Search
Asset 2

مناظره ترامپ و بایدن؛ تفاوت‌ها و پیش‌بینی‌ها

اولین رویداد از دو مناظره آتی در ۲۷ ژوئن برگزار می‌شود که زودهنگام‌ترین مناظره ریاست‌جمهوری تاریخ است.
دونالد ترامپ (چپ) و نامزد حزب دموکرات، جو بایدن، در آخرین مناظره ریاست‌جمهوری در دانشگاه بلمونت در نشویل، تنسی، ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰. (Brendan Smialowski and Jim Watson/AFP via Getty Images)

کشمکش بر سر قوانین مناظره‌های ریاست‌جمهوری آمریکا جزو سنت‌های دیرینه‌ای است که قدمت آن به اولین مناظره‌های تلویزیونی در سال ۱۹۶۰ بازمی‌گردد؛ زمانی که جان اف. کندی از گریم شدن جلوی دوربین خودداری کرد و ریچارد نیکسون نیز به تبعیت از او جلوی دوربین آمد.

دموکرات آقتاب‌سوخته، جوان و سرزنده به نظر می‌رسید اما ته‌ریش و چهره رنگ‌و‌رورفته نیکسون او را خسته و رنجور نشان می‌داد. کندی در مناظره و انتخابات به پیروزی رسید و آغازگرِ رقابت چهارساله‌ای شد که در آن سعی می‌کرد زمینه پیروزی خود را با ایجاد شرایط مطلوب قبل از مناظره مهیا کند.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، و بایدن با مقدمات دومرحله‌ای مناظره بیگانه نیستند.

ترامپ قبل از شروع مناظره‌های ۲۰۲۰ مدعی شده بود که مناظره‌های سال ۲۰۱۶ مغرضانه بوده و تهدید کرد که در مناظره‌ها شرکت نخواهد کرد.

او درنهایت با حضور در مناظره موافقت کرد اما از شرکت در دومین مناظره انتخاباتی که قرار بود به دلیل محدودیت‌های کووید-۱۹ به‌صورت مجازی انجام شود، خودداری کرد.

در عین‌حال، جن اومالی دیلون، مدیر کارزار انتخاباتی بایدن، در نامه‌ای به کمیسیون مناظرات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ سعی کرد روی برنامه‌ریزی آن‌ها تأثیر بگذارد. او گفت نامزد او صرفاً در مناظره‌هایی که توسط کمیسیون برگزار می‌شود حضور خواهد یافت.

امسال نیز خانم دیلون مجدداً به کمیسیون نامه نوشت و شکایاتی را مطرح کرد. او افزود که بایدن صرفاً در مناظره‌هایی شرکت خواهد کرد که کمیسیون مسئول برگزاری آن‌ها نباشد.

کارزار انتخاباتی بایدن در پاسخ به درخواست ترامپ برای مناظره در «هر جا، هر زمان و هر مکان» تغییراتی را پیشنهاد کرد که تضمین می‌کند این دور از مناظرات با سال ۲۰۲۰ تفاوت قابل‌توجهی خواهد داشت و ترامپ نیز با آن تغییرات موافقت کرد.

این تغییرات شامل تعیین تاریخی زودهنگام برای مناظره اول، محدود کردن تعداد مناظره‌ها به دو رویداد و حذف مرحله ورود به مناظره بودند تا برنامه درحالی آغاز شود که هردو نامزد پشت تریبون ایستاده‌اند.

چه کسی در گفت‌وگو بر سر مناظره‌ها به پیروزی رسید؟ در ادامه، نظر کارشناسان و خلاصه‌ای از تغییرات  امسال را می‌خوانید.

تاریخ

اولین رویداد از دو مناظره آتی در ۲۷ ژوئن برگزار می‌شود که زودهنگام‌ترین مناظره ریاست‌جمهوری تاریخ است. بایدن و ترامپ نامزدهای احتمالی احزاب خود هستند اما هیچ‌کدام هنوز به‌طور رسمی معرفی نشده‌اند.

کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان در ماه جولای و کنوانسیون دموکرات‌ها در ماه آگوست برگزار خواهد شد تا این‌دو به‌طور رسمی به‌عنوان نامزد حزب معرفی شوند.

به گفته هنری اولسن، کارشناس ارشد مرکز اخلاق و سیاست عمومی، این زمان‌بندی به احتمال فراوان به نفع بایدن خواهد بود.

آقای اولسن به اپک تایمز گفت: «فکر می‌کنم کارزار انتخاباتی بایدن تصمیم گرفت دست به قمار بزند و بایدن را زودتر از موعد- نه در مناظرات نهایی- با ترامپ رو‌به‌رو کند. فرض بر این است که نمایش خوب بایدن می‌تواند نیروی بیشتری به کارزار او بدهد.»

بازنده اصلی این زمان‌بندی را می‌توان نامزد مستقل انتخابات، رابرت اف. کندی جونیور، دانست که سعی دارد خودش را به معیارهای مناظره سی‌ان‌ان نزدیک کند. آقای کندی باید به‌طور میانگین در سه نظرسنجی ملی ۱۵ درصد رأی بیاورد و نام او در تعداد مشخصی از برگه‌های رأی ایالتی قید شود تا بتواند ۲۷۰ رأی الکترال لازم برای پیروزی را به دست آورد.

با این‌حال، تا این‌جا تنها ۷ ایالت با ۱۱۰ رأی الکترال تکلیف فرایند رأی‌گیری خود را مشخص کرده‌اند. آقای کندی گفته که می‌خواهد واجد شرایط باشد.

آقای کندی در مصاحبه‌ای تلویزیونی در ۱۹ مه گفت: «سی‌ان‌ان فهرستی از معیارها را برای نامزدها منتشر کرده و ما به سی‌ان‌ان نشان دادیم که همه آن معیارها را داریم اما ترامپ و بایدن فاقد معیارهای لازم هستند.»

به گفته آقای کندی، ترامپ و بایدن هنوز در انتخابات ایالتی حضور ندارند، زیرا احزاب آن‌ها رسماً نام آن‌دو را اعلام نکرده‌اند.

میزبان

مناظره‌های ریاست‌جمهوری از سال ۱۹۸۸ به میزبانی کمیسیون مناظرات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شوند که سازمانی غیردولتی و فراحزبی است. امسال هردو کارزار توافق کردند که از کمیسیون فاصله بگیرند و مناظره‌ها را به میزبانی شبکه‌های تلویزیونی بزرگ برگزار کنند.

سی‌ان‌ان میزبان اولین مناظره در ۲۷ ژوئن و ای‌بی‌سی میزبان دومین مناظره در ۱۰ سپتامبر خواهد بود.

فیض شاکر، تحلیلگر سیاسی، با اشاره به این‌که سی‌ان‌ان نگاه دوستانه‌ای به بایدن دارد و فاکس‌نیوز که دوست‌دار ترامپ است از میزبانی مناظرات کنار گذاشته شده، این توافق را «توافقی ضعیف» دانست.

پس از این توافق، ترامپ در شبکه‌های اجتماعی نوشت که در مناظره سوم به میزبانی فاکس‌نیوز در ۳ اکتبر با بایدن رو‌به‌رو خواهد شد. کارزار انتخاباتی بایدن بلافاصله با حضور در این رویداد مخالفت کرد.

خانم دیلون در بیانیه‌ای در ۱۵ مه گفت: «دیگر بی‌نظمی نخواهیم داشت و درباره مناظره گفت‌و‌گو نخواهیم کرد.»

آقای شاکر که در سال ۲۰۲۰ مدیر کارزار انتخاباتی سناتور برنی سندرز (نماینده مستقل ورمانت) بود، به اپک تایمز گفت: «هنوز شوکه هستم.»

«دیگر مجبورید بدون اهرم وارد عمل شوید، زیرا قبلاً با شرایط مناظره موافقت کرده‌اید.»

تماشاگر

مناظره ۲۷ ژوئن در غیاب تماشاگران برگزار خواهد شد. سی‌ان‌ان گفته که این تصمیم برای اطمینان از این مسئله اتخاذ شده که نامزدها از حداکثر زمان خود استفاده کنند. همچنین ناظران پس از اتمام زمان صحبت نامزدها، میکروفون آن‌ها را قطع خواهند کرد.

به نظر می‌رسد این تصمیم برای جلوگیری از کف زدن، هو کردن، قطع حرف طرف مقابل و صحبت‌های هم‌زمان که در اولین مناظره سال ۲۰۲۰ شاهد آن بودیم، اتخاذ شده باشد.

رابرت اسپیل، استاد علوم سیاسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، به اپک تایمز گفت: «این تصمیم می‌تواند به بایدن کمک کند.»

آقای اسپیل گفت: «ترامپ از تشویق‌ها انرژی می‌گیرد و هفته گذشته اعلام کرد که فکر می‌کند حضور تماشاگران مناظره‌ها را هیجان‌انگیزتر بکند. ترامپ ممکن است راهی برای صحبت کردن از پشت میکروفون خاموش پیدا کند.»

آقای اولسن می‌گوید این رویکرد اشتباه خواهد بود: «به نفع ترامپ است که مناظره سال ۲۰۲۰ را تکرار نکند. او در آن مناظره آن‌قدر نفرت‌انگیز بود که نرخ محبوبیتش بسرعت در نظرسنجی‌ها سقوط کرد.»

او گفت انتظار دارد ترامپ امسال با ملاحظه بیشتری عمل کند.

ضرباهنگ

شاید مهم‌ترین تفاوت مناظره ۲۰۲۴ با مناظره ۲۰۲۲ این باشد که جای نامزدها عوض شده است. اکنون بایدن بر سر قدرت است و ترامپ رقیب اوست.

ترامپ در مبارزات انتخاباتی پیشین با کووید-۱۹ سروکار داشت و بایدن اکنون با تورم، جنگ‌های جنجالی اوکراین و غزه، اعتراضات نفاق‌افکن در دانشگاه‌ها، بحران مرزی و محبوبیت زیر ۴۰ درصدی خود دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

به گفته جی. ادوین بنتون، استاد علوم سیاسی دانشگاه فلوریدای جنوبی، هیچ‌کدام از این نواقص به اندازه تورم برای بایدن مشکل‌ساز نیستند.

آقای بنتون به اپک تایمز گفت نگرانی‌های اقتصادی رأی‌دهندگان از دهه‌ها پیش بر دغدغه‌های بین‌المللی ارجحیت پیدا کرده است.

او افزود: «حتی زمانی که اخبار شبانگاهی به جنگ ویتنام اختصاص داشت، نظرسنجی‌های مهم نشان می‌دادند که ۷ مورد از ۱۰ دغدغه اصلی مردم آمریکا به وضعیت اقتصادی مربوط می‌شدند- هزینه زندگی، تورم، شغل و استخدام. پس عملاً هیچ چیزی تغییر نکرده است.»

روند مناظره احتمالاً به این شکل است که بایدن از عملکرد خود در حوزه اقتصاد دفاع می‌کند و هم‌زمان برای پیروزی در مناظره به ترامپ می‌تازد. اما ترامپ می‌تواند تنها با اشاره به مشکلات اقتصادی و معرفی خود به‌عنوان جایگزین برتر روی رأی‌دهندگان مستقل تأثیر بگذارد.

آقای اولسن گفت: «بایدن عقب افتاده و وقتی عقب می‌افتید، حمله می‌کنید. انتظار دارم بایدن تهاجمی‌تری را ببینم.»

با توجه به بیانیه راهبردی کارزار بایدن که در ۲۴ مه منتشر شد، روال مناظره همین‌طور است.

پیش از مناظره، کارزار بایدن تلاش می‌کند تا ترامپ را غیرقابل کنترل به تصویر بکشد و برای شروع از ویدئویی جدید با صدای رابرت دنیرو استفاده کرده است.

این کارزار تبلیغاتی با این هدف به راه افتاده که بایدن بتواند ترامپ را در بحث بر سر سقط جنین، کاهش مالیات، اصلاح تأمین اجتماعی و مدیکر (برنامه ملی بیمه اجتماعی آمریکا) به چالش بکشد و او را به خشونت‌طلبی سیاسی متهم کند.

ترامپ احتمالاً روی محورهای اصلی کارزار انتخاباتی خود تمرکز خواهد کرد: مهاجران غیرقانونی، جرم و جنایت و بویژه اقتصاد.

آقای شاکر گفت: «ترامپ از این جهت که مجبور نیست دستور کار ۱۰ ماده‌ای خود را برای اصلاح اقتصاد ارائه کند، دست بالا را دارد.»

«او این فرصت را دارد که صرفاً بگوید اوضاع کنونی نتیجه عملکرد بایدن است. بایدن فاجعه‌بار بوده و من بهتر از او عمل خواهم کرد. برای تغییر رأی بدهید.»

تأثیرگذاری

به نظر می‌رسد که کارزارهای هردو نامزد به دنبال آن هستند که مناظره‌ها با سال ۲۰۲۰ متفاوت باشند. با این‌حال، معلوم نیست این تغییرات چه تفاوتی در رفتار رأی‌دهندگان ایجاد می‌کنند.

به گزارش مؤسسه تحقیقاتی پیو، مناظرات امسال نسبت به گذشته تأثیر کمتری روی رأی‌دهندگان خواهند داشت. بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۶، اکثر رأی‌دهندگان گفتند که مناظره‌ها «خیلی یا تا حدی» در انتخاب نامزد مورد نظر آن‌ها مؤثر بوده‌اند.

در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ تنها ۱۰ درصد از رأی‌دهندگان گفتند که «در حین مناظره یا بلافاصله پس از آن» تصمیم گرفتند به چه کسی رأی بدهند.

با این‌حال، نظرسنجی ۲۲ مه دانشگاه کوینیپیاک نشان می‌دهد که احتمالاً از هر پنج نفر یک نفر نظر خود را درخصوص نامزدها تغییر می‌دهد و از هر ۱۰ نفر ۷ نفر شاهد مناظره ۲۷ ژوئن خواهند بود.

بسیاری از بینندگان احتمالاً به‌صورت آنلاین تماشاچی مناظره خواهند بود.

به گزارش شرکت نیلسن، مناظرات سال ۲۰۲۰ از ۱۶ شبکه پخش شدند و به ترتیب ۷۳.۱ میلیون و ۶۳ میلیون بیننده داشتند اما مناظره آتی تنها از یک شبکه و پلتفرم‌های آنلاین مربوط به آن پخش خواهد شد.

کن کولمن، استاد علوم سیاسی دانشگاه میشیگان، به اپک تایمز گفت: «مناظره‌ها نمایش سیاسی جالبی خواهند بود و مردم احتمالاً به تفسیر آن‌ها و عملکرد نامزدها در راستای خطوط حزبی آن‌ها می‌‎پردازند.»

«شاهد فستیوال ملی سوگیری تأییدی و استدلال انگیزشی خواهیم بود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی