Asset 2

ترامپ در آیووا گفت بایدن به اسرائیل خیانت کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در طول یک گردهمایی در واترلو، آیووا، در 7 اکتبر 2023 سخنرانی می‌کند. (Kamil Krzaczynski/AFP/Getty Images)
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در طول یک گردهمایی در واترلو، آیووا، در 7 اکتبر 2023 سخنرانی می‌کند. (Kamil Krzaczynski/AFP/Getty Images)

دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در طی سخنرانی های متوالی در دو شهر آیووا، سیاست خارجی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را به حمله تروریستی حماس به اسرائیل مرتبط دانست.

ترامپ خطاب به جمعیت زیادی در سدار رپیدز گفت: «جو بایدن به اسرائیل خیانت کرد.»

ترامپ بارها به آزادی شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران توسط رئیس جمهور فعلی به عنوان بخشی از مبادله زندانیان با دولت اسلامی تهران اشاره کرد. جمهوری اسلامی حامی بین المللی مهم حماس است که ایالات متحده آن را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کرده است.

رئیس جمهور پیشین آمریکا با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل به یک شراکت بسیار قوی نیاز دارند، گفت: «بلافاصله پس از اعلام اینکه جو بایدن ۶ میلیارد دلار به ایران داده است، جنگ در اسرائیل را پیش بینی کردم.»

ترامپ طی یک سخنرانی قبلی در واترلو، در حدود ۵۷ مایلی شمال غربی سدار رپیدز، گفت که «اصلا تعجب نخواهد کرد» اگر بخشی از این ۶ میلیارد دلار به بودجه حمله حماس به اسرائیل کمک کند.

جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای که در ۷ اکتبر منتشر شد، گفت: «ایالات متحده به صراحت این حمله وحشتناک علیه اسرائیل توسط تروریست‌های حماس از غزه را محکوم می کند.»

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید سخنگوی، در X نوشت: «من نمی‌توانم در مورد ۲۰۲۴ به دلیل قانون هیچ اظهار نظر کنم. اما می‌توانم واقعیت‌ها را روشن کنم: حتی یک سنت از این بودجه خرج نشده است و وقتی هزینه شود، فقط می‌توان آن را صرف چیزهایی مانند غذا و دارو برای مردم ایران کرد.»

خانم واتسون در یک پست بعدی افزود: «این بودجه مطلقاً هیچ ارتباطی با حملات وحشتناک امروز ندارد و اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست.»

ترامپ در هر دو سخنرانی خود در ۷ اکتبر این حمله را «عملی وحشیانه» توصیف کرد.

«حق دفاع»

آقای دیسانتیس یکی دیگر از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ۲۰۲۴ نیز مانند ترامپ به حملات حماس به اسرائیل واکنش نشان داد.

او در X نوشت: «اسرائیل نه تنها حق دارد در برابر این حملات از خود دفاع کند، بلکه موظف است با قدرتی قاطع پاسخ دهد.»

آقای راماسوامی یکی دیگر از نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در X نوشت: «من از حملات وحشیانه و قرون وسطایی حماس وحشت زده شده‌ام.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی