Search
Asset 2

ترامپ می‌گوید محکومیت او برای ملانیا ترامپ بسیار دشوار بوده است

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت محکومیت او برای همسرش، ملانیا ترامپ، بانوی اول سابق آمریکا، «بسیار دشوار» بوده است.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا و ملانیا ترامپ، بانوی اول سابق، برای رای دادن در یک مرکز رای‌گیری در پالم بیچ، فلوریدا در ۱۹ مارس ۲۰۲۴ شرکت می‌کنند. (Joe Raedle/Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، روز یکشنبه فاش کرد که دادگاه جنایی و محکومیت او برای همسرش، ملانیا ترامپ، بانوی اول سابق آمریکا، «بسیار دشوار» بوده است.

شماری از اعضای خانواده رئیس‌جمهور سابق آمریکا در دادگاه شش هفته‌ای او در منهتن حضور داشتند؛ اما بانوی اول سابق آمریکا هرگز در دادگاه حضور نیافت.

ترامپ در ۳۰ مه به دلیل جعل سوابق تجاری در رابطه با یک مبلغ پرداختی با هدف کتمان اتهامات وارده علیه او در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ مجرم شناخته شد؛ اتهامی که ترامپ آن را تکذیب کرده و خود را بی‌گناه دانسته بود.

ترامپ در مصاحبه‌ای که یکشنبه از فاکس‌نیوز پخش شد، ضمن اشاره به ملانیا ترامپ گفت حال او پس از صدور حکم خوب است اما تحمل این قضیه برای او «بسیار دشوار» است.

او افزود: «دشوار است. فکر می‌کنم تحمل این قضیه از بسیاری جهات برای خانواده‌ام دشوارتر است تا من.»

وقتی از او درباره وضعیت خانم ترامپ پرسیدند، پاسخ داد: «حالش خوب است اما فکر می‌کنم تحمل این قضیه برای او بسیار دشوار است. مشکلی ندارد. باید تمام این مهملات را بخواند.»

بانوی اول سابق آمریکا در مورد محکومیت هفته گذشته ترامپ اظهار نظر نکرده است. شماری از اعضای خانواده ترامپ، از جمله پسران او- اریک و دونالد جونیور- به انتقاد از دادگاه پرداختند.

ترامپ و بانوی اول سابق آمریکا اوایل ماه جاری در مراسم فارغ‌التحصیلی پسرشان، بارون، به پالم‌بیچ فلوریدا رفتند. قاضی پرونده، خوان مرچان، به او یک روز مرخصی از دادگاه داد تا در مراسم فارغ‌التحصیلی پسرش شرکت کند.

ترامپ پس از صدور حکم به قید ضمانت آزاد شد اما باید برای صدور حکم در ۱۱ جولای در دادگاه حاضر شود؛ چهار روز قبل از آغاز کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان که قرار است به‌طور رسمی ترامپ را به‌عنوان نامزد اصلی حزب معرفی کند. حکم حبس، ترامپ را از راه‌اندازی کارزار انتخاباتی و تصدی پست ریاست‌جمهوری منع نمی‌کند و اگر او در انتخابات نوامبر به پیروزی برسد، مشکلی نخواهد داشت. او تا زمان صدور حکم زندانی نخواهد شد.

هیأت منصفه دادگاه نیویورک پس از شور دو روزه خود ترامپ را در تمام ۳۴ فقره اتهام جنایی که به واسطه جعل اسناد تجاری برای لاپوشانی مبلغ پرداختی به استورمی دنیلز در روزهای پایانی کارزار انتخاباتی موفق خود در سال ۲۰۱۶ با آن مواجه شده بود، مجرم دانست. رئیس‌جمهور سابق آمریکا اظهار بی‌گناهی کرد و ضمن تکذیب اتهامات خانم دنیلز مبنی بر رابطه پنهانی این‌دو گفت تمام پرداختی‌ها جزو هزینه‌های حقوقی استاندارد بوده‌اند.

جعل اسناد تجاری در نیویورک یک بزه خُرد محسوب می‌شود اما دادستان منطقه‌ای، آلوین برگ، با استناد به این‌که ترامپ عملی غیرقانونی را در جریان کارزار انتخاباتی خود لاپوشانی کرده است، پرونده او را به یک مورد جنایی تبدیل کرد. هیچ اتهامی مبنی بر انجام اقدامات غیرقانونی در رابطه با انتخابات به رئیس‌جمهور سابق آمریکا وارد نشده بود.

یک روز پس از محاکمه، ترامپ در کنفرانس خبری خود وعده داد که به این حکم اعتراض خواهد کرد و از قاضی مرچان و دادستان منطقه‌ای منهتن که پرونده او را به جریان انداخته بود انتقاد کرد.

او گفت: «اگر آن‌ها می‌توانند چنین بلایی بر سر من بیاورند، یعنی می‌توانند این کار را با هر کسی بکنند. این‌ها آدم‌هایی بدذات و بیمار هستند.»

ترامپ ضمن اشاره به این‌که هنوز نمی‌تواند به دلیل دستور سکوت قاضی به اظهارات برخی از شهود پاسخ بدهد، گفت: «این دادگاه غیرقانونی است. پای زد و بند در میان است… قاضی زد و بند کرده است.»

ترامپ ضمن اشاره به ادعاهای استورمی دنیلز، بازیگر فیلم‌های پورن، مبنی بر رابطه پنهانی این‌دو در سال ۲۰۰۶ که این پرونده براساس آن به جریان افتاده است، گفت: «هیچ خبری نبود… و آن‌ها هم می‌دانند.»

ترامپ با اشاره به شهادت دنیلز گفت: «شهادت او هیچ ربطی به پرونده نداشت و همه چیز سیاسی بود.»

کارزار انتخاباتی بایدن در پاسخ به سخنان ترامپ گفت که نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه «از عطش انتقام و تلافی هلاک شده است.»

مایکل تایلر، مدیر ارتباطات بایدن-هریس ۲۰۲۴، در بیانیه‌ای گفت: «آمریکا شاهد دستپاچگی، استیصال و ناکامی دونالد ترامپ در رفع و رجوع مشکلات شخصی خود بود که درباره دستگاه قضایی آمریکا دروغ می‌گفت. همه این‌ها ما را به یک نتیجه مسلم می‌رساند: این مرد نمی‌تواند رئیس‌جمهور آمریکا باشد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی