Asset 2

ترامپ و ۱۸ نفر دیگر در پرونده انتخابات ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا متهم شدند 

متهم شدن دونالد ترامپ در دادگاه
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، در ۴ آوریل ۲۰۲۳ در دادگاه کیفری منهتن در نیویورک حاضر شد. (HIRSCH/POOL/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ و ۱۸ نفر دیگر در ارتباط با تلاش‌های رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای اعتراض به نتایج انتخابات ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا، عصر دوشنبه توسط دادستانهای شهرستان فولتون این ایالت متهم شدند. 

کیفرخواست ۹۸ صفحه‌ای که علیه ترامپ صادر شده رئیس جمهور سابق آمریکا را در ۱۳ مورد متهم کرده است. تشویق به نقض سوگند یک مامور دولتی، تبانی برای ارتکاب به جعل درجه اول، تبانی برای ارائه اسناد غلط از جمله اتهامات ترامپ هستند. 

در کنار رئیس جمهور سابق، ۱۸ نفر دیگر از جمله مارک میدوز، رئیس سابق کارکنان کاخ سفید، رودی جولیانی، جنا الیس و سیدنی پاول، وکلای سابق ترامپ نیز متهم شدند. 

هر یک از ۱۹ متهم با اتهامات متعددی روبرو هستند و در مجموع ۴۱ اتهام در این پرونده وجود دارد. 

فانی ویلیس، دادستان ناحیه فولتون، اواخر روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی کوتاه گفت: «این کیفرخواست ادعا می‌کند که متهمان به جای پیروی از روند قانونی جورجیا برای چالش‌های انتخاباتی، در یک اقدام مجرمانه برای ابطال نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری جورجیا شرکت کرده‌اند.» 

او مدعی شد که هدف ۱۹ متهم این بود که به رئیس جمهور ترامپ اجازه دهند «دوره ریاست‌جمهوری را از ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ تصاحب کند 

دادستان منطقه گفت که قصد دارد هر ۱۹ متهم را با هم محاکمه کند. در حالی که هیئت منصفه دستور بازداشت متهمان را صادر کرد، خانم ویلیس گفت که به متهمان اجازه می‌دهد تا حداکثر ظهر روز جمعه، ۲۵ اوت، داوطلبانه تسلیم شوند. 

ترامپ با انتشار ویدئویی در وب‌سایت کمپین انتخاباتی خود به این کیفرخواست واکنش نشان داد و گفت: «عدالت و حاکمیت قانون رسماً در آمریکا مرده است 

وی افزود: «این چهارمین مداخله جو بایدن فریبکار و دموکرات‌های کمونیست در انتخابات است که به طور کامل در حال ویران کردن کشور ما هستند 

ستاد انتخاباتی پرزیدنت ترامپ همچنین بیانیه‌ای طولانی منتشر کرد و مدعی شد که اتهامات جنایی اخیر یک حمله با انگیزه سیاسی است که توسط خانم ویلیس انجام شده است. 

درست مانند کیفرخواستی که در اوایل ماه جاری توسط بازرس ویژه جک اسمیت ارائه شد، تلاش‌های پرزیدنت ترامپ پس از انتخابات ۲۰۲۰ برای به‌چالش کشیدن نتایج انتخابات، نه به عنوان چالش‌های مشروع، بلکه یک توطئه مجرمانه توصیف شده است. 

در کیفرخواست ادعا شده است که متهمان «به یک توطئه برای تغییر غیرقانونی نتیجه انتخابات به نفع ترامپ پیوستند بر اساس این کیفرخواست، توطئه ادعایی برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ۲۰۲۰ فراتر از جورجیا به سایر ایالت‌ها از جمله آریزونا، میشیگان و پنسیلوانیا گسترش یافته است. 

بر اساس کیفرخواستی که صادر شده، زمانی که ترامپ از رئیس مجلس نمایندگان جورجیا خواست تا یک جلسه ویژه تشکیل دهد، او در «تشویق به نقض سوگند یک مامور دولتی» شرکت داشته است. همچنین این کیفرخواست ادعا می‌کند هنگامی که آقای میدوز به جورجیا سفر کرد «تا بر روند مطابقت امضاها نظارت کند»، اقدامی آشکار برای پیشبرد توطئه انجام داده زیرا «روند نظارت برای عموم آزاد نبود.» 

در این کیفرخواست ۱۶۱ اقدام از این دست که گفته می‌شود برای پیشبرد توطئه انجام شده، ذکر شده است. 

پرزیدنت ترامپ معتقد است که وزارت دادگستری دولت بایدن و دیگر دشمنان دموکرات از جمله خانم ویلیس این اتهامات را به‌گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که نامزدی او را در طول مبارزات انتخاباتی خدشه‌دار کنند. اما با وجود این، رئیس جمهور سابق از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. او این موضوع را به واکنش شدید علیه پیگردهای قانونی نسبت می‌دهد که به گفته او انگیزه‌های سیاسی دارند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی