Search
Asset 2

ترامپ به نطق بایدن درخصوص وضعیت کشور پاسخ داد

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده در ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ در کارولینای جنوبی سحنرانی می‌کند. (Sean Rayford/Getty Images)
دونالد ترامپ ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده در ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ در کارولینای جنوبی سحنرانی می‌کند. (Sean Rayford/Getty Images)

اندکی پس از پایان نطق جو بایدن، درخصوص وضعیت کشور، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به شبکه اجتماعی تروث سوشیال رفت و آن را «خشمگینانه‌ترین، غیردلسوزانه‌ترین و فاجعه‌بارترین نطق سالانه‌ای دانست که تاکنون انجام گرفته» و افزود که «این سخنرانی مایه شرمساری کشور بود!»

رئیس‌جمهور سابق گفت: «نطق او عصبی، تفرقه‌انگیز و مملو از نفرت بود. او به مسئله مهاجرت یا بدترین بحران مرزی تاریخ جهان هیچ اشاره‌ای نکرد. او هرگز مسئله مهاجرت را اصلاح نمی‌کند و قصد چنین کاری هم ندارد. او می‌خواهد مهاجران فوج فوج وارد کشور ما شوند. میزان جرم و جنایت به سطحی بی‌سابقه خواهد رسید و این اتفاق به‌زودی رخ می‌دهد!»

ترامپ در شبکه اجتماعی خود به‌صورت لحظه به لحظه به این سخنرانی واکنش نشان داد و روی عصبانیت و وضع روحی بایدن تأکید کرد.

او در پستی نوشت: «وقتی حرف می‌زند، خیلی عصبانی به نظر می‌رسد. این وضعیت افرادی است که می‌دانند از قافله عقب مانده‌اند. عصبانیت و داد و فریاد فایده‌ای به حال کشور نخواهد داشت!»

ترامپ این رویداد را به «بازی فریاد کشیدن» تشبیه کرد و «شبکه‌های اخبار جعلی» را به‌خاطر «مهیج خواندن عصبانیت جو بایدن شیاد» به باد انتقاد گرفت.

جو بایدن ضمن ایراد یک سخنرانی هیجانی درخصوص وضعیت کشور، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، و جمهوری‌خواهان را مقصر دانست.
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، ۷ مارس ۲۰۲۴ در کنگره آمریکا سخنرانی ‌می‌کند. (Chip Somodevilla/Getty Images)

«جو بایدن تهدیدی برای دموکراسی است»

بایدن بخش قابل‌توجهی از نطق خود را صرف حمله به ترامپ کرد که به‌طور مستقیم به برخی از آن‌ها پاسخ داد.

بایدن درباره ترامپ گفت: «اکنون، قبلیِ من، رئیس‌جمهور سابق جمهوری‌خواه، به پوتین می‌گوید: «هر کاری می‌خواهی بکن.» یک رئیس‌جمهور سابق آمریکا با کرنش در برابر رهبر روسیه چنین حرفی زده که بسیار ناپسند و خطرناک است. قابل قبول نیست.»

ترامپ در پاسخ گفت: «او گفت من در برابر رهبر روسیه کرنش کردم. بایدن همه چیز از جمله اوکراین را به آن‌ها داد. من پروژه نورد استریم ۲ را از آن‌ها گرفتم. بایدن پروژه را به آن‌ها داد! او عروسک خیمه‌شب‌بازی پوتین و شی و تقریباً هر رهبر دیگری بوده است!»

بایدن همچنین ترامپ را به دلیل «اهمال‌کاری درباره اسلحه» مورد انتقاد قرار داد و از طرح ممنوعیت سلاح‌های تهاجمی صحبت کرد.

ترامپ در پاسخ گفت: «او می‌خواهد اسلحه همه را بگیرد. وقتی پای صندوق رأی می‌روید، حواس‌تان باشد که اگر من انتخاب نشوم، اسلحه‌های شما را به همراه آزادی‌تان از شما می‌گیرند!»

ترامپ همچنین بایدن را به خاطر لایحه مرزی «فاجعه‌بار» خود، «عدم همکاری» با اسرائیل در مقایسه با دوران ریاست‌جمهوری خود و ثروتمند کردن چین و ایران به باد انتقاد گرفت.

بایدن همچنین جمهوری‌خواهان را به دلیل عدم رسیدگی به بحران مهاجرت مقصر دانست و اتفاقات ششم ژانویه را «بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی کشور از زمان جنگ داخلی» خواند.

ترامپ گفت: «جو بایدن تهدیدی برای دموکراسی است. او دولت را به سلاحی علیه رقیب تبدیل کرد. هیچ حرفی در این‌باره نزد. چنین اتفاقی بی‌سابقه است.»

واکنش جمهوری‌خواهان به نطق سالانه توسط کیتی بریت، سناتور آلاباما، به اطلاع عموم رسید که مورد تمجید ترامپ نیز قرار گرفت.

او گفت: «کتی بریت نقطه مقابل «رئیس‌جمهور» عصبانی و مضطرب بود. او بویژه در مورد زنان و مسائل مربوط به زنان دلسوز و مهربان بود. صحبت‌های او درخصوص جرم و جنایات مهاجران مقتدرانه و روشنگرانه بود. کارت عالی بود، کتی!»

ترامپ ضمن اشاره به این نکته که به مردم آمریکا باور دارد، گفت: «نطق بایدن مملو از وارونه‌نمایی و دروغ‌های فاحش بود اما مردم ما می‌فهمند و می‌دانند که ۵ نوامبر مهم‌ترین روز در تاریخ کشور خواهد بود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی