Asset 2

ترامپ در دادگاه مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ اعلام بی‌گناهی کرد 

ترامپ در دادگاه اعلام بی‌گناهی کرد 
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، هنگام ورود به فرودگاه ملی ریگان، پس از یک محاکمه در دادگاه واشنگتن دی سی در آرلینگتون، ویرجینیا، در 3 اوت 2023، چتر در دست دارد.(Tasos Katopodis/Getty Images)

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق ایالات متحده در جلسه دادگاهی که برای رسیدگی به اتهامات علیه وی در واشنگتن در مورد انتخابات سال ۲۰۲۰ برگزار شده بود، این اتهامات را رد و اعلام کرد که بی‌گناه است. 

در کیفرخواستی ۴۵ صفحه‌ای که از سوی جک اسمیت، بازپرس ویژه، علیه ترامپ صادر شده، او به چهار اتهام توطئه برای کلاهبرداری از ایالات متحده، توطئه برای جلوگیری از اجراییک فرایند رسمی، تلاش برای جلوگیری از اجراییک فرایند رسمی و توطئه برای محروم کردن شهروندان از «استفاده آزادانه» از حقوق اساسی متهم شده است.  

ترامپ پس از ادای سوگند لبخند کوتاهی زد و به اظهارات قاضی گوش داد که اتهامات و مجازات‌هایی که با آن روبرو است را بر می‌شمرد. 

سپس ترامپ در جواب این سؤال قاضی که از او پرسید که ادعای او چیست، پاسخ داد: «گناه‌کار نیست 

ترامپ در توافقی بین دولت و وکلایش و برخلاف بسیاری از متهمان دیگر در پرونده‌های مربوط به حمله به کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، بازداشت نخواهد شد، اما بر اساس این توافق، او از بحث در مورد پرونده منع شده است. 

به دادستان‌ها دستور داده شد که ظرف هفت روز یک گزارش کوتاه برای پیشنهاد تاریخ محاکمه و پیش‌بینی مدت‌زمان محاکمه ارائه دهند. 

دادستان‌ها خواهان برگزاری هرچه سریع‌تر دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای ترامپ شدند اما جان لائورو یکی از وکلای ترامپ با پیشنهاد دولت مبنی بر محاکمه سریع مخالفت کرد و آن را «پوچ» خواند. وی خاطرنشان کرد: دولت برای بررسی و جمع‌آوری اطلاعات سه سال فرصت داشته است. 

 او گفت که به همین ترتیب، وکلای آقای ترامپ برای تهیه دفاعیات مناسب به زمان نیاز دارند. 

جلسه بعدی قرار است در ساعت ۱۰ صبح روز ۲۸ اوت (۶ شهریورماه) در حضور قاضی تانیا چوتکان که برای نظارت بر این پرونده تعیین شده است، برگزار شود. به گفته قاضی آپادیایا، قاضی چوتکان قصد دارد در آن زمان تاریخ محاکمه را تعیین کند 

دونالد ترامپ پس از محاکمه در فرودگاه ملی ریگان، این رویداد را «روز غم‌انگیزی برای آمریکا» توصیف کرد. 

 ترامپ همچنین از شرایطی که در سفر کوتاه خود به پایتخت این کشور مشاهده کرد ابراز تأسف کرد و قبل از سوار شدن به هواپیما به خبرنگاران گفت: «رانندگی در واشنگتن‌دی‌سی و دیدن کثیفی و پوسیدگی بسیار غم‌انگیز بود. اینجا جایی نیست که من آن را ترک کردم.» 

رئیس جمهور پیشین آمریکا با تکرار ادعای خود که این پرونده یک آزار و شکنجه سیاسی است گفت: این اتفاق «قرار بود هرگز در آمریکا رخ ندهد.» 

او گفت: «این آزار و اذیت شخصی است که با اختلاف بسیار قابل توجهی در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان پیشتاز است و از بایدن نیز با اختلاف زیادی جلو تر است 

اعلام جرم

وکلای آقای ترامپ استدلال می‌کنند که این کیفرخواست حمله‌ای به سخنرانی سیاسی رئیس جمهور سابق است که توسط قانون اساسی محافظت می‌شود. آنها همچنین استدلال می‌کنند که این اتهامات رد خواهند شد زیرا برخلاف ادعاهای بازرس ویژه مبنی بر اینکه آقای ترامپ «آگاهانه» «ادعاهای نادرست» را درباره انتخابات منتشر کرده است، رئیس جمهور سابق به صحت این ادعاها اعتقاد واقعی داشت. 

آقای ترامپ مدعی است که وزارت دادگستری تحت اختیار دولت دموکرات جو بایدن به ابزاری علیه او بدل شده است اما بایدن هدایت اقدامات خاص وزارت دادگستری علیه ترامپ را رد می‌کند. 

 بر اساس نظرسنجی‌های کنونی، به نظر می‌رسد که این دو در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ با یکدیگر رقابت کنند. ترامپ هرگز پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ را نپذیرفته و مدعی است که انتخابات «دزدیده شده» است. تلاش‌های او برای به چالش کشیدن یا ابطال انتخابات اکنون در یک کیفرخواست با چهار اتهام به عنوان رفتار مجرمانه تلقی می‌شود. 

محل دادگاه 

از آنجایی که ۹۲ درصد از آرای داده شده در ناحیه کلمبیا (واشینگتن، دی‌سی) در سال ۲۰۲۰ مربوط به جو بایدن بود، وکلای آقای ترامپ از قبل اعلام کرده‌اند که سعی خواهند کرد دادگاه را به منطقه‌ای با محیط سیاسی مهمان‌نوازتر مانند ویرجینیا منتقل کنند. 

برخی از حامیان آقای ترامپ همچنین این نگرانی را مطرح کرده‌اند که بر اساس سوابق گذشته، قاضی چوتکان ممکن است تمایل داشته باشد با آقای ترامپ برخورد سختی داشته باشد. 

قاضی چوتکان توسط رئیس‌جمهور دموکرات باراک اوباما منصوب شد و برای متهمان مربوط به رویدادهای ۶ ژانویه، حکم‌های زندان سنگینی صادر کرده است. 

او همچنین در گذشته با آقای ترامپ برخورد داشته و در موارد متعددی علیه او حکم صادر کرده است. 

یک سازمان غیرحزبی با نام «به آمریکا نگاه کن» که پرونده‌های ۶ ژانویه را پیگیری می‌کند، نام ترامپ را به پایگاه داده خود اضافه کرد. این فهرست نام بیش از ۱۰۰۰ آمریکایی که به دلیل اعتراض به نتایج انتخابات سال  ۲۰۲۰  تحت تعقیب سیاسی قرار گرفتند در خود جای داده است. 

به گفته سازمان «به آمریکا نگاه کن»، علی‌رغم استفاده مکرر رسانه‌های خبری اصلی از اصطلاح شورش، «اکثریت قاطع دستگیرشدگان و زندانی‌ها با اتهام‌های غیرخشونت‌آمیز بازداشت شده بودند و هیچ‌کس تا به امروز به شورش متهم نشده است 

علاوه بر اتهاماتی که ترامپ در واشنگتن با آنها روبرو است، او بر اساس قوانین ایالتی در نیویورک و قوانین فدرال در فلوریدا با ده‌ها اتهام سوء استفاده از اسناد روبرو است. او در این پرونده‌ها خود را بی‌گناه دانسته و مدعی است که تمام اتهامات به منظور خنثی کردن سومین اقدام او برای ریاست‌جمهوری است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی