Search
Asset 2

ترامپ در واکنش به عید پاک تراجنسیتی بایدن از نام‌گذاری روز مسیحیان گفت

دونالد ترامپ در واکنش به اظهارات اخیر جو بایدن، درباره روز آشکارسازی تراجنسیتی که با یکشنبه عید پاک امسال مصادف بود، از نام‌گذاری روز مسیحیان گفت.
سخنرانی دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست‏جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا در گردهمایی گرین‌بی در ویسکانسین، ۲ آوریل ۲۰۲۴ (Alex Wroblewski/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ در واکنش به اظهارات اخیر جو بایدن، درباره روز آشکارسازی تراجنسیتی که با یکشنبه عید پاک امسال مصادف بود، از نام‌گذاری روز مسیحیان گفت.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جریان گردهمایی گرین‌بی در ویسکانسین در ۲ آوریل از مردم پرسید: «واقعاً بایدن چه فکری می‌کرد که یکشنبه عید پاک را روز آشکارسازی تراجنسیتی‌ها نامید؟ رفتار او بی‎احترامی کامل به مسیحیان بود.»

چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا به هواداران خود گفت که انتخابات پنجم نوامبر را «روز آشکارسازی مسیحیان» می‌نامد.

ترامپ گفت: «قرار است پنجم نوامبر را به نام دیگری بخوانیم. می‌دانید چه نامی؟ روز آشکارسازی مسیحیان. روزی که قرار است مسیحیان در تعدادی که کسی تاکنون به چشم ندیده، وارد صحنه شوند. بیایید آن روز را روز آشکارسازی مسیحیان بنامیم.»

سخنان ترامپ پس از آن بیان شد که بایدن در ۲۹ مارس، ۳۱ مارس را روز آشکارسازی تراجنسیتی نامید که مصادف با یکشنبه عید پاک امسال بود؛ اظهاراتی که مخالفت شدید جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران را به دنبال داشت.

رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه خود از اقدامات دولت خود برای دسترسی بیشتر تراجنسیتی‌های آمریکا به خدمات عمومی گفت و به انتصاب افراد تراجنسیتی در سمت‌های کلیدی دولت و فراگیر کردن اسناد رسمی مانند گذرنامه با گنجاندن گزینه ایکس در بخش جنسیت گفت.

کارزار ترامپ این بیانیه را وحشتناک و توهین‌آمیز خواند و گفت این اظهارات از تعرض چندین ساله دولت بایدن به مسیحیت حکایت دارد و از بایدن خواست عذرخواهی کند.

کارولین لیویت، سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ، در بیانیه‌ای گفت: «ما از کارزار معیوب جو بایدن و کاخ سفید می‌خواهیم از میلیون‌ها کاتولیک و مسیحی سراسر آمریکا که معتقدند عید پاک روز گرامی‌داشت رستاخیز عیسی مسیح است، عذرخواهی کند.»

با این‌حال، بایدن در ۱ آوریل این انتقادات را رد کرد و گفت: «من چنین حرفی نزدم.»

ویوک راماسوامی، نامزد سابق ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه، با چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا هم‌نظر است. او روز یکشنبه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «روز آشکارسازی مسیحیان، که عید پاک هم نامیده می‌شود، مبارک!»

«چه کسی کشور را اداره می‌کند؟»

پس از این‌که رئیس‌جمهور آمریکا منکر شد که عید پاک امسال را روز آشکارسازی تراجنسیتی نامیده است، ران دسنتیس، فرماندار فلوریدا، توانایی جو بایدن را برای اداره کشور زیر سؤال برد.

دسنتیس در رویدادی در آژانس اکسپرس‌وی کلان‌شهر میامی در ۱۱.۶ آوریل گفت: «یک لحظه صبر کنید. بایدن گفت چنین چیزی صحت ندارد و او چنین حرفی نزده است. حالا این سؤال مطرح می‌شود که او یا با مردم صادق نیست یا واقعاً نمی‌داند اوضاع از چه قرار است.»

آقای دسنتیس گفت: «چه کسی کشور را اداره می‌کند؟ دسته‌ای از کارکنان بیست‌ساله ووک کاخ سفید؟ نمی‌دانم چه کسی مسئول است. این‌که بایدن مسئولیت کارهای خود را برعهده نمی‌گیرد، در هرصورت اتفاق بدی است. حالا یا او مرد صادقی نیست، یا اصلاً نمی‌داند اوضاع از چه قرار است. این روز برای مسیحیان مهم‌ترین تعطیلات تقویم است و کاری که بایدن کرد، به نظرم مضحک بود.»

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو در سال گذشته، حدود ۱.۶ درصد از بزرگسالان آمریکایی خود را تراجنسیتی یا غیرباینری معرفی کردند. جوان‌ها بیشتر از مسن‌ترها خودشان را تراجنسیتی یا غیرباینری می‌دانند. ۵.۱ درصد از بزرگسالان زیر ۳۰ سال گفتند که تراجنسیتی یا غیرباینری هستند. در این بین، ۲ درصد جزو مردان یا زنان تراجنسیتی و ۳ درصد غیرباینری بودند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که حدود ۲۷ درصد از بزرگسالان آمریکایی یک دوست تراجنسیتی دارند. ۱۳ درصد گفتند یک همکار تراجنسیتی دارند و ۱۰ درصد نیز گفتند یکی از اعضای خانواده‌شان تراجنسیتی است. از این گذشته، ۹ درصد گفتند یک تراجنسیتی زیر ۱۸ سال را می‌شناسند.

مقوله تراجنسیتی در سال‌های اخیر در چشم‌انداز اجتماعی و سیاسی آمریکا اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است. چپ‌گرایان به حمایت از قوانین جنسیتی «مراقبتی و تأییدگر» تمایل دارند که در برخی موارد والدین را از مداخله در تصمیم فرزندان برای انجام عمل جراحی تغییر جنسیت و سایر اقدامات پزشکی پرخطر بازمی‌دارند.

در سوی مقابل، محافظه‌کاران خواهان قوانینی هستند که به والدین اختیارات بیشتری می‌دهند تا از عمل‌های جراحی تغییر جنسیت فرزندان خود جلوگیری کنند یا پزشکانی را که بدون رضایت والدین اقدام به جراحی کودکان می‌کنند، جریمه کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی