهروند آمریکا خواهان بسته شدن مرز هستم. کشور ما نمی‌تواند چنین چیزی را تحمل کند. هیچ کشوری قادر به تحمل این وضع نیست. این وضعیت در هیچ کشوری قابل تحمل نیست.»

در مصاحبه‌ای که شب سه‌شنبه پخش شد، جو بایدن به انریکه آسودو، از یونیویژن، گفت: «در حال بررسی اختیارات خود برای بستن مرزها هستم اما تضمینی وجود ندارد که چنین اختیاری داشته باشم.»

جمهوری‌خواهان همچنین این مسئله را مطرح کردند که رئیس‌جمهور آمریکا این بحران را به‌طور عمدی برای اهداف سیاسی خود به راه انداخته است. سناتور جان کندی (نماینده جمهوری‌خواه لوئیزیانا) اوایل هفته جاری دولت را متهم کرد که به بحران مرزی دامن می‌زند تا اوضاع در انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره به نفع دموکرات‌ها پیش برود.

الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت میهن آمریکا، گفت: «این اظهار نظرها چیزی جز مهمل‌بافی نیستند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی