Search
Asset 2

ترامپ از بایدن خواست قبل از مناظره اول آزمایش مواد مخدر بدهد

ترامپ از بایدن خواست قبل از مناظره اول آزمایش مواد مخدر بدهد
(سمت چپ) دونالد ترامپ در آخرین مناظره ریاست‌جمهوری با جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، در دانشگاه بلمونت در نشویل، تنسی، در ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰. (سمت راست) جو بایدن، نامزد ریاست‌جمهوری حزب دموکرات، در آخرین مناظره ریاست‌جمهوری با دونالد ترامپ در دانشگاه بلمونت در نشویل، تنسی، در ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰. (Justin Sullivan, Chip Somodevilla/Getty Images)

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، گفت از جو بایدن، می‌خواهد که قبل از مناظره اول ریاست‌جمهوری در ماه آتی آزمایش مواد مخدر بدهد.

ترامپ در ماه مارس بایدن را به مناظره درباره موضوعات مهم پیش روی کشور «در هرجا، هر زمان و هر مکان» دعوت کرد. آن‌ها چندی پیش با حضور در دو مناظره موافقت کردند. مناظره اول در ۲۷ ژوئن به میزبانی سی‌ان‌ان و مناظره دوم در ۱۰ سپتامبر به میزبانی ای‌بی‌سی نیوز برگزار خواهد شد. ترامپ روز جمعه در سخنرانی خود در ضیافت شام لینکلن-ریگان جمهوری‌خواهان مینه‌سوتا در سنت‌پل گفت از بایدن می‌خواهد آزمایش مواد مخدر بدهد. «جدی می‌گویم. نمی‌خواهم با شرایطی مثل سخنرانی وضعیت کشور به مناظره بیاید.» ترامپ مدعی شد که بایدن در سخنرانی وضعیت کشور در ماه مارس مثل بادبادکی «بالا» بود.

کاندیدای حزب جمهوری‌خواه گفت: «اگر بایدن از مناظره جان سالم به در ببرد که فکر می‌کنم همین‌طور خواهد شد، همه خواهند گفت شاهد بهترین مناظره تاریخ بوده‌اند.»

بایدن در ۱۵ مه در ویدئویی در شبکه اجتماعی ایکس پیشنهاد مناظره را مطرح کرد. نامزد حزب دموکرات مدعی شد در دو مناظره‌ای که در سال ۲۰۲۰ با ترامپ داشت به پیروزی رسیده و «ترامپ از آن زمان دیگر در هیچ مناظره‌ای شرکت نکرده است اما اکنون طوری رفتار می‌کند که انگار می‌خواهد دوباره با من مناظره کند.»

ترامپ در پستی در تروث سوشال نوشت که «بایدن بدترین رقیب او در مناظره بوده و حتی نمی‌تواند دو جمله را کنار هم بگذارد!»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا نوشت: «زمان مناظره فرارسیده تا بایدن درباره سیاست ویرانگر مرزهای باز، دستورالعمل‌های جدید و مضحک درباره خودروهای برقی، تورم سرسام‌آور، مالیات هنگفت و سیاست خارجی ضعیف دولت خود به مردم آمریکا توضیح بدهد.»

دکتر کوین اوکانر در خلاصه‌ای مکتوب از وضعیت جسمانی بایدن در ماه فوریه نوشت که دموکرات ۸۱ ساله ما «سالم، فعال و قوی است و مشکلی برای انجام وظایف ریاست‌جمهوری، اعم از وظایف رئیس اجرایی، رئیس دولت و فرمانده کل قوا ندارد.» با این‌حال، دکتر اوکانر سلامت عقلی رئیس‌جمهور را غربالگری نکرد.

بایدن در گردهمایی اخیر حامیان خود در آتلانتای جورجیا گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری آتی «مخاطرات بسیاری به دنبال دارد.»

«این مسئله فقط مختص من نیست. دیگر نامزدها نیز با این مسئله مواجه هستند. می‌دانید… رقیب من باخت را قبول ندارد.»

ترامپ پذیرفته که در دو مناظره پیشنهادی دیگر به میزبانی فاکس‌نیوز و ان‌بی‌سی و تلموندو شرکت کند. با این‌حال، کارزار انتخاباتی بایدن این چالش را نپذیرفته است.

کارزار انتخاباتی ترامپ همچنین از دعوت فاکس‌نیوز برای میزبانی مناظره معاونان دو رئیس‌جمهور استقبال کرده اما کارزار بایدن هنوز به این دعوت پاسخ نگفته است.

نامزد مستقل ریاست‌جمهوری، رابرت اف. کندی جونیور، از مناظره‌های برنامه‌ریزی‌شده برای دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات انتقاد کرد.

آقای کندی در ۱۵ مه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ترامپ و بایدن با هم تبانی می‌کنند تا آمریکا را درگیر رقابتی تن‌به‌تن کنند که ۷۰ درصد از مردم می‌گویند آن را نمی‌خواهند. آن‌ها سعی دارند مرا از مناظره کنار بگذارند، زیرا از این می‌ترسند که برنده شوم. دور نگه‌داشتن نامزدهای کارآمد از صحنه مناظره باعث تضعیف دموکراسی می‌شود.»

«۴۳ درصد از آمریکایی‌ها مستقل هستند. اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند از دست نظام دوحزبی رها شوند، اکنون زمان آن رسیده که وارد میدان شوند. این‌دو نفر نامحبوب‌ترین نامزدهای زنده آمریکا هستند.»

نظرسنجی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که ترامپ در تعداد آرا از بایدن پیشی گرفته است. براساس به‌روزرسانی مورنینگ کنسالت در ۱۴ مه، ترامپ از حمایت ۴۴ درصدی رأی‌دهندگان برخوردار است و از این حیث ۱ امتیاز بیشتر از بایدن دارد. کاندیدای جمهوری‌خواه در بین رأی‌دهندگان مستقل ۴ امتیاز بیشتر از رقیب خود به دست آورده است.

«رقابت این‌دو نسبت به نظرسنجی‌های قبل از سه‌شنبه بزرگ که ترامپ در اکثر آن‌ها یکه‌تازی می‌کرد، نزدیک‌تر شده است. تعامل ترامپ با جمهوری‌خواهان و حامیان خود در سال ۲۰۲۰ کمی بهتر از تعامل بایدن با دموکرات‌ها و حامیان او در سال ۲۰۲۰ است.»

میانگین نظرسنجی‌های ریل‌کلیر نشان می‌دهد که ترامپ در هر هفت ایالت کلیدی- ویسکانسین، آریزونا، جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی و نوادا- پیشتاز است.

در همین‌حال، نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو در ۱۲ آوریل نشان می‌دهد که تنها ۲۲ درصد از بزرگسالان آمریکایی که در ماه دسامبر در نظرسنجی شرکت کردند، نسبت به سومین سال دولت بایدن خوش‌بین بودند که ۱۰ درصد کمتر از مورد مشابه برای ترامپ در آگوست ۲۰۱۹ است.

بایدن همچنان از محبوبیت بالای ۸۳ درصد در بین دموکرات‌ها برخوردار است. با این‌حال، میزان حمایت از او در بین رأی‌دهندگان مستقل ضعیف‌تر و حدود ۳۳ درصد است.

همه نظرسنجی‌ها نیز به ضرر بایدن نیستند. نظرسنجی اخیر تی‌آی‌پی‌پی اینسایتس نشان می‌دهد که بایدن از حمایت ۴۲ درصدی رأی‌دهندگان قطعی برخوردار است که از حامیان  ۴۰ درصدی ترامپ ۲ درصد بیشتر است.

حتی اگر نامزدهای مستقل را به این جمع اضافه کنیم، بایدن همچنان پیشتاز است اما پیشتازی او به ۱ امتیاز کاهش پیدا می‌کند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که آقای کندی رأی‌دهندگان هردو نامزد را به سمت خودش می‌کشد.

براساس نظرسنجی تی‌آی‌پی‌پی اینسایتس، «برگ برنده بایدن، حمایت ۸۶ درصدی حامیان اصلی او در حزب دموکرات است اما ترامپ نیز حمایت مشابهی از جمهوری‌خواهان دریافت می‌کند. اما دموکرات‌ها به‌طور کلی بیشتر از جمهوری‌خواهان در انتخابات شرکت می‌کنند و بایدن از این حیث دست بالا را دارد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی